Официально

Конституція нової якості (червень 2012 р.)

Конституція  нової якості

В Україні почала працювати Конституційна Асамблея – новостворений спеціальний орган при Президентові України. У першому засіданні Асамблеї взяли участь усі попередні Президенти України, що одразу було відзначено журналістами. Після цього ЗМІ заговорили про серйозність намірів Глави держави щодо здійснення конституційних змін.

Розмови про модернізацію Основного закону України тривають вже не перший рік. Ряд експертів, наприклад, Венеціанська комісія, говорять про нагальну потребу проведення перегляду положень Конституції нашої держави. Як влучно підмітив голова Конституційної Асамблеї Леонід Кравчук, сьогодні  «суспільство випередило Конституцію». Подальше затягування лише поглиблюватиме застій у суспільно-політичних відносинах та гальмуватиме розвиток громадянського суспільства.

Відкриваючи перше засідання Конституційної Асамблеї, Президент України заявив, що удосконалена Конституція повинна стати актом, який закріплює основи інноваційної моделі суспільного і державного розвитку, визначає чіткий розподіл владних повноважень, що забезпечить збалансованість у владі, вбереже державу від конфліктів і авторитаризму. Віктор Янукович вважає, що реформування Основного Закону має об’єднати суспільство та посилити інші розпочаті в нашій державі реформи. Крім того, Президент запросив до співпраці представників опозиції, котрі категорично відмовилися від цього. Такий факт є досить прикрим і вказує на рівень політичної культури та стратегічного мислення у нашої опозиції. Відмовившись співпрацювати з державою на користь народу, опози-ціонери зайвий раз підтвердили свої істинні наміри, котрі окреслюються простим словом «влада». 

Доцільність конститу-ційних змін визнає і голова Верховної Ради. За словами Володимира Литвина, змін потребує розділ Конституції щодо прав і свобод людини та громадянина, через відсутність саме механізму їх реалізації. На його думку, в Основному Законі має бути передбачено механізми забезпечення відповідальності влади за невиконання тих чи інших конституційних приписів. Литвин переконаний, що потрібно напрацювати механізми, які б змусили держслужбовців та владу загалом відчувати відповідальність за виконання тих чи інших конституційних приписів.
Водночас Литвин зазначив, що не можна вносити зміни до розділу щодо порядку внесення змін до Конституції України. «Має залишитися жорстка норма щодо внесення змін до Конституції для того, щоб не виникало спокуси вносити зміни до Основного Закону під ту чи іншу розстановку по-літичних сил», – сказав спікер парламенту.
Володимир Литвин наголосив, що відмова опозиції брати участь у розробці конституційних змін впливає на якість результату, адже це означає, що відсутня думка частини суспільства. «Будь-яка політична сила і політик повинні використовувати усі можливості для того, щоб донести та аргументувати своє бачення процесів у суспільстві, якщо вони є виразниками інтересів суспільства», – переконаний Володимир Литвин. 

Як повідомив Леонід Кравчук, зміни можуть становити від 5% до 30%  тексту Конституції 1996 року. До складу Конституційної Асамблеї входять 73 вчених – кращий науковий та громадський потенціал у сфері українського конституціоналізму. Робота над змінами до Основного Закону триватиме приблизно півтора року. «На даний момент говорити про точну дату дуже складно. Але ми плануємо таким чином: до кінця цього року ми сформулюємо концепцію конституційних змін, починаючи з 13-го року і весь 13-й рік ми будемо працювати над текстом змін,  вносити його на обговорення, проводити експертизу на українському та міжнародному рівні, а в кінці 13-го року  або на початку 14-го року, не пізніше, ми цей текст або проект закону про внесення змін до Конституції України подаємо Президенту України», - повідомив Леонід Кравчук.

Таким чином, можна говорити про те, що механізм конституційних змін в Україні запрацював. І хочеться сподіватися, аби нова Конституція була кращою та ефективнішою у захисті прав простого громадянина та забезпечила ефективну модернізацію нашої держави.

Михайло Гонтар.