Общество

Дбають про тваринництво 2013

Дбають про тваринництво

tv-d1На жаль, такі галузі тваринництва, як свинарство та молочарство, давно залишилися «за бортом»    сільгоспвиробництва.

А у СТОВ «Добробут плюс» (керівник Василь Назарько) не лише зберегли галузь, а й поступово збільшують поголів’я тварин.

Нині в господарстві утримують 75 голів ВРХ, в т.ч. 25 дійних корів. Щодня до Куп’янського комбінату здають по півтонни охолодженого молока за вигідною ціною.

Умови утримання ВРХ доволі непогані, та найголовніше для тварин – забезпечення повноцінним ра-ціоном харчування. Адже недарма говорить народна мудрість, що молоко у корови на язиці. Саме про годівлю худоби  й запитала у керівника господарства.

- В основному годували худобу привозними кормами, закупляли    силос у  сусідньому господарстві, обов’язково під час доїння корови отримують концкорми. Цього року заклали 240 т силосу у своєму господарстві, цієї кількості вистачить на весь зимово-стійловий пе-ріод. Зараз годуємо тварин подрібненою зеленою масою кукурудзи, - розповідає Василь Володимирович. -  Вдень між доїнням корови пасуться на пасовищі. Трави там, звісно ж, вже немає, вигоріла, але все ж моціон дійному стаду необхідний.

tv-d2До речі, пам’ятаю, що ще декілька років тому на цьому ж пасовищі випасалися корови приватного сектору, їх було близько 40 голів, а сьогодні лише одна дійна корова.

Щоб забезпечити худобу зеленим кормом, цього року посіяли 12 га еспарцету, тож вже наступного для тварин буде забезпечений зелений конвеєр.

Плануємо також закупляти соковиті корми - гарбузи і кормовий буряк.

На даний час наше господарство має можливість реалізовувати яловичину населенню. З цією метою відкрили тимчасову торгівельну точку поруч з павіль-йоном «Кулиничі» в центрі Борової. Не виключено, що згодом там спорудимо невеликий магазин, і всі бажаючі зможуть придбати молоко і молочні продукти. До речі, ціни будуть нижчими від ринкових на 10-15%.

Що ж стосується відтворення дійного стада, для цього ми закупили племінного бика, аби покращувати селекційні показники майбутнього потомства.

Розробляючи перспективний план розвитку свинарства, у господарстві було вирішено, що максимальна оптимальна кількість поголів’я має не перевищувати 500 голів. На даний час у господарстві утримується 340 голів свиней, а тому перспективи росту ще є.

Тваринницька галузь і, зокрема, свинарство – це копітка щоденна робота всіх без винятку працівників ферми. Cвинина з давніх часів є традиційним продуктом на українському столі.  Завдяки багатоплідності, скоростиглості, великій забійній вазі при порівняно незначній витраті кормів на одиницю продукції, свинарство завжди було в пошані у сільгоспвиробників і незаслужено забуте сьогодні. До речі, свинина майже вдвічі поживніша за яловичину і баранину.

 Свині - тварини з однокамерним шлунком, тому на відміну від великої рогатої худоби вони значно більше споживають концентрованих і менше грубих, соковитих і зелених кормів, - продовжує розповідь Василь Володимирович. – Зважаючи на те, що зернові культури ми вирощуємо у господарстві, можна впевнено сказати, що це позитивно впливає на собівартість кінцевої продукції.

Зрозуміло, що раціон годівлі кожної групи свинопоголів’я різний. Так, для поросят ми закупляємо спеціальні комбікорми, а в вже після 4 місяців свині отримують корма, вирощені на полях СТОВ. Для хряків розроблено окремий раціон харчування, утримуємо їх у спеціальних приміщеннях.

Велику увагу ми приділяємо селекційній роботі, відбираємо свиноматок лише за оптимальними показниками.

Займаємося свинарством вже не перший рік, тому з практики зрозуміли, що опорос свиноматок необхідно планувати на осінньо-зимовий період, тоді поросята більш живучі.

На даний час займаємося спорудженням літніх вигулів для свинопоголів’я з накриттям, враховуючи те, що літо останнім часом дуже спекотне.

Добросовісно трудяться на фермі Роман Тарасенко, Андрій Кириченко, Тетяна Шкільна, Світлана Андріанова, Анатолій Тихонов, Сергій Чашка.

У рослинницькій галузі господарства теж кипить робота. Завершено збирання пізніх зернових (проса і гречки), проводимо оранку грунту на площі 800 га. Одночасно вносимо по 100 кг на гектар мінеральних добрив. Ці агрозаходи проводять механізатори Дмитро Носик, Віктор Носик, Олег Кушка, Григорій Малій, Юрій Погрібняк, Олександр Симоненко і Олександр Рівчак.

Щоб вчасно провести посівну кампанію озимих, під урожай наступного року ретельно готуємо і посівне насіння. Його вже перевірили у державній насіннєвій інспекції, схожість становить  97-98%. Плануємо сіяти сорти «Єрмак», «Єсаул», «Шестопалівку» 1 репродукції, закупимо еліту «Шестопалівки» та «Антонівки». Раніше ми надавали перевагу сортам одеської селекції, а цього року добре себе зарекомендували сорти озимої кубанської селекції.

Також готуємося до збирання врожаю соняшнику, який посіяно на площі 270 га, готуємо комбайни.

Олена КОЛЕСНІКОВА.