Общество

Американський білий метелик – небезпечний карантинний шкідник

Американський   білий метелик –  небезпечний карантинний шкідник

Американський білий метелик пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Найбільш улюбленими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. АБМ повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Така дефоліація насаджень призводить до порушення обмінних процесів у рослинах та їх ослаблення, у підсумку чого знижується врожайність та захисна, декоративна, естетична функція насаджень, погіршуються умови існування фауни. Гусениці поїдають листя - шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити. Поширюється АБМ транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів.
Зимують лялечки під корою, в стеблах сухого бур’яну, будівлях, пакувальних ящиках, огорожі і на поверхні грунту під грудками землі. Навесні у травні-червні, коли зацвітають яблуні, з лялечок виходять метелики, відкладають яйця на нижню сторону листків і вкривають рідким шаром світлих волосків. Яйця круглі, жовто-зелені або золотисто-жовті, дрібні. Одна самка відкладає до 1500 яєць. Через 9-15 днів з яєць виходять гусениці, які скелетують листя. Вони живуть колоніями, утворюючи павутинні гнізда. У липні-серпні з’являються метелики другого покоління, самки якого ще більш плодючі: відкладають до 2500 яєць.
Для ліквідації вогнищ  АБМ застосовують агротехнічні та хімічні заходи: обрізання та спалювання гілок та гнізд, використання інсектицидів, дозволених в Україні. В населених пунктах рекомендується застосування бактеріальних препаратів.

Вадим БЕЗИМЕННИЙ.

Провідний фахівець  Харківської обласної

Фітосанітарної лабораторії.