Советы юриста

Безоплатна правова допомога (липень 2012 р.)

Безоплатна правова допомога

Закон України «Про безоплатну правову допомогу»  є створення ефективної системи надання безоплатної правової допомоги, тобто ефективної гарантії права кожного на правову допомогу (ст. 59 Конституції України). У ньому, як відомо, визначено зміст цього права, порядок його реалізації, підстави і порядок надання такої допомоги, державні гарантії, повноваження органів виконавчої влади у зазначеній сфері, а також порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з питань безоплатної правової допомоги.

Відповідно до зазначеного закону надання безоплатної первинної правової допомоги здійснюється суб’єктами, до яких належать органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи приватного права, а надання безоплатної вторинної правової допомоги покладається на центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги та адвокатів, які включені до Реєстру адвокатів. Останні мають надавати безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом, і адвокатів, що включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тимчасовій основі на підставі договору.Крім органів юстиції, суб’єктами надання такої допомоги є органи Міністерства праці та соціальної політики України, нотаріат, адвокатура (ч. 2. ст. 59 Конституції України). Сюди ж треба віднести і суб'єктів підприємницької діяльності, які надають правову допомогу клієнтам у порядку, визначеному законодавством України (це так звані юристи-підприємці), а також об'єднання громадян, що утворились для здійснення і захисту прав і свобод (ч. 1 ст. 36 Конституції України). 22 червня у місті Хмельницькому відбулося виїзне засідання Всеукраїнської міжвідомчої методично-координаційної ради з правового виховання населення (далі – ВМКМР), на якому підбиті певні підсумки застосування зазначеного закону. У країні практично завершений конкурс адвокатів щодо надання такої допомоги. До речі, в зарубіжних країнах адвокати мають за честь здійснювати безоплатну допомогу. В Україні відібрано 953 адвокати, які з 1 січня 2013 року надаватимуть населенню безоплатну вторинну правову допомогу. Відкрито центри з правової допомоги. У Хмельницькій області відібрано 83 таких адвокати і відкрито два центри – в Хмельницькому і в Кам’янці-Подільському. А по країні таких центрів має бути кілька сотен. Такі дані були озвучені під час слухань у ВМКМР. До того ж відзначалося, що до 1 липня 2012 року у кожній області будуть сформовані та оприлюднені регіональні реєстри адвокатів, які мають надавати безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі за контрактом або на тимчасовій основі на підставі договору. А у вересні-жовтні поточного року буде проведено другий тур конкурсу, в результаті якого кількість безоплатних адвокатів планується збільшити до 2-2,5 тисячі. У наступному році заплановано створення 43 міжрайонних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а у 2014 році – 24 центрів у містах республіканського та обласного значення.

А 24 червня в Києві, на вул. Різницькій 9-а, відбулося відкриття першого Гуманітарно-правового центру, що діятиме під проводом Міжнародного громадського об’єднання «Ми Українці». Тут працюватимуть 12 адвокатів з надання первинної правової допомоги.

Лідія ВАСИЛЬЄВА .

Провідний спеціаліст Борівського РУЮ.