Образование

Підведення підсумків, нові завдання (педконференція 30 серпня 2011 р.)

Підведення підсумків, нові завдання

        Кінець серпня – це той час, коли освітяни збираються, щоб підбити підсумки роботи за минулий рік та накреслити завдання на новий.

   Суспільство очікує, що педагоги нададуть школярам якісну і сучасну освіту, підготують їх до самостійного життя. Сьогодні якісна освіта -  стрижень життя, шлях до майбутнього, кінцева мета навчання.  Ми повинні допомогти дитині  пізнати себе, свої можливості, посприяти її саморозвитку. Тоді, ставши дорослою, вона максимально реалізується, знайде своє місце у суспільному житті.

 

    Якісна освіта обов’язково має бути сучасною. Дитина, безумовно, повинна мати базові знання, найголовніше з предметів. Але не запам’ятовувати другорядний матеріал, якого ще багато у підручниках. У сучасному світі інформація змінюється дуже швидко, джерел її теж досить багато, тому немає необхідності багато запам’ятовувати.

     Найбільша проблема нашої освіти – це нездатність дитини застосувати  отримані знання на практиці.

На олімпіадах, конкурсах, де треба продемонструвати  суму знань, наші учні показують хороші результати. Але там, де треба використати знання для розв’язування практичних завдань, діти відчувають значні труднощі .

         У новому навчальному році  будемо працювати під єдиним  гаслом- підвищення якості освіти.

     З чого ж починається освіта?

   Безперечно, дитячий садок – перша сходинка в освіті . Дошкільна освіта - життєво важливе питання, це, власне, фундамент, на якому базується вся подальша освіта людини, а отже, і її майбутнє. На щастя, вітчизняні  високопосадовці починають це розуміти. «Програма  розвитку дошкілля повинна як Біблія перед священником лежати на робочому столі кожного сільського голови. І не просто лежати, припадаючи пилом , а щодня бути відкритою на новій сторінці,» - саме так вважає Дмитро Табачник, міністр освіти  і науки, молоді та спорту .

       За минулий рік стан дошкільної освіти в районі покращився.

    До початку навчального року  нормативно – правову базу майже всіх   дошкільних закладів приведено у відповідність до вимог законодавства - оновлено Статути, виготовлено вивіски, штампи та печатки відповідно до статутних назв .

    Розпочав діяльність  Гороховатський ДНЗ з охопленням 15 дошкільнят.   

    Збільшено показник охоплення дітей від одного року до шести з 43 % до 49%, а дітей старшого дошкільного віку з 56% до 78% . Але   ще є над чим працювати, бо Закон „Про дошкільну освіту” вимагає 100%  охоплення дітей – п”ятирічок .  З цією метою з вересня  на базі Борівського ДНЗ №3 розпочне роботу  Консультативний  центр для батьків або осіб , які їх замінюють  і дітей , які виховуються в умовах сім»ї.

    У 2011 році планується відкриття Шийківського  ДНЗ. Цієї події з нетерпінням чекають 20 дошкільнят с. Шийківка та їхні батьки.

       Поки що у   Ізюмській сільській раді не працює ДНЗ, хоча там є  така   

     необхідність, і ,можливо, при певних  фінансових та матеріальних затратах відновиться його робота .

   Наше головне завдання: дошкільна освіта повинна зайняти повноправне і, навіть, головне місце у системі освіти протягом всього життя. 

     Але при цьому слід пам’ятати,  що в такому віці – це гра, не треба  садити цих дітей за парти як школярів. Головне- це допомогти їм пристосуватися до роботи в колективі, підготувати себе до майбутнього шкільного життя.

Гра – спілкування – творчість – ось «формула» дошкільної освіти сьогодні.

     Відділ освіти накреслив такі шляхи покращання якості освіти в районі: оптимізація мережі,  запровадження інноваційних технологій навчання,  підвищення компетентності вчителів, активізація роботи із здібними та обдарованими дітьми, підвищення рівня матеріально-технічного забезпечення закладів. Згідно з рішенням територіальної громади села Нижче Солоне та у зв’язку з відсутністю дітей  припинено діяльність Нижчесолоненської ЗОШ 1-11 ст.   З цієї ж причини  виведено з мережі дошкільних закладів району Дружелюбівський ДНЗ.  Борівську гімназію реорганізовано у Борівську загальноосвітню школу ім. В. Колісника.

     У 2010-2011 навчальному році в районі працювали 14 загальноосвітніх шкіл, 1 гімназія, 1 навчально-виховний комплекс. Усього навчалися 1786 учнів.

   Із золотими та срібними медалями рік закінчили троє випускників.  Це учні Борівської гімназії № 1   та Підлиманської ЗОШ.

  Відділом освіти перевірено та проаналізовано стан відвідування занять учнями закладів освіти району в 2010-2011 навчальному році. Всього було пропущено 33402 дні занять, що на 4482  дні більше  у порівнянні з минулим роком. В середньому на одного учня району припало 18,7  днів пропусків занять. Проте, цей показник значно вищий у Борівській гімназії №1 – 24,6, Піско-Радьківській ЗОШ – 23,2, Ізюмській ЗОШ – 22,9, Гороховатській ЗОШ – 22,4,  Першотравневій ЗОШ – 20,2, Чернещинському НВК – 19,4.

             Із загальної кількості пропущених днів занять по хворобі було пропущено  23299 днів, що складає в середньому на 1 учня 13  днів.

    Найбільше хворіли учні  Борівської гімназії № 1 (22,5 днів), Піско-Радьківської ЗОШ (14,0 днів).

     З поважних причин учнями було пропущено  10011  днів занять, тобто результати покращились на 2236 днів, а показники  на одного учня покращились на 5днів . Слід відмітити, що в цьому році дещо  збільшилася кількість пропусків без поважної причини у порівнянні з минулим роком  з 67 днів до 92  або в середньому на одного учня 0,05 дні. (0,03 -  минулий рік). Прогулюють учні Борівської ЗОШ №1, Богуславської, Вищесолоненської.

    Над усуненням такого явища нам обов’язково ще треба працювати.

 Питання відвідування  у новому навчальному році  залишається на постійному контролі з боку адміністрації шкіл , класних керівників, кожного вчителя.

  Підсумки навчального року підбила  державна підсумкова атестація.

  Минулого навчального року ДПА складали 167 випускників 11 класів з таких предметів:

      української мови, математики, історії України, біології, геграфії, всесвітньої історії, технологій, світової та української літератури.

    Середній показник якості знань  по району з української мови становить 0,55, що відповідає середньому рівню засвоєння. Найкраще склали ДПА з української мови учні Богуславської ЗОШ (1), учні Гороховатської ЗОШ (0,87) та учні Ізюмської ЗОШ (0,92). Найгірше засвоїли навчальний матеріал учні Чернещинського НВК (0,37). Решта шкіл показала середній рівень знань учнів.

   Результати річного оцінювання з української мови співпадають з результатами ДПА в Гороховатській ЗОШ, Борівській гімназії №1, Підлиманській ЗОШ, Борівській ЗОШ №2 та Ізюмській ЗОШ, що свідчить про об'єктивність оцінювання знань учнів. В Першотравневій, Богуславській школах результати ДПА вищі за результати річного оцінювання. Це говорить про необ'єктивність оцінювання знань учнів протягом року у бік заниження. У Підвисочанській та Шийківській школах результати ДПА нижчі за результати річного оцінювання, що свідчить про необ'єктивність оцінювання знань протягом року у бік завищення.

    Середній показник якості знань по району з математики становить 0,55, що відповідає середньому рівню засвоєння навчальної програми. Найкраще склали ДПА учні Богуславської ЗОШ , коефіцієнт засвоєння – 1. На достатньому рівні виконали завдання учні Підлиманської ЗОШ(0,83), Борівської ЗОШ №2 (0,76) та Ізюмської ЗОШ (0,71). Найгірше засвоїли матеріал учні Підвисочанської ЗОШ (0,33) та Шийківської ЗОШ, учні якої навчаються на середньому рівні.

   Під час порівняння результатів ДПА та результатів річного оцінювання було виявлено, що більшість вчителів математики протягом року необ'єктивно оцінювали знання учнів у бік заниження. Це вчителі Першотравневої, Богуславської, Підлиманської ЗОШ, Чернещинського НВК, Борівської ЗОШ №2. В Ізюмській, Підвисочанській, Піско-Радьківській школах, результати ДПА і результати річного оцінювання співпадали, що свідчить про об'єктивність оцінювання знань протягом року.

    Під час складання ДПА з історії України було визначено середній показник якості знань, який становить 0,78 та відповідає достатньому рівню і відрізняється від середнього показника результатів річного оцінювання  у кращий бік. Всі учні, які складали ДПА з історії України, показали достатній рівень знань. До речі, найкращі результати були і в минулому році з історії.

     З біології якість знань становить 0,64, що відповідає середньому показнику якості знань з річного оцінювання (0,66). Найкраще склали ДПА з цьго предмета учні Богуславської ЗОШ (1), найгірше – учні Шийківської ЗОШ.

     Учні Борівської гімназії №1 складали ДПА зі світової літератури (показник якості знань  0,60) та  з української літератури. Тут коефіцієнт навченості  становить 1.

     З географії учні району показали достатній рівень знань.

     Згідно із профілем навчання учні 11 класу Чернещинського НВК складали ДПА з технологій. Під час іспитів діти  показали достатній рівень знань Але результати річного оцінювання свідчать про інше. Коефіцієнт засвоєння знань становить 0,37. Це свідчить про необ'єктивність оцінювання знань учнів протягом року .

   9  клас

   Державну підсумкову атестацію з української мови у 2010-2011 н.р. складали 208 учнів із 15 шкіл району. Загальний коефіцієнт засвоєння становить 0,54, що відповідає середньому рівню та майже не відрізняється від середнього показника якості знань (0,57) за минулий 2009-2010 н.р. Тобто із 208 випускників 112 знають українську мову на достатньому та високому рівні. Найкращі результати по району показали учні Новоплатонівської ЗОШ , Шийківської ЗОШ , Ізюмської ЗОШ . Найнижчі показники з ДПА мають учні Підвисочанської ЗОШ . Учні решти шкіл мають якість знань на задовільному  рівні .

    Дещо кращі результати показали дев’ятикласники району з математики. Загальний коефіцієнт засвоєння становить 0,65. Цей показник є наближеним до достатнього рівня. У порівнянні з минулим роком показник покращився, адже він становив 0,56. На низькому та середньому рівні навчалися 73 учні району, на високому та достатньому рівні – 135 учнів. Найкращі результати  показали учні Чернещинського НВК (1), учні якого навчаються  на достатньому та високому рівнях та учні Піско-Радьківської ЗОШ. Учні решти шкіл показали якість знань у межах 0,42 – 0,66, що відповідає середньому рівню. Покращили рівень знань учні Новоплатонівської, Піско–Радьківської, Гороховатської ЗОШ.

    На середньому рівні засвоєно програму з іноземної мови. Якість навчальних досягнень становить 0,56 та майже не відрізняється від показника за минулий рік (0,52). Найкращі результати мають учні Новоплатонівської ЗОШ (0,77) та Шийківської ЗОШ (0,75). У порівнянні з минулим роком гірші результати мають учні Гороховатської ЗОШ, Богуславської ЗОШ. Решта шкіл району мають середній рівень знань.

    Дещо кращі результати показали учні району з біології. Загальний показник якості знань  відповідає достатньому рівню і перевищує  минулорічний показник . 147 учнів навчаються на високому та достатньому рівні. Найкращі результати мають учні Шийківської ЗОШ, де всі учні склали ДПА на високому рівні, Піско-Радьківської  , Першотравневої ЗОШ ( якість знань – 0,80).  У порівнянні з минулим роком покращилися результати учнів  Новоплатонівської ЗОШ .

     З географії учні району показали достатній рівень. Загальний коефіцієнт знань становить 0,72 і майже не відрізняється від показника за минулий рік (0,70). Найкраще знають предмет учні Підлиманської ЗОШ (1),  Піско-Радьківської ЗОШ (0,95), що відповідає високому рівню.

   Висновок:  в цілому учні 9-х  та 11-х класів склали ДПА   на задовільному рівні, і тут є над чим замислитись, адже якісною таку освіту назвати не можна. 

    Така ситуація склалася не лише у нашому районі . Зробивши аналіз результатів ДПА учнів 11-х класів по області , методисти ХАНО побачили , що збільшилася  кількість учнів, які склали екзамени на початковому  та середньому рівнях. Така ж картина і з підсумковими контрольними роботами. Вони показали , що майже половина учнів області  навчається  на низькому і середньому рівні, особливо з природничо- математичних дисциплін. Який же вихід із даної ситуації?

       Вихід  ми вбачаємо у  вдосконаленні  уроку, який  залишається основною формою навчання. Власне, нові підходи до структури і методів проведення уроків підвищать його ефективність і забезпечать більш якісну освіту нашим учням .

    Особливої уваги потребують  обдаровані учні району. Вони – активні учасники обласних і районних конкурсів.

У 2010/2011 навчальному році учні нашого району брали участь у ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з 17 предметів .

Команду  району складали учні із 12 загальноосвітніх  шкіл: Богуславської,  Борівської № 2, Гороховатської , Підлиманської , Піско-Радьківської,  Першотравневої  та Борівської гімназії №1.  Переможцями обласного етапу стали: Ніконова Анна (хімія та українська мова ), Ляпка Юрій (історія), Новікова  Ольга (німецька мова). 

        Переможців олімпіад підготували вчителі Борівської гімназії № 1: Ніконова Світлана Володимирівна, Муковоз Людмила Григорівна,Лачинян Георгій Суренович та Піско-Радьківської загальноосвітньої школи Русанова Людмила Леонідівна.

                          У районному етапі конкурсу ораторського мистецтва перемогла  учениця Борівської гімназії №1 Степаненко Ганна, вона взяла участь  в обласному святі .

     Переможцями  конкурсу учнівської творчості  імені Т.Г. Шевченка  стали: Богомолов Дмитро, Красовська П. з Борівської ЗОШ №2,.з Богуславської ЗОШ . Учні району брали участь у  новому мовно-літературному конкурсі з української мови ім. Т.Г. Шевченка. На обласний етап були запрошені: Шишкіна Поліна, Колбун Юлія, Ковальова Тетяна.

          Продовжила роботу районна філія МАН. До наукових досліджень долучилися учні Чернещинського НВК, Ізюмської  та Підвисочанської ЗОШ .  Але  наукову роботу досить легко розпочати, та дуже важко  завершити, належним чином оформити. Великі труднощі відчувають  юні науковці також при виконанні контрольних робіт.  Саме тому із 15 учасників, що писали контрольні роботи, захищали творчі доробки,  на обласний етап  направлені  лише 7. В обласному етапі наші учні виступили досить пристойно і вибороли    таку кількість призових місць: два перших – Колбун Юлія (вчитель Косогова О.О.), одне друге -Ткачова Тетяна (вчитель Ніконова С.В.)  та два третіх: Кравцова Катерина (кер. Кам’янська Н.О.), Новікова Ольга (вчитель Русанова Л.Л.). Усі учні-призери- випускники 11 кл., і , щоб не здати позиції , у новому навчальному році слід добре попрацювати з юними науковцями. І розпочати цю роботу  не пізніше вересня. Роботу з обдарованими учнями буде продовжено згідно з районною програмою «Обдарованість», прийнятою колегією відділу освіти.

  17 вчителів району взяли участь у районному конкурсі «Учитель року – 2011» у   номінаціях: «Початкова школа» і «Світова література». Переможцем районного конкурсу стала вчитель – методист Борівської гімназії №1 Косогова О.О. Вона була запрошена  до участі  в обласному етапі, посіла ІІ місце в номінації «Світова література».

    16 творчих доробків вчителів району були представлені на обласному ярмарку педагогічних ідей.  Нагороджені дипломами вчителі початкових класів Борівської гімназії №1: Горенко Н.М., Жирова Н.Г., Дорошенко Н.І. за розробку з розвивального навчання та Косогова О.О. за книжку «Використання методу проектів у сучасній школі».

        Радою районного методичного кабінету затверджено матеріали з досвіду роботи  кращих вчителів району : Богомолової Т.П., Шерстюка С.В., Серебряков С.П. , Склярової М.М.

       Відділом освіти, закладами освіти району проводиться виховна робота з учнями з урахуванням вимог Концепції виховання дітей та учнівської молоді у національній системі освіти.   

Всі  навчальні заклади району здійснюють виховну діяльність згідно з планами, які передбачають впровадження сучасного змісту виховання в Україні, - це формування загальнокультурних і національних цінностей та соціально значущих якостей особистості, що характеризують її ставлення до суспільства і держави, інших людей, природи, мистецтва, праці, самої себе.

Упровадження Програми "Основні орієнтири виховання учнів 1-12 класів у загальноосвітніх навчальних закладах України" скеровує виховний процес на створення системного підходу до організації виховної діяльності та відображає сучасний зміст виховання .

 Створено банк даних про органи учнівського самоврядування та їх координаторів.Відділ освіти постійно аналізує цю роботу, допомагає та направляє використання потенціалу учнівського самоврядування на проведення превентивної роботи серед учнів, налагоджує співпрацю органів учнівського самоврядування навчальних закладів району.

Районний методичний кабінет співпрацює з районною радою старшокласників . На базі БДЮТ планується проведення навчання учнів-лідерів учнівських організацій, метою якого є забезпечення інформаційної та науково-методичної підтримки  учнівського самоврядування.

   Потужний потенціал з національно-патріотичного виховання учнівської молоді мало відзначення 66-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні.  Проведено  екскурсії до історичних музеїв, музеїв бойової слави, по місцях бойової слави. Волонтерами району надано практичну допомогу учасникам бойових дій та працівникам тилу, відбулася  районна конференція старшокласників «Моє селище у роки Великої Вітчизняної війни».  

            Формуванню патріотичних почуттів допомагають різноманітні заходи, які пов’язані з історією вивчення рідного краю.

З метою широкого висвітлення і популяризації державотворчої та політичної діяльності гетьманів України І.Мазепи і І.Виговського, 300-річчя Конституції П.Орлика, 90-річчя з дня народження тричі Героя Радянського Союзу І.Кожедуба у загальноосвітніх навчальних закладах проведено відповідні заходи.

Протягом квітня-травня 2011 року проведено двомісячник «За чисте довкілля», в рамках якого проведено День землі, заходи з весняної толоки. Учні усіх загальноосвітніх закладів взяли участь у Всеукраїнському конкурсі «В об’єктиві натураліста».

Робота класних керівників в основному проходить за планом: виявлення причин правопорушень, вивчення стану сімейного виховання, підтримка постійного зв’язку з батьками учнів, залучення учнів до класних і загальношкільних справ, проведення профілактичних бесід, робота учителів-предметників з учнями з неадекватною поведінкою.

Станом на 1.05.2011 року на внутрішньошкільному обліку перебуває 21 учень , на обліку в кримінальній міліції – 9. З цими дітьми проводиться відповідна робота, контролюється проведення вільного часу.

    Ефективно проводиться робота з виконання програми «Правова освіта населення Харківської області». У ЗНЗ відбуваються тижні правової освіти, заходи до Дня прав людини, зустрічі з представниками правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування.    В закладах освіти  спланована робота на виконання районної Програми правової освіти населення на 2010 – 2015 роки та  Комплексної програми профілактики злочинності. Питання профілактики злочинності розглядалося на колегіях відділу освіти, нарадах керівників шкіл. У відділі освіти створений банк даних дітей групи ризику , щоквартально ця інформація перевіряється і поновлюється за потребою. Дітей, які систематично не відвідують школу, жебракують, займаються бродяжництвом, в районі немає. Постійно ведуться рейди „Діти вулиці”, „Вокзал”, обстежуються неблагонадійні сім”ї (станом на 01.05.11 р.24 учні  із 10 сімей),  вживаються заходи по захисту дітей від негативного впливу батьків. З метою попередження злочиннності в школах створені ради профілактики, діти залучаються до участі у виховних заходах, спортивних змаганнях. На уроках безпеки життєдіяльності та біології проводиться роз’яснювальна робота з питань попередження захворювань на СНІД. Попередження вживання наркотичних засобів, психотропних речовин, алкоголю, тютюнопаління. В районі працюють за проектом   „Рівний рівному” Борівська гімназія №1,  Чернещинський НВК як „Школа сприяння здоров”ю” , Ізюмська ЗОШ занесена до картотеки „Школа проти СНІДу”. В цих закладах введені додаткові години для зміцнення здоров’я дітей, профілактики шкідливих звичок серед учнівської молоді.Але сьогодні цього замало.Боротьба за здоровий спосіб життя виходить на передній план у виховній роботі. Тому до шкіл сприяння здоров’ю  має долучитися і решта шкіл.  

   Налагоджена взаємодія закладів освіти зі службою у справах сім”ї і молоді, службою у справах неповнолітніх, кримінальною міліцією. Проведені зустрічі  учнів із працівниками цих підрозділів, проведені бесіди з відповідних тематик з переглядом фільмів у всіх закладах освіти району.    

     У жовтні-листопаді з метою попередження вживання наркотичних засобів,  психотропних речовин, алкоголю, тютюнопаління спільно зі службою у справах сім’ї та молоді проведений конкурс «Спасибі – ні». Роботи переможців районного етапу конкурсу були направлені до міста Харкова для участі у обласному етапі.

       З метою популяризації духовних, моральних надбань, консолідації зусиль , спрямованих на моральний саморозвиток особистості був проведений районний конкурс « Моральний вчинок » . Роботи переможців були відзначені Грамотами відділу освіти і направлені длі участі у Всеукраїнському конкурсі  до міста Києва.

     У районі створено хороші умови для здобуття дітьми і підлітками позашкільної освіти. Працюють 2 позашкільні заклади: БДЮТ (450 вихованців) і ДЮСШ (400 вихованців), які надають додаткові можливості для духовного, інтелектуального та фізичного розвитку учнів, залучення учнівської молоді до участі у творчих об’єднаннях, гуртках, секціях, є дієвим засобом попередження негативних проявів у їх поведінці    Дитяча юнацька спортивна школа працює повністю на базах загальноосвітніх шкіл Борівського району. В ДЮСШ працює 24 групи: 11 груп з футболу, 9 з волейболу, 4 з туризму. Постійно проводиться робота з учнями пільгового контингенту, які навчаються в ДЮСШ.

     Талановиті діти мають змогу проявити себе у різноманітних конкурсах,фестивалях.

 Яскраво виступили у конкурсі «Таланти Ш тисячоліття»  Мостова Вероніка , Кам’янська Олена, Капелька Ольга (Підлиманська ЗОШ), Труш Данило ( вихованець БДЮТ ) , Перетятько Аліна ( Піско- Радьківська ЗОШ ) , Шутько Аліна , Гомон Альона ( Борівська гімназія № 1 ) , Самарець Анастасія ( Богуславська ЗОШ ) , Максименко Лілія ( вихованка БДЮТ .Всі нагороджені грамотами відділу освіти .    В районі проведено військово-патріотичну акцію «Слобожанські дзвони Перемоги» .   Гунько Мирослава , Перетятько Альона , Костенко Валентина ( Піско-Радьківська ЗОШ  ) нагороджені грамотами обласної станції юних туристів.

      У листопаді проводились районні конкурси віршів та малюнків « Діти за чисту енергію», «Охорона праці очима дітей». Роботи переможців районного етапу конкурсу були направлені до міста Харкова та міста Києва.

          Фотоконкурс „Територія пригод” визначив 7 переможців з загальноосвітніх закладів та БДЮТ, 3 переможці взяли участь в обласному конкурсі: Глущенко Ольга ( Дружелюбівська ЗОШ ), Нікітенко Аліна ( Гороховатська ЗОШ ) , Харченко Сергій ( Борівська гімназія № 1 ) .

      З метою підвищення рівня екологічної культури населення, формування у школярів та учнівської молоді небайдужого ставлення до довкілля, привернення громадськості до проблем відходів в квітні проведений районний конкурс „SOS  вернісаж”. У виставці взяли участь діти з одинадцяти закладів освіти, 57 учасників, представлено 68 робіт. Переможцями визнані Стецюра Маргарита (Підлиманська ЗОШ), колектив учнів (Дружелюбівської ЗОШ).      Найкращі роботи  школярів отримали грамоти відділу освіти, цінні подарунки .

           Екологічна бригада « Еколог» ( БДЮТ )  з метою активізації участі учнівської молоді в природоохоронній роботі та екологічному русі брала участь в обласному етапі X Всеукраїнського конкурсу колективів екологічної просвіти.

          З метою популяризації та розвитку підводного плавання, дитячого мистецтва, пропаганди кращого досвіду роботи з проблем здорового способу життя серед дітей та учнівської молоді проведено  районний фестиваль підводних зображень « Жива вода - Дельта » . У виставці взяли участь учні з дванадцяти закладів освіти, 38 учасників, представлено 43 роботи. Переможцями визнані АлещенкоСергій ( вихованець БДЮТ ) , Голоха Сніжана ( вихованка БДЮТ ). Роботи переможців направлені до міста Харкова для участі у обласному етапі фестивалю.

      На виконання обласних масових заходів на 2011 рік з метою популяризації образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва пошуку та підтримки юних талантів проведено районний етап конкурсу-виставки  « Знай і люби свій край » . У районному етапі конкурсу-виставки взяли участь 42 школяра з 11 загальноосвітніх навчальних закладів району.  Переможцями районного етапу конкурсу-виставки « Знай і люби свій край» визнано Шмирову Анастасію, Корха Максима, ( Ізюмська ЗОШ I-III ст..) , Тугай Яну, Печерицю Альону, Коцар Катерину, Кравцову Олену ( вихованців БДЮТ ), Сухоручко Марію ( Ізюмська ЗОШ-III ст..). Роботи переможців районного етапу виставки-конкурсу були нагороджені грамотами.

                З метою зміцнення здоров’я, запобігання антисоціальним проявам серед учнівської молоді відділом освіти та закладами освіти проводилися спортивно-масові заходи .

 3-й урок фізкультури було введено у 15 школах району у 91 класі з охопленням  1288 учнів .

     Гімнастика до занять проводиться у 3 загальноосвітніх школах з охопленням 375 учнів.

            Подовжені рухові перерви проводяться у 10 загальноосвітніх школах з охопленням 708 учнів.

            В усіх ЗОШ району обладнано галереї  “Чемпіони спорту”. 

            Всього за 2010-2011 навчальний  рік в школах району було проведено 575 спортивних змагань з різних видів спорту з охопленням 15.057 учнів, 10 районних спортивних змагань з охопленням 770учнів.

У 2011 році збірні команди учнів загальноосвітніх шкіл району брали участь у обласних спортивних змаганнях з шахів «Біла тура» (23 місце), Малі олімпійські ігри «Діти Харківщини» (3-4 класи – 4 місце; 5-6 класи – 4 місце, 7-8 класи – 6 місце), «Нащадки козацької слави» (19 місце).

            Добре організована фізкультурно-оздоровча та спортивно-масова робота в Борівській гімназії № 1  (директор Терентьєва Л.Г., вчителі фізкультури Мизюк В.А., Косогов О.В., Грабар М.М., Матвієнко В.А.), учні якої брали активну участь в усіх районних спортивних змаганнях, на яких виборювали призові місця, на належному рівні проводиться робота в   Ізюмській, Першотравневій , Піско-Радьківській, Богуславській ЗОШ І-ІІІ ст.  В цих закладах освіти адміністрація школи, створивши належні умови для розвитку фізичної культури і спорту, спільно з педагогічним  та учнівським колективами проводять цілеспрямовану роботу по оздоровленню та фізичному загартуванню учнів, про що свідчать їхні досягнення в районних спортивних змаганнях.

Згідно з рейтингом участі у районних спортивних змаганнях у 2011 році Борівська гімназія №1 посіла 1 місце, Ізюмська ЗОШ І-ІІІ ст. – ІІ місце, Піско - Радьківська ЗОШ І-ІІІ ст. – ІІІ місце, ЗОШ І-ІІІ ст. – Першотравнева ІУ місце.

            Залишається невирішеною проблема забезпечення умов для проведення уроків фізкультури в Борівській ЗОШ №1, в якій спортивний зал працює з перевантаженням, а також те, що в жодному дошкільному навчальному закладі не введено посади фахівців з фізичного виховання.

            Для покращання фізкультурної, оздоровчої та спортивно-масової роботи в ЗОШ необхідно:

- Поповнити навчально-матеріальну базу з фізичного виховання необхідною кількістю спортивного обладнання та інвентаря.

- Забезпечити підвіз учнів до місць проведення районних спортивних змагань, бо в районі автобусне сполучення діє тільки у понеділок, середу  та п’ятницю, а районні спортивні змагання проводяться у суботу або неділю.

        Важливим залишається питання збиреження життя та здоров’я дітей.

В усіх школах району з 1 по 11 класи читається предмет «Основи здоров’я» . Навчальні програми виконуються в повному обсязі.

З метою поширення руху юних пожежних - рятівників у школах району, розвитку навичок орієнтуватися в різних життєвих та надзвичайних ситуаціях, ,  прищеплення поваги до професії пожежного – рятівника  28 лютого 2011 року на базі Борівської гімназії № 1 було проведено  районний Фестиваль Дружин юних пожежних - рятівників серед учнів загальноосвітніх шкіл району. У ньому брали участь учні з 10 загальноосвітніх шкіл району (Борівської гімназії №1, Борівської №2, Богуславської, Вищесолоненської,  Гороховатської,  Ізюмської, Підвисочанської, Підлиманської, Піско-Радьківської та Шийківської ЗОШ І-ІІІ ст.). У підсумку змагань перше місце посіла команда Дружин юних пожежних - рятівників Борівської гімназії. № 1,  ІІ місце – Підлиманської ЗОШ І-ІІІ ст.,  ІІІ місце – Піско-Радьківської ЗОШ І-ІІІ ст..

Команда –переможниця районного Фестивалю (Борівської гімназії №1) здобула перемогу 5 квітня 2011 року у зональному Фестивалі в м. Барвінкове та стала учасницею обласного Фестивалю, який проходив у селі Ватутіно Нововодолазького району, за що була нагороджена грамотою Харківського обласного благодійного фонду «Пожежна  безпека» за мистецтво художнього слова та влучний гумор, отримала Подяку від Головного управління МНС України в Харківській області та грошову винагороду за активну участь в обласному Фестивалі .

У травні 2011 року загін юних інспекторів дорожнього руху Чернещинського НВК виборов ІІ місце у зональних змаганнях, які проходили у місті Куп’янськ.

   З метою  оздоровлення дітей     влітку  в результаті проведеної роботи  з  01 червня 2011 року  переведено   на санаторний режим роботи  у літній  період  9 дошкільних навчальних закладів району, в яких   оздоровилися 343 дитини. Рішеннями  селищної та сільських рад  збільшені на 10% витрати на харчування дітей в  ДНЗ.

    З 01 по 21 червня в таборах з денним перебуванням  у 13 загальноосвітніх школах  відпочили  974 дитини шкільного віку, а з 14 червня по 25 липня працював табір з денним перебуванням «Еколог» при Будинку дитячої та юнацької творчості, в якому відпочинком у І та11 зміну  було  охоплено  90 дітей.

У   наметовому містечку з цілодобовим перебуванням «Турист» від ДЮСШ, який розташований на березі Червонооскільського водосховища,  протягом літа  відпочили 107 учнів.

Вартість  харчування дітей в таборах з денним перебуванням  складала в середньому 5 грн. на день . Його організацію  здійснювало КП «Малятко», яке було визнано переможцем конкурсних торгів з організації гарячого харчування в закладах освіти .  

В наметовому містечку з цілодобовим перебуванням від ДЮСШ «Турист» вартість харчування дітей становила в середньому до 35 грн. на добу .

Середня вартість харчування по ДНЗ за червень 2011 року  по місту становить 10 грн. 84 коп , по селу – 12 грн. 05 коп., по району – 11 грн. 78 коп.

     Влітку    працював також позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Орлятко», у якому оздоровлено 383 дитини, що на 67 дітей менше, ніж планувалося .

            Вартість 5-ти разового харчування дітей у «Орлятку» становить до 40 грн. на добу.

У червні   був здійснений триденний похід з учнями Новоплатонівської ЗОШ І-ІІІ ступенів (20 чол.) по рідному краю.

З 27 червня по 9 липня  39 учнів навчальних закладів району у супроводі 6 дорослих, за сприяння голови районної державної адміністрації Сенчука В.М.,  здійснили екскурсійну поїздку до м. Рахів Закарпатської області. Діти добре відпочили, отримали яскраві враження від самобутньої природи Закарпаття, привітних господарів, їхніх традицій та звичаїв.

    Відділ освіти та заклади приділяють значну увагу охороні дитинства. Дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в районі налічується 31, дітей з малозабезпечених сімей-54, дітей одиноких матерів-122, дітей із багатодітних сімей-170 , дітей-інвалідів-35, дітей-чорнобильців-21.

Діти- сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, учні 1-4-х, діти з малозабезпечених сімей отримують безкоштовне гаряче харчування. Всього безкоштовним харчуванням було охоплено  609 дітей, що становило 35% від загальної кількості учнів району.

        У 2010-2011 навчальному  році відділом освіти здійснено перевірку роботи щодо організації безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу в Підвисочанській,  Першотравневій,  Шийківській, Борівській №2, Дружелюбівській та Новоплатонівській  ЗОШ І-ІІІ ст., Нижчесолоненської  ЗОШ І-ІІ ст., Чернещинському НВК, Борівській гімназії №1   та   Першотравневому ДНЗ.

Результати перевірки свідчать про те, що найкраще здійснюється робота щодо організації безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу в Шийківській ЗОШ І-ІІІ ст..

             У минулому навчальному  році в закладах освіти     під час навчально-виховного процесу було зареєстровано 8 нещасних випадків з учнями.  Рівень травматизму дітей під час навчально-виховного процесу зріс .  Були травмовані учні Борівської гімназії №1 (під час перерв між уроками), Богуславської, Підвисочанської, Підлиманської ЗОШ І-ІІІ ступенів та ПЗОВ «Орлятко» (на уроках фізкультури та під час проведення спортивних змагань).   

 Також   зареєстровано 41  нещасний випадок побутового характеру. Нещасні випадки, що сталися з учнями загальноосвітніх шкіл  в побуті,  свідчать про недостатню роботу педагогічних колективів Борівської гімназії № 1 (22 випадки),  Борівська ЗОШ  №2 (3 випадки), Богуславської (3 випадки), Гороховатської (4 випадки), Першотравневої (3 випадки), Підвисочанської (1 випадок), Підлиманської (1 випадок) та Піско-Радьківської (4 випадки)  загальноосвітніх шкіл.

Питання збереження життя і здоров'я дітей повинно залишатися на постійному контролі керівників усіх закладів освіти.

        Проведено відповідну роботу по забезпеченню педагогічними кадрами  загальноосвітні навчальні заклади. Особливо зверталась увага на  забезпечення викладання предметів  за  фахом.  Для  вчителів, які викладають  два і більше предмети,  сплановано  проходження спецкурсів  при  КВНЗ  «Харківська академія  неперервної освіти».

         Враховуючи той факт, що  деякі вчителі не мають повного тижневого навантаження ( Вищесолоненська, Калинівська, Підвисочанська  ЗОШ  ),  буде запроваджено  сумісництво – робота за фахом в іншому закладі.      

        Вирішено питання  працевлаштування вчителів  Нижчесолоненської ЗОШ, в зв’язку з тим, що  цей заклад   ліквідовано  влітку  2011 року.

   Новий навчальний рік  ми розпочнемо єдиним першим уроком «Україна – наш спільний дім». Він присвячений 20-річчю Незалежності нашої держави  спрямований на формування патріотизму, почуття поваги до традицій і культури нашого народу.

   Хочу ще раз побажати усім вам натхненної праці, батьківської вдячності, поваги від учнів за безмежне терпіння, співчуття і велику любов до дітей.

Наталія РАДЧЕНКО.

Начальник відділу освіти Борівської райдержадміністрації.

Події педконференції висвітлено в новій фотогалереї.