Ваше здоровье

О б е р е ж н о: г р и б и !

 

О б е р е ж н о: г р и б и !

Починається грибний сезон, якого з нетерпінням чекають багато жителів Борової та району. В літньо – осінній сезон, особливо такий, як нинішній, з великим рівнем вологості, люди сім’ями виїжджають у лісові масиви, на галявини, щоб назбирати грибів.

Але природа буває нещадною до людини. Щороку в країні трапляються сотні, а то й тисячі випадків отруєнь грибами, часто зі смертельними наслідками. Гриби – продукт, що швидко псується. Найбільш небезпечними є гриби, зібрані в міських скверах і парках, поблизу автомобільних та залізничних доріг, смітників. Є гриби, переважна частина яких не приводить до тяжких отруєнь, а стає причиною тимчасового розладу травлення, нудоти, блювання. Однак є гриби, здатні викликати тяжкі отруєння. Вживати деякі з них смертельно небезпечно.

 

Причинами отруєнь є те, що багато грибників з невеликим досвідом грибного полювання погано розуміються в грибах, не завжди можуть відрізнити їстівні від смертельно небезпечних. Останнім часом у лісах з’явилось багато отруйних грибів, грибів – двійників. Серед незлічених різновидів говорушок, парасольок, сироїжок і опеньків легко попадають у кошик їхні отруйні двійники.

Ліси засмічені побутовими відходами із значним додаванням різних хімічних речовин, токсини яких збирають у собі гриби. Величезний негативний вплив на гриби має хімізація сільського господарства, та й загальний екологічний баланс залишає бажати кращого. Та навіть корисні речовини,що містяться в грибах, ( гистидін, тирозин, триметиланін ) набувають отруйних властивостей, коли їх накопичується занадто багато. У складі грибів виявляються біологічно активні хімічні речовини з активними токсичними властивостями – корнутін, нейрон, холін. В них знайдені мікродози отрут, що у підвищених концентраціях смертельні: щавлева, синильна, гельвелова кислоти. Страшну погрозу для дитячого організму несуть миш’як, магній, кобальт, марганець, що накопичується в їстівних грибах.

ДІТЯМ ГРИБИ – В О Р О Г И ! Для малюків надзвичайно небезпечні навіть їстівні гриби. Тільки з 7 років у харчування дітвори можна додавати грибний соус у невеликих кількостях, лише для смаку і запаху. А плодові грибні тіла дитина може вживати з 18 років, коли практично закінчується перебудова організму.

ПАМ”ЯТАЙТЕ! При усій поживності гриби – продукт, що погано перетравлюється, з великою кількістю важкорозчинних речовин. Впоратися з такою їжею під силу тільки здоровому дорослому організму з гарним травленням і здоровими печінкою і нирками!

Якщо ви не хочете стати убивцями своїх дітей чи приводом їхньої інвалідності на все життя, запам’ятайте:

1. Гриби для дитини - завжди погроза несподіваних і жорстких наслідків, а пластинчасті гриби ( особливо сироїжки і т.п. ) викликають найбільш важкі отруєння.

2. Не треба їсти грибні страви вагітним, матерям, які годують дітей грудним молоком.

3. Дітям, яким виповнилося більше 7 років, гриби давайте лише у вигляді соусів – для запаху, без споживання плодових тіл.

4. Відповідно до останніх рекомендацій фахівців страви з грибів можна починати давати дітям у невеликих кількостях з 14 – 16 років, а краще – з 18 років, коли травна система дитини повністю перебудується.

5. Не лікуйте дитину самостійно. Терміново викликайте швидку медичну допомогу. У чеканні її надайте дитині першу допомогу.

6. Ніколи не відмовляйтеся госпіталізувати малюка: це може бути небезпечно для його життя.

. Бережіть своє здоров’я і здоров’я своїх дітей!!!

Олександр БАБАРИКА.

Головний державний санітарний лікар Борівського району