Ваше здоровье

Лікування гіпертонічної хвороби 2012 р.

Лікування гіпертонічної хвороби

На сьогоднішній день гіпертонічна хвороба є найпоширенішим хронічним неінфекційним захворюванням серед дорослого населення. Близько 20% дорослого населення у світі страждає підвищеним артеріальним тиском, серед людей похилого віку - 30% - 40%. В нашому районі налічується близько 6000 громадян із захворюванням на гіпертонічну хворобу. І це лише ті пацієнти, які стоять на диспансерному обліку у сімейного лікаря.

Гіпертонічна хвороба - це стійке підвищення артеріального тиску, починаючи з  140/90 мм. рт. ст. Підвищення небезпечне тим, що негативно впливає на серце, судини, нирки. На тлі процесів, що перебігають непомітно для пацієнта, найчастіше розвиваються небезпечні для життя ус-кладнення:  гострий інфаркт міокарда і мозковий інсульт. Серед смертності від серцево-судинних захворювань частка гіпертонічної хвороби становить 50%. Недаремно гіпертонічну хворобу називають «тихим убивцею».

Слід пам’ятати, що простіше хворобу попередити, ніж лікувати. Профілактика гіпертонічної хвороби включає в себе: корекцію харчування з обмеженням жирів і солі, зменшення ваги тіла у випадку ожиріння, підвищення фізичної активності, відмову від куріння, обмеження вживання алкоголю до кількості, яка не перевищує 20 г чистого алкоголю на день, зміну умов праці при поєднанні з професійною шкідливістю та спадкової схильності до серцево- судинних захворювань. Вкрай важливе значення має також раннє виявлення підвищеного артеріального тиску і вчасно розпочате лікування.

Лікування гіпертонічної хвороби залежить від її стадії і важкості стану пацієнта. І будь-яке стійке підвищення артеріального тиску - це привід для візиту до сімейного лікаря! Вчасно розпочате систематичне лікування артеріальної гіпертензії зменшує ризик ураження головного мозку і нирок, що часто стає наслідком гіпертонічної хвороби, а також знижує ризик розвитку атеросклерозу.

Одним з методів боротьби із захворюванням є зниження нервово-психічної напруги. Фізичне навантаження теж необхідне хворому гіпертонією, але воно повинно бути помірним, а найголовніше - те, що дає хворому позитивні емоції.

Якщо ж хворий не справляється з нервовим напруженням сам, сімейний лікар може допомогти йому, призначивши відповідні препарати.

Правильний режим праці й відпочинку теж необхідні для ефективного лікування гіпертонії. Тривалість сну повинна бути не менше 8-10 годин на добу, неприпустимі жодні перенапруги.

Ще одна найважливіша міра боротьби з гіпертонічною хворобою, доступна хворому - постійне обмеження, а ще краще - повне виключення з раціону солоних страв. Адже хронічне підвищення артеріального тиску залежить, в першу чергу, від зниженої здатності нирок виводити з організму хлористоводневої натрій, тобто кухонну сіль.

На жаль, у наш час з його високими темпами життя мало в кого є можливість харчуватися кожен день правильно і повноцінно. І все ж не можна забувати про те, що їжа не лише втамовує голод, але й постачає організм поживними речовинами. Значить, здорова їжа - та, де цих речовин багато. Овочі та фрукти, зелень, нежирне м’ясо і риба, крупи обов’язково повинні бути в нашому щоденному меню. А ось без здоби, жирних м’ясних страв, копченостей і солінь, надлишок цукру і алкоголю        цілком можна обійтися.

Що стосується призначення ліків, то воно повністю входить в компетенцію сімейного лікаря і тут не допускається ніякої «самодіяльності» з боку хворого. Гіпертонічна хвороба - це хронічне захворювання, тому вона вимагає постійної підтримуючої терапії, яку пацієнт ні в якому разі не повинен переривати. Хворим на артеріальну гіпертензію важливо пам’ятати про те, що захворювання не належить до числа невиліковних. Арсенал сучасних засобів, що існують в кардіології та практичний досвід медицини цілком достатні для того, щоб підтримувати артеріальний тиск на необхідному рівні.

А сімейний лікар обирає ліки, що підходять конкретному хворому. Найчастіше для лікування гіпертонії призначається не один препарат, а два або три, тобто, застосовується комбінована терапія.

Також лікування артеріальної гіпертензії буде більш ефективним, якщо вдається знайти і знизити фактори ризику, що викликають її. Необхідно знати, що:

15-30 хвилин - саме стільки зберігається підвищений тиск після викуреної сигарети навіть у абсолютно здорової людини;

кожні 4-5 кг зайвої ваги підвищують артеріальний тиск на 5 мм.рт.ст.;

5-6 мг - чайна ложка, і не більше - добова норма споживання солі для гіпертоніка.

А ось калій і кальцій для нормального тиску необхідні. Ними багаті курага, інжир, горіхи, авокадо, в’ялена риба, кунжут, молочні продукти.

Не більше 1,5 літрів рідини на добу - питний режим гіпертоніка. Пийте більше зеленого чаю, у воду додайте трохи лимонного соку. Раз на тиждень гіпертонікам рекомендується проводити яблучний розвантажувальний день.

І не сидіть довго за їжею - вирушайте краще на вулицю! Щоденні прогулянки по 1,5-3 км не тільки знижують тиск, а й ризик ішемічної хвороби серця і діабету другого типу.

Враховуючи викладене і розповсюдженість захворюваності на гіпертонічну хворобу населення України, Кабінетом Міністрів було прийнято Постанову «Про реалізацію пілотного проекту щодо впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою», визначено етапи реалізації та заходи Міністерства охорони здоров’я України щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби. На першому етапі передбачено зниження цін на інгібітори АПФ, еналапріл та лізиноприл, бета - блокатори, бісопролол, метапролол, небіволол, антагоністи кальцію, амлодіпін та ніфідіпін.

З 1 серпня 2012 року їхня вартість в аптечній мережі України не перевищуватиме встановленого граничного рівня оптово - відпускної ціни.

На другому етапі реалізації проекту впроваджуватиметься механізм часткової компенсації вартості ліків від гіпертонічної хвороби. Тобто, хворі з рецептами приходитимуть до аптек, де будуть сплачувати лише частину вартості лікарського засобу, а потім держава буде відшкодовувати ці кошти аптекам.

Так, з 01.08.2012 року особам, які хворіють на гіпертонічну хворобу, потрібно звертатися до сімейного лікаря за рецептом на лікарські засоби, всі аптечні заклади в районі відпускатимуть ліки, вартість яких регулюється державою.

Шановні жителі району, які хворіють на гіпертонічну хворобу! Просимо терміново звернутися до сімейного лікаря!

Адміністрація Борівської ЦРЛ.