Происшествия

Бережіть ліс від пожежі (літо 2012 р.)

Бережіть ліс від пожежі

З настанням ранньої літньої погоди  на території району та області в цілому останнім часом різко збільшилась кількість надзвичайних ситуацій, пов’язаних з пожежами, особливо в лісових насадженнях та в прибережних зонах, порослих очеретом, причиною яких стало недбальство при поводженні з вогнем, а також навмисне спалювання сухої трави та очерету. Особливо гостро  питання виникнення пожеж постає в пожежонебезпечний період , на який припадає найбільша кількість пожеж – близько 40 % від загальної щорічної їх кількості. Особливо висока загроза пожежної небезпеки (3-5 клас пожежної небезпеки) виникає в соснових лісах вздовж Червонооскільського водосховища, загальна протяжність яких перевищує більше 50 км по території нашого району.

Найбільш пожежонебезпечними зонами є  хвойні ліси,  розташовані поблизу с.Богуславка, с.Підлиман, с.Новоплатонівка, с.Піски-Радьківські та смт.Борова.

Ця територія характеризується високим ступенем горючості, зумовленим наявністю хвойних наса-джень різного віку та значними площами суцільних лісових культур хвойних порід, що може призвести до пожежі в природній екосистемі на значній площі. З початком купального сезону майже вся прибережна смуга заселяється відпочиваючими з інших районів та областей, які не завжди дотримуються правил поводження в лісах в пожежонебезпечний період.  До того ж у лісах району знаходяться 12 баз відпочинку, позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Орлятко» та декілька підприємств району (ГКС-Борова, очисні споруди та водозабір Борівського комунального водопровідно-каналізаційного підприємства, Борівська дільниця Ізюмської філії ПАТ «Харківгаз» тощо).

Ось чому ліквідація лісових пожеж на території ра-йону потребує не тільки значних зусиль, а також  значних матеріально-фінансових витрат, бо, окрім гасіння самої пожежі, потрібно також проводити евакуацію працівників з об’єктів, розташованих у лісах та поблизу них, населення та відпочиваючих, які можуть потрапити в зону задимлення та самої пожежі.

 Захист лісових масивів району від пожеж є важливою задачею не тільки для Борівського лісництва, служби цивільного захисту у Борівському районі ГТУ МНС України у Харківській області та Борівського РС ГУ Держтехногенбезпеки у Харківській області, а також і для органів виконавчої влади та місцевого самоврядування  Борівського району.

  Борівський РС ГУ Держтехногенбезпеки у Харківській області вкотре попереджає: щодо  осіб, винних у виникненні пожеж у екосистемах, передбачена  адміністративна і кримінальна відповідальність. Так, відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, випалювання лугів, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, а також опалого листя у парках, інших зелених насадженнях та газонах у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього середовища або порушення умов такого дозволу - тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 51 до 170 грн.

Відповідно до статті 245 Кримінального кодексу України знищення або пошко-дження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом карається штрафом від 300 до 500 не-оподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від 2-х до 5-ти років. Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин та інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Євгеній ТАМЛЯНКІН.

Інспектор Борівського районного сектору ГУ Держтехногенбезпеки у Харківській області.