Авторское, Официально

Обговорили питання децентралізації влади в Україні

В Україні про децентралізацію влади говорять вже років 10. Питання про те, що місцевому самоврядуванню потрібно віддати більше повноважень і коштів, уперше з'явилося у порядку денному у 2003-2004 роках. Тоді цю тему підняв другий президент України Леонід Кучма під час підготовки змін до Конституції. «Про Конституційну реформу домовилися у 2004 році, реально перший її етап набув чинності з 2006 року. Після цього повинен був пройти другий етап, який передбачав ліквідацію районних адміністрацій, а також зміну функцій обласних. Вони повинні були перетворитися в префектури - не розпорядчі органи президента, а спостережні», - каже політолог Володимир Фесенко.

Але реально ніякої децентралізації влади не відбулося. Другий етап Конституційної реформи, який передбачав децентралізацію, став жертвою політичної кризи 2007 року.

Нагадаю, у 2007 році був розпущений парламент, пройшли нові вибори у Верховну Раду України, а потім було не до цього - готувалися до президентських виборів.

На деякий час тема децентралізації відійшла на другий план. Але після загострення ситуації на Сході це питання стало одним з «рятувальних кіл» для збереження єдності країни.

Зараз проект Кабінету Міністрів України про децентралізацію влади винесено на широке обговорення.

Так як дане питання на сьогодні є актуальним і потребує нагального вирішення, в Борівській районній державній адміністрації за ініціативи її голови Віталія Кіяна 22 травня 2014 року за участі керівництва райдержадміністрації, районної ради, органів місцевого самоврядування, членів Громадської ради при райдержадміністрації, керівників громадських організацій та місцевих осередків політичних партій Борівщини було проведено «круглий стіл» на тему: «Децентралізація влади в Україні. Розширення прав місцевого самоврядування».

Учасники «круглого столу» обговорили Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2014 року та проект Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)".

А що саме значить децентралізації влади ? Згідно Великого тлумачного словника сучасної української мови - це система управління, за якої частина функцій центральної влади переходить до місцевих органів самоуправління; скасування або послаблення централізації. Децентралізація – це процес розширення і зміцнення прав та повноважень адміністративно-територіальних одиниць або нижчих органів та організацій при одночасному звуженні прав і повноважень відповідного центру з метою оптимізації та підвищення ефективності управління суспільно важливими справами, найповнішої реалізації регіональних і місцевих інтересів.

Виступаючи перед присутніми, Віталій Кіян зазначив «…в місті Харків 17 травня поточного року відбулося друге засідання всеукраїнського круглого столу національної єдності під головуванням Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка з питання децентралізації державної влади за участі представників виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських діячів, представників релігійних організацій та бізнес-кіл областей країни. Третє засідання відбулося 21 травня в місті Миколаїв.

Питання децентралізації державної влади неодноразово піднімалося для обговорення, але конкретних кроків до її реалізації та надання на місця повноважень, які б в свою чергу покращили життя громади, не здійснювалося.

На мою думку сьогодні дуже важливо, щоб громадянське суспільство у всіх районах, регіонах мало можливість знати про деталі процесів реформування. Політики, керівники державних установ та громадськість повинні спілкуватися у форматі діалогу, щоб вирішувати проблемні питання.

Так, питань та проблем для обговорення дуже багато – це і формування та наповнення бюджетів, це і питання фіскальної політики - оподаткування та їх фінансування, це і надання соціальних, адміністративних послуг населенню, тощо.

При прийнятті низки структурованих законодавчих актів з децентралізації влади повинні враховуватися інтереси різних верств населення, громадських об’єднань і організацій, підприємств різних форм власності та гілок влади в Україні, що в свою чергу повинно вирішити проблемні питання розвитку сільських громад, реалізації перспектив формування економіки сільських територій.

Запропонований напрямок та реформа повинна змінити існуючу систему місцевого самоврядування, яка на сьогодні не задовольняє потреби суспільства…».

Успіх децентралізації, тобто дійсне самоврядування, залежить в значній мірі від наявності достатніх ресурсів та можливостей автономно використовувати ці ресурси. Слід також враховувати те, що децентралізована влада у порівнянні з національним урядом може бути більш доступною, викликати більшу прихильність людей та швидше реагувати на місцеві потреби. На місцевому рівні програми та послуги можна легше адаптувати до особливих місцевих умов та потреб, тому що органи місцевого самоврядування краще ознайомлені з місцевою ситуацією, аніж влада, яка є далекою від реалій громад. Місцева влада краще володіє інформацією, необхідною для планування та виконання програм і послуг, вона є більш повною та доступною.

Аргументовані роз`яснення щодо проекту змін до Конституції України на реалізацію реформи місцевого самоврядування та курсу Уряду на децентралізацію влади в Україні учасникам «круглого столу» надав завідувач сектору масових комунікацій апарату райдержадміністрації Юрій Бондаренко. Зокрема, він акцентував увагу, що Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України підготовлено пропозиції та надані роз`яснення щодо змін до Конституції України на реалізацію реформи місцевого самоврядування та курсу Уряду на децентралізацію влади в Україні. Пропозиції підготовлені на реалізацію реформи місцевого самоврядування, Концепцію якої було схвалено Урядом 1 квітня 2014 р. Необхідність таких змін обумовлена тим, що саме Конституція визначає основи системи влади, і без відповідних змін провести реформу неможливо.

Основні зміни передбачають:

  • Запровадження трьохрівневої системи адміністративно-територіального устрою України – область, район, громада з повсюдністю місцевого самоврядування;
  • Передачу функцій виконавчої влади від місцевих адміністрацій виконавчим органам рад відповідного рівня;
  • Розподіл повноважень між органами місцевого самоврядування за принципом субсидіарності і наділення саме громад максимально широким колом повноважень;
  • Чітке забезпечення повноважень органів місцевого самоврядування необхідними фінансовими ресурсами, в тому числі через їх участь в загальнодержавних податках;
  • Ліквідація державних адміністрацій і створення натомість державних представництв з тільки контрольно-наглядовими і координаційними, а не виконавчими функціями.

Ознайомившись з Концепцією реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2014 року та проектом Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», в присутніх виникло ряд питань, а саме: «Коли буде визначено остаточний територіальний устрій? В який саме термін будуть внесені відповідні зміни до Конституції України? Чи буде здійснено підкріплення делегованих повноважень необхідними ресурсами (фінансовими, трудовими, матеріальними )? ».

В ході обговорення питання децентралізації влади в Україні голова районної ради Євген Жук поінформував присутніх щодо пропозицій та зауважень Правління Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області відносно проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», які 19 травня 2014 року були направлені Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Зі свого боку, враховуючи всі аспекти запропонованих змін, селищний голова, голова Громадської ради при райдержадміністрації - Олександр Тертишний зауважив: «…Обговорення і дебати з приводу даного питання будуть тривати доти, доки ми не побачимо остаточні варіанти проектів Законів України «Про місцеве самоврядування» та «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)».

Під час жвавої дискусії з обговорення питань «круглого столу» свої пропозиції також внесли Володимир Болгарський - голова Борівської районної організації ветеранів України, Віра Соловйова - голова Піскорадьківської сільської ради, Анатолій Васильєв – заступник голови районної ради, Григорій Симоненко – представник Борівської районної партійної організації В/О «Батьківщина» Харківської області, Віктор Костенко - голова Борівської районної організації Соціалістичної партії України, Віктор Шаховський - голова Борівської районної громадської організації «Суспільна Служба України», член Громадської ради при райдержадміністрації та інші.

Підсумовуючи результати «круглого столу» Віталій Кіян зазначив: «…Сьогодні майже всі Президенти, кандидати в Президенти України підтримують позицію щодо децентралізації влади. Але поки влада і держава не вийдуть в правове поле і не розпочнуть діяти згідно діючого законодавства – буде дуже важко. Тому дуже важливо, щоб ми увійшли в правове поле. Ми не просто будуємо державу, засновану на законі, ми будуємо правову державу, де повинні панувати принципи права. Сьогодні багато було сказано щодо доцільності чи недоцільності децентралізації. Я вам відверто скажу 99 % людей не розуміють, що це таке. Люди хочуть в регіонах мати вплив на владу, контролювати, які закони приймаються, наскільки вони враховують інтереси регіонів.

Дуже хотілося б, щоб кроки, вже зроблені у напрямі децентралізації, мали продовження і реформу все ж таки реалізували. Спілкуючись з людьми, я бачу, що дуже часто вони просто не розуміють сутності процесів, що відбуваються. Тому дуже важливо чітко прописати у законах, зокрема Конституції усі основні функції органів місцевого самоврядування, тому що сьогодні громади не мають реальних ресурсів. Для того щоб територіальні громади у селищах та селах, містечках мали не тільки повноваження, а і ресурси ».

За пропозиції Віталія Кіяна учасники «круглого столу» в цілому погодили Концепцію реформування місцевого самоврядування і територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2014 року та проект Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» і висловили всебічну підтримку необхідності реформування та децентралізації влади в Україні.

 

Завідувач сектору масових комунікацій апарату райдержадміністрації Ю.В.Бондаренко.