Разное

Фітофтороз з’являється рано

Фітофтороз з’являється рано

Фітофтора — найпоширеніша і найбільш шкідлива хвороба пасльонових рослин.

Зазвичай вона розвивається  наприкінці липня — на початку серпня. Та зараз ця хвороба стала агресивнішою і уражає рослини  вже у фазі цвітіння та на початку зав’язування плодів. Спочатку  вражає листя, потім стебла й усе бадилля кущів. Фітофтора проявляється у вигляді плям на листі і стеблах, потім вони відмирають так само швидко, як після заморозку. Плоди покриваються бурими, злегка втисненими плямами. Побуріння проникає всередину плодів, вони стають твердішими і загнивають.

Особливо активна хвороба при підвищеній вологості, рясних росах, при туманах, зниженій температурі вночі і підвищеній удень, а також при загущенні насаджень томатів, особливо в теплицях. Розгул фітофтори відбувається в спеку  й при наявності вологи. Спори грибка швидко проростають у крапельках роси. При температурі 25...30°С у воді вони розвиваються за годину, при 15°С — за три дні. Аби вчасно виявити ознаки фітофторозу, потрібно уважно спостерігати за рослинами. Як правило, розвитку цієї хвороби передує альтернаріоз, або рання суха плямистість. З’являється вона в умовах сухої жаркої погоди і рясних ранкових рос. На листі утворюються сухі кутасті плями бурого кольору, які згодом повністю покривають листяну пластинку. Унас-лідок цього листя всихає і відмирає. Зазвичай, альтернаріоз розвивається на 7-10 днів раніше фітофторозу, і за сприятливих умов (різке зниження температури повітря і часті зливові дощі) він передає смертоносну «естафету» фіто-фторозу. Виявивши симптоми альтернаріозу, слід негайно починати профілактичне обприскування рослин системно-контактними препаратами.

Із хімічних препаратів від фітофтори, альтернаріозу та інших захворювань на томатах дозволені до використання на присадибних ділянках купроксат (25-50 г на 10 л води), бордоська рідина (1-відсотковий розчин), хлорокис міді (40 г на 10 л води), оксихом (20 г), стробі (2-3 г) та ін. Контактними препаратами необхідно провести не менше 3-4 обробок за сезон, а краще 4-6, крім цього, повторивши обробку після кожного дощу, то системними препаратами, такими як оксихом, акробат, ридоміл, достатньо двох профілактичних обробок. Рекомендуємо перші обробки виконати системними препаратами, а в подальшому застосувати контактні, такі, як бордоська рідина, купроксат, хлорокис міді.Та найкращий результат дає обробка фунгіцидами антракол (15 г на 5 л води) і ридоміл (25 г на 5 л води). Із цих розчинів потрібно приготувати бакову суміш і обприскати кущі по нижньому боці листя. Для обробки рослин достатньо 5 л розчину на одну сотку. Обприскування проводять до цвітіння, через 20 днів його можна повторити. Та слід мати на увазі, що остання обробка більшістю препаратів допускається за 20 днів до збирання врожаю, бордоською рідиною — за 8 днів.

Крім застосування хімічних препаратів, треба задля профілактики проводити й деякі агротехнічні заходи. Старе листя слід своєчасно обривати в умовах відкритого ґрунту до першого кетяга, а в теплиці — до третього. Що менше листя доторкається до ґрунту, то менша ймовірність його інфікування через ґрунт. Потрібно вчасно видаляти бур’яни, бо вони створюють зайву вологість і затінення, а також постійно розпушувати землю. Не можна зловживати поливами. Поливають томати рясно, але рідко, і лише біля коренів, не змочуючи листя. Якщо погода похмура і прохолодна, томати взагалі не слід поливати, аби не сприяти розвитку фітофтори. Не потрібно зловживати азотними підживленнями. А підживлення томатів фосфором і калієм прискорює дозрівання плодів, підвищує також стійкість до фітофторозу. Можна навіть збільшити дозу калійних добрив.

Наталія Кулик.

Провідний спеціаліст Держфітоінспекції - державний фітосанітарний інспектор.