Дбають про тваринництво
На жаль, такі галузі тваринництва, як свинарство та молочарство, давно залишилися «за бортом» сільгоспвиробництва.
А у СТОВ «Добробут плюс» (керівник Василь Назарько) не лише зберегли галузь, а й поступово збільшують поголів’я тварин.
Нині в господарстві утримують 75 голів ВРХ, в т.ч. 25 дійних корів. Щодня до Куп’янського комбінату здають по півтонни охолодженого молока за вигідною ціною.
Умови утримання ВРХ доволі непогані, та найголовніше для тварин – забезпечення повноцінним ра-ціоном харчування. Адже недарма говорить народна мудрість, що молоко у корови на язиці. Саме про годівлю худоби й запитала у керівника господарства.
- В основному годували худобу привозними кормами, закупляли силос у сусідньому господарстві, обов’язково під час доїння корови отримують концкорми. Цього року заклали 240 т силосу у своєму господарстві, цієї кількості вистачить на весь зимово-стійловий пе-ріод. Зараз годуємо тварин подрібненою зеленою масою кукурудзи, - розповідає Василь Володимирович. - Вдень між доїнням корови пасуться на пасовищі. Трави там, звісно ж, вже немає, вигоріла, але все ж моціон дійному стаду необхідний.
До речі, пам’ятаю, що ще декілька років тому на цьому ж пасовищі випасалися корови приватного сектору, їх було близько 40 голів, а сьогодні лише одна дійна корова.
Щоб забезпечити худобу зеленим кормом, цього року посіяли
Плануємо також закупляти соковиті корми - гарбузи і кормовий буряк.
На даний час наше господарство має можливість реалізовувати яловичину населенню. З цією метою відкрили тимчасову торгівельну точку поруч з павіль-йоном «Кулиничі» в центрі Борової. Не виключено, що згодом там спорудимо невеликий магазин, і всі бажаючі зможуть придбати молоко і молочні продукти. До речі, ціни будуть нижчими від ринкових на 10-15%.
Що ж стосується відтворення дійного стада, для цього ми закупили племінного бика, аби покращувати селекційні показники майбутнього потомства.
Розробляючи перспективний план розвитку свинарства, у господарстві було вирішено, що максимальна оптимальна кількість поголів’я має не перевищувати 500 голів. На даний час у господарстві утримується 340 голів свиней, а тому перспективи росту ще є.
Тваринницька галузь і, зокрема, свинарство – це копітка щоденна робота всіх без винятку працівників ферми. Cвинина з давніх часів є традиційним продуктом на українському столі. Завдяки багатоплідності, скоростиглості, великій забійній вазі при порівняно незначній витраті кормів на одиницю продукції, свинарство завжди було в пошані у сільгоспвиробників і незаслужено забуте сьогодні. До речі, свинина майже вдвічі поживніша за яловичину і баранину.
Свині - тварини з однокамерним шлунком, тому на відміну від великої рогатої худоби вони значно більше споживають концентрованих і менше грубих, соковитих і зелених кормів, - продовжує розповідь Василь Володимирович. – Зважаючи на те, що зернові культури ми вирощуємо у господарстві, можна впевнено сказати, що це позитивно впливає на собівартість кінцевої продукції.
Зрозуміло, що раціон годівлі кожної групи свинопоголів’я різний. Так, для поросят ми закупляємо спеціальні комбікорми, а в вже після 4 місяців свині отримують корма, вирощені на полях СТОВ. Для хряків розроблено окремий раціон харчування, утримуємо їх у спеціальних приміщеннях.
Велику увагу ми приділяємо селекційній роботі, відбираємо свиноматок лише за оптимальними показниками.
Займаємося свинарством вже не перший рік, тому з практики зрозуміли, що опорос свиноматок необхідно планувати на осінньо-зимовий період, тоді поросята більш живучі.
На даний час займаємося спорудженням літніх вигулів для свинопоголів’я з накриттям, враховуючи те, що літо останнім часом дуже спекотне.
Добросовісно трудяться на фермі Роман Тарасенко, Андрій Кириченко, Тетяна Шкільна, Світлана Андріанова, Анатолій Тихонов, Сергій Чашка.
У рослинницькій галузі господарства теж кипить робота. Завершено збирання пізніх зернових (проса і гречки), проводимо оранку грунту на площі
Щоб вчасно провести посівну кампанію озимих, під урожай наступного року ретельно готуємо і посівне насіння. Його вже перевірили у державній насіннєвій інспекції, схожість становить 97-98%. Плануємо сіяти сорти «Єрмак», «Єсаул», «Шестопалівку» 1 репродукції, закупимо еліту «Шестопалівки» та «Антонівки». Раніше ми надавали перевагу сортам одеської селекції, а цього року добре себе зарекомендували сорти озимої кубанської селекції.
Також готуємося до збирання врожаю соняшнику, який посіяно на площі
Олена КОЛЕСНІКОВА.