Авторское, Закон и мы

Попередити викрадення транспорту

З метою попередження викрадення транспортних засобів та застереження осіб від вчинення кримінальних правопорушень громадянам необхідно знати:

відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху України, мопед є двоколісним транспортним засобом, який має двигун з робочим об’ємом до 50 см3, або електродвигун потужністю до 4 кВт.

Згідно ч. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про судову практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту» визначено, що при розгляді кримінальних та адміністративних справ, зазначеної категорії, суди мають ураховувати положення правових норм, де визначено поняття «транспортні засоби», зокрема п. 10.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306.

Відповідно до п.1 ст.289 КК України (Кримінального Кодексу України) незаконне заволодіння транспортним засобом карається штрафом від однієї тисячі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян чи обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

Відповідно до п.2 ст. 289 КК України ті самі дії, вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або поєднані з насильством, що не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, або вчинені з проникненням у приміщення чи інше сховище, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.

Під незаконним заволодінням транспортним засобом слід розуміти вчинене умисно, з будь-якою метою протиправне вилучення будь-яким способом транспортного засобу у власника чи користувача всупереч їх волі.

Анастасія Глущенко, інспектор ЗН та ГФ Борівського РВГУМВС України в Харківській області.