Куріння тютюну — найпоширеніша звичка, що руйнує здоров’я людини. Тому у наш час боротьба з курінням є не тільки медичною, а й соціальною проблемою.
Всесвітня організація охорони здоров’я в черговий раз закликала об’єднати зусилля світової спільноти у боротьбі з тютюнопалінням під гаслом «Світ без тютюну». Цього року пропонується країнам світу підвищити податки на тютюн з метою скорочення попиту на тютюнові вироби та запобігання шкідливої звички серед молоді. Багато хто вважає, що вживання тютюну не приносить шкоди здоров’ю. Це одна з причин поширення поганої звички. Почавши палити, людина швидко звикає до нікотину, організм пристосовується до отрути, настає фізична залежність від неї і курець надовго залишається у полоні своєї пристрасті.
Отруєння тютюном погіршує перебіг будь-якого захворювання, частіше трапляються ускладнення, хвороби потребують тривалого лікування. Складові тютюнового диму знижують лікувальний ефект медикаментів. В окремих випадках жодні лікувальні заходи не можуть дати бажаних наслідків, поки людина не кине палити.
Куріння шкідливо впливає на здоров’я не тільки людини, що палить, а й тих, хто перебуває в оточенні курців і змушений дихати забрудненим тютюновим димом повітрям. Це так зване пасивне, або змушене куріння. Адже, спалюючи цигарку, курець поглинає тільки половину отруєних речовин, інша половина потрапляє в оточуючу атмосферу.
Особливо чутливі до тютюнового диму діти.
Куріння, окрім шкоди для здоров’я, завдає також значних економічних втрат.
10 порад, які допоможуть кинути палити:
- Визначте точну дату. Якщо ви твердо вирішили розпрощатися з
цигарками, визначте дату, коли кинете курити. Інакше ви будете відкладати
цей день без кінця. - Відвикайте поступово. Деякі люди зав’язують із курінням не за один день. Вони починають купувати по одній пачці цигарок замість блоку, підраховують, скільки викурили за добу і намагаються зменшити цю кількість.
- Пан або пропав! Для людей із сильною волею часто виявляється дієвим абсолютно протилежний метод - вони спалюють усі мости і відгороджують будь-які шляхи до відступу, відмовляючись від шкідливої звички тут і зараз. Щоправда, цей спосіб має один негативний бік - неприємні прояви абстинентного синдрому, - зате він швидкий і однозначно визначає ваш статус як некурця.
- Будьте готові до синдрому абстиненції. Абстинентний синдром - явище неминуче. Але слід пам’ятати, що всі труднощі тимчасові і їх можна перебороти. Будьте готові до порушень сну, кашлю, роздратованості й інших малоприємних проявів абстиненції.
- Пийте багато води. П’ючи воду, ви допоможете організму швидше вивести нікотин і зменшити ефект ломки. Вітамін С сприяє розрідженню мокротиння у ваших легенях і допомагає позбутися кашлю курця.
- Змініть розпорядок дня. Якщо ви звикли палити під час перерви на каву чи на обід, то доведеться заповнювати цей час чимось іншим. Вам також слід проводити менше часу в «курилці» з друзями, які все ще палять.
- Використовуйте препарати проти паління. Існує величезна кількість
препаратів, які допоможуть вам кинути палити: від нікотинових пластирів,
жувальних гумок і льодяників до назальних спреїв. - Відвідуйте заходи проти паління. Пошукайте мотиваційні семінари проти
паління, почитайте сайти і поспілкуйтеся на форумах із однодумцями,
спитайте поради у знайомих, яким вдалося кинути курити. - Альтернативна терапія. Гіпноз і голковколювання - лише деякі з
альтернативних методів, які можуть допомогти у боротьбі проти шкідливої
звички. - Ніколи не здавайтесь. Переваги для здоров’я, що їх ви отримуєте,
зав’язавши з цигарками, величезні. Якщо ви зірвалися, зберіть волю в кулак і починайте все спочатку. Позбутися залежності важко, але завдяки
наполегливості ви зможете стати сильнішим за цигарку.