Авторское, Общество

Коли тваринництво дає прибутки

Коли тваринництво дає прибуткиМолочне стадо агрофірми «Новий шлях» цілорічно знаходиться на стійлово-табірному утриманні. Завідуюча МТФ №1 Катерина Павленко розповіла, що під час зимово-стійлового утримання 2013-2014 років проблем з кормами не виникало, розтелення корів проходило згідно графіку. Про зиму, тим більше про найхолодніший її місяць лютий, не скажеш, як про літо, що це пора великого молока, тим паче, переважна більшість корів у цей час в запуску. Та на МТФ №1 середньодобовий надій на корову був значно вищим, ніж у попередні роки і складав 18 літрів.

Традиційно, в літні місяці спостерігається найбільша прибавка в молоці.

На даний час середньодобовий надій на корову становить 22,1кг, а за 5 місяців поточного року в середньому по господарству надоєно по 2601 кг молока на кожну корову, а це на 100 кг молока більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Збалансована годівля - високі надої
Запорукою цих успіхів є щорічне зміцнення кормової бази, створення якої стало одним із основних і вирішальних чинників досягнення сільгосппідприємством високих показників розвитку молочного скотарства. Не дарма говорять у народі, що молоко у корови на язиці, тому кормовій базі у господарстві приділяють велике значення. У структурі посівних площ кормові культури становлять 34%. Це і багаторічні трави – люцерна й еспарцет, і однорічні (овес, озима пшениця), кукурудза та сорго на силос і зелений корм.

Відмінні грунтові умови, висока агротехніка, дбайливий догляд, раціональне використання органічних і мінеральних добрив, висока технологічна дисципліна під керівництвом головного агронома Віктора Северина дають можливість заготовляти на зимово-стійловий період по 600 т якісного сіна (вже заготовлено 583 тонни), 5 тис. т силосу. І цієї кількості кормів досить для того, щоб не відчувати проблем з кормами під час зимово-стійлового періоду.

- Неабияке значення в господарстві надаємо зеленому конвеєру, - розповідає головний агроном господарства Віктор Васильович. - В його схемі передбачено не тільки повне забезпечення тваринництва зеленими кормами, а й подовження строків їхнього використання. Зелену масу починають використовувати з першої декади травня і до перших заморозків.

Тому у тваринників господарства є всі можливості для збільшення виробництва тваринницької продукції.

Забезпечує безпере-бійне постачання зеленого корму тваринам механізатор Валерій Ярмола, який комбайном «Полісся» скошує зелену масу, доставляють корми і роздають у годівниці механізатори Ігор Заворуєв та Сергій Гунько. Вчасно підвозить концкорми на ферму механізатор Микола Гнилицький.

Хороше потомство - високопродуктивні корови
- Одночасно зі зміцненням кормової бази в господарстві здійснюємо селекційно-племінну роботу, - підключається до розмови генеральний директор агрофірми Олексій Гомон. - Адже основа росту продуктивності молочного стада й збільшення виробництва тваринницької продукції, передусім молока, - добре продумана й чітко організована племінна справа з високим рівнем годівлі тварин; дотримання технології виробництва молока; створення належних умов вирощування ремонтних телиць; добре поставлена робота з відтворення стада, роздоювання корів та їхньої експлуатації протягом життя. Наша мета – поступово оновити стадо, щоб були корови лише голштино-фризької породи.

Слід зазначити, що запліднення корів проводимо лише штучно, спермодози закупляємо у перевірених постачальників – СК «Восток» і «Лугань-племсервіс». Надаємо перевагу спермодозам від бугаїв-поліпшувачів по якості молока, а саме, підвищення вмісту білку та жиру.

Осіменінням маточного поголів’я займаються техніки штучного за-пліднення Сергій Лузан і Світлана Косогова.
Підвищення продуктивності молочних корів господарство досягає також завдяки відбору та вирощуванню ремонтних телиць, яке проводимо від народження до першої лактації корів-первісток.

Первісток обов’язково формуємо в групи і доручаємо їх роздоювання лише найкращим операторам.

У зв’язку з цим хочу сказати, що саме на групах первісток на обох фермах агрофірми – найвищі показники по надоях молока. Так, Тетяна Бондар і Тамара Вразовська за 5 місяців року отримали від кожної первістки відповідно по 3500 і 3100 кг молока. Добросовісно також трудяться Марія Топільницька, Ольга Ладанець, Тетяна Вахнюк та інші доярки.
Утримання молочного стада
Ветеринари ПРАТ «Агротону» разом з працівниками ферм здійснюють оперативний контроль за фізіологічним станом корів, їхнім осіменінням (для цього мають сучасні засоби, а саме апарат УЗД), всіма операціями зоотехнічного та племінного обліку. Для подовження періоду господарського використання високопродуктивних корів, їх регулярно перевіряють на субклінічну форму маститу, виявлених хворих тварин лікують.

Відтворення молочного стада

За 5 місяців року в агрофірмі отримано на 71 теля більше, ніж за цей же період минулого,а саме 270 голів. Вирощуванню молодняка в господарстві приділяють велике значення, тому й середньодобові прирости відповідні – 750-800 г.

У зв’язку з тим, що господарство не займається вирощуванням бичків, а постійні покупці через останні події на Донбасі не можуть приїхати до Чернещини, гендиректор Олексій Гомон повідомив, що вони мають можливість продати бичків населенню за оптимальними цінами.

Підготовка до зимово-стійлового періоду

Як кажуть у народі, – готуй сани влітку, а воза – взимку. Тому практично відразу ж після переведення корів на табірне утримання, тваринницькі приміщення почали готувати до наступного зимово-стійлового періоду.

Протягом літа спеціально створена бригада має полагодити підлогу, гноєочисні транспортери, доїльні системи, у кожному приміщенні буде проведено 3 дезінфекції і побілку стін ззовні та всередині.

Олена Колеснікова.

tvarun2