Общество

На Борівщині завершилися жнива ранніх зернових та зернобобових культур

На Борівщині завершилися жнива ранніх зернових та зернобобових культур

gnivaВ районі закінчилося збирання ранніх зернових та зернобобових  культур. Більшість сільськогосподарських підприємств Борівського району мають непогані результати жнивної кампанії-2013, хоча  розраховували  на значно меншу урожайність. Про те, як на Борівщині  проходило збирання ранніх зернових та зернобобових культур, розповідає заступник начальника управління агропромислового розвитку Борівської районної державної адміністрації Наталія Козинська.

- Наталіє Сергіївно, скільки днів тривали жнива?

- Більшість господарств нашого району розпочали жнивувати  1 липня, закінчили 16 липня. 2, 3, 14 липня випали опади майже по всій території району, тому збирання ранніх зернових та зернобобових культур було призупинено. Жнива тривали 13 днів. 

- Залучалася на жнива техніка з інших районів чи вистачало своєї?

-  На полях під час жнив працювали 98 комбайнів сільгосппід-приємств нашого району, з інших районів техніка не залучалася.

- Під час жнив була дуже спекотна погода, що могло бути причиною виникнення пожежі на полі. Таких випадків під час збирання ранніх зернових і зернобобових не траплялося?

- На кожному полі чергувала пожежна машина і бригади пожежних. Для всіх працівників перед початком робіт проводився інструктаж з пожежної безпеки. І керівники господарств, і працівники ставилися до цього дуже серйозно, з великою відповідальністю, тому, незважаючи на пожежонебезпечний період,  пожеж вдалося уникнути. 

-  Перейдемо до найцікавішого. Який урожай озимої пшениці зібрано?

- Озимої пшениці намолочено 51533 тонн, це значно більше запланованого. Вище плану і середня урожайність цієї культури - фактично вона становить 33,6 ц/га при плані 27,2 цга.

- Які сільгосппідприємства отримали найкращі результати?

- Найвища урожайність озимої пшениці в  ПСП «Світанок» і ФГ «Слобода» (46,2 ц/га), СТОВ «Новий шлях» (45,1 ц/га), СТОВ «Шийківське» (37,6 ц/га), ПП «ЛіС» (37,4 ц/га), ТОВ «Ізюмське» (35,5 ц/га).

- Існує думка, що господарства, які мають у обробітку невелику кількість га землі, не завжди можуть провести всі необхідні агрозаходи. Середня урожайність в таких господарствах набагато нижча, ніж у великих?

- Навіть невеликі фермерські господарства намагаються використовувати орендовану землю ра-ціонально, ведуть боротьбу на полях зі шкідниками, бур’янами, обробляють рослини від хвороб. У  багатьох фермерських господарствах є сучасна техніка, що дозволяє проводити всі потрібні агрономічні заходи в оптимальні строки, а не чекати, як раніше, коли закінчаться жнива в сусідніх господарствах, щоб орендувати комбайн чи якусь іншу техніку. Тому середня урожайність озимої пшениці у невеликих господарствах, хоч і нижча за середньорайонну,  але вища від запланованого завдання для району. Так, наприклад, 30,1 ц/га зібрано в ФГ «КСІОН», 30 ц/га - у ФГ «Алекс», 29 ц/га - в ПАФ «Джерело», 27 ц/га -  ФГ «Схід Борової».   

- Крім озимої пшениці, які ще ранні культури збирали в районі?

 - У таких господарствах, як СФГ «Моноліт», ПСП «Світанок», ФГ «Нива 2006» збирали горох. Намолочено 1767 тонн,  середня урожайність - 19       ц/га. Намолочено 5227 тонн ярого ячменю, який був посіяний у багатьох господарствах району. Його урожайність теж вище плану - 14,9 ц/га при завданні 12 ц/га. Також в ФГ «Нива 2006», ФГ «Перевесло», СФГ «Пілігрім», СФГ «Янтар» зібрано  жито з середньою урожайністю 24,1ц/га.

- Більше сподівань, мабуть, у господарствах покладають на отримання прибутку від збирання кукурудзи та соняшнику. Чи готові підприємства до збирання цих культур?

-Так, підготовлена  необхідна для збирання кукурудзи та соняшнику техніка, всі господарства забезпечені паливно-мастильними матеріалами. Для росту цих культур цього року була сприятлива погода, майже на всіх полях району пройшли рясні дощі, тому є сподівання на отримання високих урожаїв кукурудзи та соняшнику. 

- «Один урожай збирай, а про інший дбай», - кажуть у народі. Чи почали в сільгосппідприємствах заготовляти насіння під посів урожаю 2014 року?

- Уже розпочато заго-тівлю насіння озимих культур під посів урожаю 2014 року. Підготовлено 3400 тонн  (102,8% до плану) насіння озимої пшениці   (1-2 репродукції) та 20 тонн озимого жита.

- Дякую Вам, Наталіє Сергіївно, за змістовну розповідь.

Тетяна ГУНЬКО.