Общество

Жнива — 2012 завершуються

Жнива - 2012 завершуються

traktorЦьогорічні жнива наближаються до свого завершення. Станом на 25 липня в господарствах району вже закінчено збирання озимих: пшениці, жита, ячменю, рапсу, а також гороху. Ярого ячменю зібрано на 60% посіяних площ, до збирання вівса приступлять у найближчі 2-3 дні, бо посіви ще не достигли. Всього ранніх зернових та зернобобових зібрано на площі 15,9 тис. га (82% від посіяних площ), середня врожайність – 27,7 ц/га.

Про хід нинішніх жнив веду розмову з агрономом  управління агропромислового розвитку РДА Володимиром Кавуном.

- Володимире Володимировичу, кожного року жнива – особливі. Які складнощі виникали цього року у сільгоспвиробників?

- На цьогорічних жнивах задіяно 105 зернозбиральних комбайнів, навантаження на один агрегат складає 186 га. А особливістю цьогорічних жнив було те, що хліба дозрівали нерівномірно. Значну частину посіяних площ довелося косити на звал, проводити десикацію (обробіток посівів препаратами, які пришвидшують висихання рослин).  Застосування десикації сприяє зменшенню вологості зерна та насіння, полегшує збирання врожаю, зменшує забур’яненість, а також втрати врожаю та затрати на доведення до стандарту зібраного насіння.

- Всі ми пам’ятаємо, які несприятливі погодні умови були протягом минулорічної осені під час сівби озимих, взимку та навесні. І все ж, незважаючи на це, середня врожайність озимої пшениці досить непогана?

- По всіх категоріях господарств зібрано 12,6 тис. га озимої пшениці, намолочено 35,4 тис.т зерна. І середня врожайність, як    для нинішнього року,  дійсно, непогана – з кожного гектара зібрано по 28 центнерів зерна.

Найбільшу врожайність озимої отримали у ФГ «Слобода» (керівник Б.І.Головченко), агрофірмах «Світанок» (генеральний директор Т.В.Головченко), «Новий шлях» (генеральний директор О.А.Гомон), «Ізюмське» (керівник Г.П.Сало) – відповідно 40 ц/га, 36 ц/га і по 34,1 ц/га у двох останніх господарствах.

Значно нижча від середньорайонної врожайність озимої у невеликих фермерських господарствах, що свідчить про їх обмежені фінансові можливості та загальну культуру землеробства.

- Вирощуванням озимого ріпаку у районі займається лише одне господарство – «Восток агро 2004» (керівник В.М.Шевченко). Можливо, дана культура не дуже прибуткова?

- Дійсно, вирощуванням озимого ріпаку в ра-йоні займається лише дане господарство. Його посіяно було 100 га, врожайність склала 20 ц/га.

Справа в тому, що для того, щоб вирощувати озимий ріпак, необхідно мати певний досвід. Урожай ріпаку починають збирати першим, і після його реа-лізації господарство отримує кошти, які можна використати для подальшого проведення жнивної кампанії. До того ж, дана культура є хорошим попередником для озимої пшениці.

- Цьогорічна врожайність ярого ячменю - 28,7 ц/га, що досить непогано, як для тих погодних умов, що були навесні.

- Дану культуру зібрано на площі 2112 га, що складає 60% від посіяного.

Є господарства, що досягли високих показників у вирощуванні ячменю: у ФГ «Схід Борової» (керівник Н.М.Сосновик) отримано по 39 ц/га, агрофірмі «Світанок» і ФГ «Слободі» - по 37 ц/га, у СТОВ «Добробут плюс» (керівник В.В.Назарько) - 35 ц/га.

- Останнім часом  зменшуються посівні площі під вирощування гороху?

- Так, на жаль, вирощуванням гороху в районі займаються лише 4 господарства: СТОВ «Добробут плюс», СФГ «Моноліт» (ке-рівник С.Г.Супрун), ФГ «Нива     2006» (керівник О.Г.Калюга) та СК «Восток» (керівник А.Я.Ровчак). На сьогодні ціна на горох є економічно вигідною для виробників. І, що не менш важливо, дана культура є хорошим попередником для озимих культур. Тож, вважаю, необхідно приділити більше уваги вирощуванню гороху.

Як бачимо, жнива цього року розпочалися раніше, ніж зазвичай, і незабаром дійдуть до фінішу.

Олена КОЛЕСНІКОВА.