Авторское, Общество

Особливості цьогорічних жнив

Кожні жнива по своєму особливі і нинішні не виняток. Особливостями цьогорічної збиральної кампанії є те, що в районі - найбільша площа озимих зернових за останні 10 років. Було засіяно понад 16 тисяч га, сівбу проводили в складних погодних умовах, бо часто випадали дощі, тому завершували цей важливий агрозахід у листопаді. І господарства дуже ризикували, порушуючи оптимальні строки сівби. Але ризик себе виправдав, оскільки загибелі озимих в зимовий період практично не було.

Погодні умови весни й літа в основному були сприятливими, процес відновлення весняної вегетації відбувся значно раніше багаторічних термінів.

Щоправда, негативно вплинули на посіви озимих весняні заморозки у квітні-травні та зливи з градом, що все ж таки пошкодили посіви в деяких господарствах.

У більшості сільгосппідприємств витримана технологія вирощування зернових та зернобобових культур. Внесено достатню кількість добрив, своєчасно проводили обробітки проти бур’янів, хвороб та шкідників, що в кінцевому результаті дало можливість отримати гарний врожай.

За останні декілька років у господарствах району проводиться оновлення машинно-тракторного парку. Лише цього року придбано два сучасних зернозбиральних комбайни фірми Джон Дір, а протягом 5 років закуплено понад 15 одиниць сучасної високопродуктивної зернозбиральної техніки іноземного виробництва. Це дозволяє проводити жнива в оптимальні строки, економити паливно-мастильні матеріали, механізатори працюють в більш комфортних умовах.

На сьогоднішній день найвищі врожаї озимої пшениці в таких господарствах району: агрофірмах «Солоненське» - 66 ц/га, «Новий шлях» - 54 ц/га, «Світанок» та ФГ «Слобода» - 53 ц/га, ФГ «Кириченко М» - 52 ц/га, у СТОВ «Шийківське» - 50 ц/га.

Це хороший результат, який можна порівнювати з врожайністю 2008 року, коли в районі було зібрано найбільшу кількість зерна за всі роки незалежності України.

Радує і врожайність ярого ячменю. Найкращих результатів досягли в агрофірмі «Світанок» та ФГ «Слобода» - з кожного гектара тут зібрано по 38 ц, у фермерських господарствах «Моноліт» та «Кириченко М» - по 37, у СТОВ «Добробут плюс» 36 ц.

На жаль, останнім часом господарники мало уваги приділяють такій культурі як горох. Його вирощуванням займаються лише у трьох господарствах – агрофірмі «Світанок», ФГ «Нива 2006», ТОВ СК «Восток». Дана культура є хорошим джерелом білка та гарним попередником під озимі культури, після якого зерно пшениці по якості не нижче 4 класу.

Цього року висока врожайність, на щастя для сільгосптоваровиробників, не позначилася на якості зібраного збіжжя, зерно в основному 3 та 4 класу, що вважається продовольчим. Тому ціна на таке зерно значно вища, ніж на фуражне.

Та все ж дощі, що пройшли під час жнив, негативно вплинули на якість зерна, в результаті чого у деяких господарствах воно стало фуражним, бо вимилася клейковина.

Через те, що зібрано великий врожай ранніх зернових, виникли певні труднощі з реалізацією зерна. Вперше за останні роки можна було бачити великі черги до ЗАТ «Борова-Агро». Цьому сприяло і становище в сусідніх з нами Донецькій та Луганській областях. Але при цьому керівництво підприємства йшло назустріч товаровиробникам Борівщини, особливо тим, хто уклав попередню угоду на поставку зерна.

Паралельно зі збиранням ранніх зернових в господарствах проводиться заготівля посівного насіння під урожай наступного року. У нас в районі працює елітне насіннєве господарство - агрофірма «Новий шлях», яке має можливість реалізовувати господарствам району та й всім бажаючим зерно озимої пшениці еліти та І репродукції тих сортів, що адаптовані для вирощування в наших кліматичних умовах і дають стабільно високі врожаї.

Після того, як на полях зібрано вирощене, господарства приступили до обробітку ґрунту під врожай наступного року.

Володимир Кавун, в.о. начальника районного управління агропромислового розвитку РДА.