Общество

Без книг людське життя порожнє

Без книг людське життя порожнє

bibliotekaЧи читають зараз книги? З таким питанням звернулася до директора Борівської централізованої бібліотечної системи (ЦБС) Любові Іванівни Сироватки. Це питання виникло не випадково, адже в наш непростий час  знайти вільну хвилину  для читання стає все важче, та й альтернативою книгам у звичайному розумінні є книги в електронному вигляді, Інтернет та телебачення.

 - Я особисто не вважаю, що люди стали менше читати, - сказала Любов Іванівна. – Як і раніше, багато хто із захопленням читає, але кількість читачів у бібліотеках зменшилася з-за зменшення кількості населення.

 - Любове Іванівно, читачі якого віку та яких професій найбільше відвідують бібліотеки?

 - До нас приходять люди різного віку, але найчастіше старше 35 років. Приємно, що багато юних читачів також захоплюються чудовим світом книг. Взагалі, діти дуже щирі, відверті, з ними приємно працювати. Щодо роду занять наших відвідувачів -  це люди майже усіх професій. Багато лікарів, фельдшерів, бухгалтерів, економістів, правознавців, механізаторів, тваринників. Чимало читачів серед пенсіонерів, домогосподарок.

 - Яка література найчастіше користується попитом?

 - Художня, економічна, правознавча, сільськогосподарська, літературознавча. І це далеко не повний перелік.

 - Багато хто вважає, що бібліотеки займаються лише безпосереднім обслуговуванням читачів. А які ще види робіт виконують бібліотечні працівники?

 - Видів робіт безліч. Перелічу деякі з них на прикладі роботи Борівської центральної районної бібліотеки. Тут функціонує 4 відділи: відділ обслуговування (абонемент та читальний зал), методично-бібліографічний відділ, відділ комплектування і організації бібліотечного фонду, відділ єдиного фонду. У першому з вищеназваних відділів, крім безпосереднього обслуговування читачів, проводяться масові заходи (бесіди, огляди та перегляди літератури, літературні години, інформини, тематичні вечори, вікторини, зоолото, брейн-ринги). Методично-бібліографічний відділ надає методичну і практичну допомогу бібліотечним працівникам: надаються консультації, проводяться семінари, методчетверги, практикуми тощо. Відділ комплектування займається комплектуванням і організацією бібліотечного фонду всієї бібліотечної системи району, надає допомогу по веденню системи каталогів і картотек. Відділ єдиного фонду проводе внутрішньосистемний обмін літератури та веде міжбібліотечний абонемент по всій ЦБС.

 - Чи оновлюється останнім часом бібліотечний фонд?

 - Оновлюється, але надходжень не так багато, як хотілося б. В основному нам надає літературу Харківська обласна універсально-наукова бібліотека, обласна бібліотека для дітей, Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г. Короленка та обласна юнацька бібліотека. Одержуємо літературу також і від спонсорів та в дарунок від читачів. Велику спонсорську допомогу на придбання літератури для всієї бібліотечної системи і на передплату періодичних видань Гороховатській міській бібліотеці та Шийківській сільській бібліотеці надав народний депутат України Віктор Остапчук. Хочеться назвати також читачів, які  подарували книги: Зінаїда Забийворота, Аліна Кіян, Михайло Гомон, Віта Буряк, Ольга Менжул, Віктор Шкуро та багато ін. Всім їм велике спасибі за допомогу.

 - Як функціонують бібліотеки по всьому району?

 - Їх у нас налічується 23, з них: центральна ра-йонна бібліотека, районна бібліотека для дітей, міська бібліотека і 20 сільських бібліотек-філій. Вони ведуть різнопланову роботу: індивідуальну роботу з читачами, оформляють книжкові виставки, проводять масові заходи, виконують довідково-бібліографічну та інформаційно-бібліографічну роботу, займаються веденням систем каталогів і картотек та багато ін. Хочеться назвати кращих працівників бібліотечної системи району, які самовіддано трудяться багато років. Всі вони  - завідуючі бібліотеками-філіями: Н.М. Устіла (Першотравнева бібліотека), Л.В. Присіченко (Богуславська бібліотека), Г.О. Попова (Загризівська бібліотека), Н.С. Палієнко (Гороховатська бібліотека), А.О. Давидюк (Дружелюбівська бібліотека), Г.К. Бабічева (Підлиманська бібліотека). Також у біблеотеках району трудяться багато інших  працівників. Усі вони – ентузіасти, вкладають душу в свою роботу. Заходячи  до бібліотек, де вони працюють,  опиняєшся, як у казці, – красиво оформлені книжкові виставки, милують око вироби декоративно-прикладного мистецтва, квіти. Ці люди самотужки роблять ремонт у приміщеннях, активно співпрацюють зі школами, ДНЗ, сільськими радами. І взагалі, люди в нашій сфері дуже доброзичливі, привітні.

 - Любове Іванівно, нещодавно на сторінках нашої газети розповідалося про те, що у бібліотеках району з’явилися нові комп’ютери. Чи допомагають вони у роботі?

 - Звичайно, на сьогодні комп’ютерна техніка – це вже вимога часу. На даний час комп’ютери є у Центральній районній бібліотеці, у районній бібліотеці для дітей, у Богуславській, Чернещинській, Піско-Радьківській, Підлиманській сільських бібліотеках. Вони стають у нагоді нашим працівникам і читачам. Наприкінці розмови хотілося б висловити побажання щодо покращення фінансування бібліотечної системи, адже ні для кого не секрет, що піклуванню про духовні потреби населення потрібно приділяти значних зусиль.

 - Дякую Вам за розмову і бажаю,  щоб кількість читачів приємно радувала, до захоплюючого світу книг залучалося якомога більше людей.

Тетяна КОЛЕСНІК.