Авторское, Официально

Обережно – борщівник!

На території України поширився новий небезпечний бур’ян - борщівник сибірський, або, як його ще називають, борщівник сосновського.

Це багаторічна рослина з 2-5 річним циклом розвитку, досягає 3 метрів висоти, має великі перисті листки та порожнисте стебло,заселяє значні площі ріллі та неорані землі, засмічує посіви майже всіх сільськогосподарських культур, але найбільш сприятливими умовами розвитку бур’яну є необроблювані ділянки (узбіччя шляхів, вулиць, береги каналів, річок та пустирі). Борщівник особливо небезпечний в період цвітіння. Ця рослина, багата ефірними маслами. Дотик до борщівника сосновського може викликати опік шкіри другого ступеня, адже речовини, які є в бур`яні, потрапляючи на шкіру, різко підвищують чутливість організму до ультрафіолетового випромінювання.У людини може підвищуватися температура, її нудить, морозить. Час прояви опіку від кількох годин до кількох діб. Особлива небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не дає жодних неприємних відчуттів, а коли на нього потрапляють сонячні промені – дається взнаки.

Борщівник також є контактним і дихальним алергеном і має сильний запах, який відчувається вже за п`ять метрів до рослини.

Якщо неприємність сталася, головне – якнайшвидше змити отруту з рук і інших частин тіла. Якщо реакція все-таки виникла, існує багато способів зменшити свербіння і підсушити пухирі, що вискочили на шкірі.

Оскільки борщівник сосновського є небезпечним видом, то необхідно систематично проводити заходи щодо недопущення його поширення: систематичне підкошування, підрізання кореневої системи, обробіток грунту і викопування з глибини 8-12 сантиметрів, що забезпечує практично повне знищення рослини.

Ефективним засобом є хімічний, який застосовують весною (на початку вегетаційного періоду у фазі розетки). Проти борщівника Сосновського рекомендується Банвел – 0,8, Раундап-6 л/га, Пріма – 0,6л/га та інші препарати (як окремо, так і в сумішах), які можна придбати у спеціалізованих магазинах.

При хімобробках треба суворо дотримуватись регламентів і санітарних правил. Зважаючи на те, що бур’ян викликає опіки шкіри при контакті з рослиною, всі роботи по його знищенню треба проводити в захисному одязі.

Державна фітосанітарна інспекція Харківської обл. звертається до сільських, селищних голів, землевласників і землекористувачів,орендарів водойм з проханням звернути увагу на проблему розповсюдження бур’янів, у тому числі борщівника сосновського та інших видів небезпечних рослин(амброзії полинолистої) і вжити потрібних заходів щодо їх ліквідації. У разі не виконання заходів по боротьбі з бур’янами у законодавстві передбачена адміністративна відповідальність - накладання штрафів від 340 до 1360 грн. на громадян та 850-1700 грн. на посадових осіб (ст.52 Кодексу України про адміністративні правопорушення), від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а посадовців та підприємців чекає штраф – від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Наталія Кулик, державний фітосанітарний інспектор Держфітоінспекції Харківської обл.