Авторское, Официально

Закладено надійний фундамент змін на краще

Звіт голови Борівської районної ради Євгена Жука про роботу за період з травня 2013 по квітень 2014 р.

Діяльність районної ради будувалася так, щоб найефективніше реалізувати депутатські повноваження, об’єднати всіх обранців у прагненні максимально врахувати пропозиції виборців, послідовно і компетентно, із чітким розумінням прав і обов’язків розв’язувати нагальні проблеми життя району.

Основною формою роботи ради є проведення пленарних засідань сесій та засідань постійних комісій. За звітний період проведено 12 сесій районної ради, 15 пленарних засідань, на яких розглянуто 125 питань, серед яких 13 – зміни до районного бюджету, та прийнято по них відповідні рішення. Перевага, звичайно, надавалась розгляду та обговоренню найбільш актуальних проблем району. Розглянуто 1 депутатський запит, затверджено 10 районних програм, внесено зміни і доповнення до 6-ти раніше прийнятих. Саме прийняття різногалузевих програм дає можливість у місцевих бюджетах передбачати кошти на вирішення того чи іншого питання, за цим стоять нові робочі місця, соціальний захист та безпека наших громадян. В порядку контролю сесійно розглянуто хід виконання 3-х Програм, прийнято 5 депутатських звернень. Всі сесійні засідання проходили організовано, відкрито і гласно, із залученням необхідних фахівців, запрошенням представників засобів масової інформації. Цьому в значній мірі сприяла і робота постійних комісій.

Однак, на жаль, були і виняткові ситуації, коли у зв’язку з недотриманням термінів подачі пропозицій щодо порядку денного та проектів рішень, ми змушені були допускати порушення Регламенту районної ради та надавати матеріали депутатам для опрацювання в більш стислі терміни, а то і в день проведення сесії.

Слід зазначити, що абсолютна більшість депутатів з високою відповідальністю ставляться до своїх депутатських обов’язків, беруть участь у підготовці питань та обговоренні їх в постійних комісіях, на сесіях. За звітний період у нас не було перенесено з якихось причин жодної сесії, відбулися всі заплановані засідання постійних комісій районної ради.

Продемонстровано тісну взаємодію виконавчого апарату ради та депутатського корпусу. Ми спільно працювали над підготовкою пленарних засідань та засідань постійних комісій, попередньо вивчали стан справ з обговорюваних проблем, напрацьовували проекти рішень.

Як показала практика, левова частка роботи з розгляду питань відбувається на засіданнях постійних комісій, що діють згідно річного плану роботи районної ради. В районній раді діє три постійних комісії, головами яких обрані досвідчені практики. З метою глибшого вивчення та обговорення питань, що виносилися на пленарні засідання, часто практикувались проведення спільних засідань комісій. Практично підтверджено, що розгляд питань одночасно депутатами кількох профільних комісій викликає значно жвавіше їх обговорення, а аналіз має предметніший характер, вносяться пропозиції, приймаються виважені рішення.

Вкотре хочу подякувати головам усіх постійних комісій за організацію та проведення засідань Пелих Л.І., Пахомову А.О., Старіковій Л.М.

Не буду виділяти кожну комісію, а скажу, що протягом звітного періоду вони всі працювали плідно. Проведено 26 засідань, розглянуто більше 500 питань. Питання, що виносились на розгляд пленарних засідань районної ради, детально обговорювались на постійних комісіях, що сприяло виваженості у прийнятті рішень.

Ефективною була і робота президії районної ради. За звітний період проведено 15 засідань, на яких формувалися проекти порядків денних сесій та попередньо розглядались проекти рішень, що виносились на розгляд пленарних засідань: питання економічного розвитку району, бюджетні, соціального захисту населення, стану боротьби зі злочинністю і корупцією та інші.

Важливу комунікаційну та організаційну функцію у відносинах між органами представницької влади в регіоні виконує Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області, яка об’єднує ради різного рівня. Я, як голова районної ради, беру участь у роботі Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, до якої Борівська районна рада вступила 19 червня 2009 року. Всі сільські та селищна ради району пройшли процедуру відповідної реєстрації.

На засіданнях обговорюються шляхи розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавства, формування місцевих бюджетів, ділимося досвідом у вирішенні спільних проблемних питань територіальних громад.

Слід відзначити, що у сільських рад є багато наболілих проблем, які вони частково намагаються вирішувати самостійно, за рахунок власних надходжень, коли для цього не потрібно великих капіталовкладень. Ми ж вирішили не йти традиційним шляхом. Намагаємося стимулювати місцеві ради району активніше вивчати і освоювати такий перспективний напрям як підготовка грантових проектів. З метою надання необхідної консультативно-інформаційної та технічної допомоги організаціям територіальних громад Борівського району для розробки і впровадження спільних проектів, вдосконалення планів залучення технічних та фінансових ресурсів для реалізації ініціатив громад в районній раді функціонує консультативно-дорадчий орган «Ресурсний центр розвитку громад Борівського району», яким спільно з сільськими головами було утворено 5 сільських та 1 районну громадські організації. На базі ресурсного центру проходять навчання для голів громадських організацій та ініціативних громадян. Громадські організації беруть активну участь в конкурсах та проектах різноманітних міжнародних організацій: портал «Громадський простір», USAID, міжнародний фонд «Відродження», NUSEP, Громадські ініціативи, фонд Східна Європа, ресурсний центр розвитку громадських організацій «Гурт» та інші.

В районі було впроваджено 4 проекти ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», 2 проекти обласної ради «Разом в майбутнє», 4 проекти Корпусу Миру США, 1 проект «Громадські ініціативи», 1 проект Сумського обласного комітету молодіжних організацій.

За результатами Всеукраїнського конкурсу ресурсний центр Борівського району посів перше місце як найкращий в країні ресурсний центр і був нагороджений комп’ютером та планшетом.

В нашому районі згідно договору з Корпусом Миру США в Україні про співдружність в рамках проекту «Розвиток громад» донедавна працював волонтер Корпусу Миру США Блейклі Нефф. Його робота принесла користь нашому району.

Наш район також взяв участь в ІІ фазі проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІ», який фінансується Європейським Союзом при підтримці ООН. В цьому проекті беруть участь Борівська селищна рада, Підлиманська, Підвисочанська, Піско-Радьківська сільські ради. Були впроваджені проекти на території цих рад по заміні вікон і дверей в Піско-Радьківській загальноосвітній школі; капітальному ремонту дитячого садка в с. Підлиман та відновленню вуличного освітлення в с. Підвисоке.

Нещодавно офісом ПРООН в Україні було прийнято рішення про продовження грантових програм з Підлиманською сільською радою. Її проект по енергозберігаючому освітленню вулиць переміг в черговому конкурсі. Тепер і в с. Підлиман жителі задоволені освітленням вулиць.

В поточному році Борівський район прийняв запрошення до участі в «Програмі співробітництва громадських лідерів Україна-Міннесота» в Україні на 2014-2017 рр. Договір про участь в цій Програмі від імені Харківської області підписав голова Харківської обласної ради Сергій Чернов на одній з онлайн-відеоконференцій.

Наша районна громадська організація «Агентство соціально-економічного розвитку Борівщини» (АСЕРБ) виграла грант «Добрі справи», в результаті чого був підписаний договір з Філіпп Морріс інтернешнл на фінансування цього проекту. Підсумком підписання договору стала установка дитячого майданчика в центрі смт Борова.

В липні 2013 року делегація Високопільського району Херсонської області побувала з робочим візитом в Борівському районі з метою вивчення досвіду роботи органів місцевого самоврядування та громадських організацій щодо проектного методу реалізації проблемних питань територіальних громад. Підсумком даного візиту стало підписання головами Високопільської та Борівської районних рад Л.Куцевол та Є.Жуком, та селищними головами Р.Заставою і О.Тертишним договорів про співпрацю.

20 грудня 2013 р. міжрегіональним центром міжнародних проектів і програм було підписано угоду щодо співпраці із Борівською районною радою Харківської області. Даному документу передували значні результати у залученні міжнародної технічної допомоги з боку борівської громади. Першим спільним заходом в рамках підписаного між Борівською районною радою та Регіональним центром міжнародних проектів і програм 22 січня 2014 р. проведено тренінг-семінар для представників органів місцевого самоврядування, громадських активістів та керівників освітніх установ Борівського району Харківської області. Серія навчальних візитів до адміністративних районів області започаткована Регіональним центром міжнародних проектів та програм, Центром розвитку місцевого самоврядування Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області. Сподіваємось, що співпраця Регіонального центру та Борівської районної ради стануть демонстрацією успіху міжсекторальної співпраці, спрямованої на трансфер наукових розробок до територіальних громад Харківщини.

Мною спільно з Інститутом креативних технологій та Мас Медіа (м.Євпаторія), телерадіокомпанією «Моріон» (м.Євпаторія) був створений Проект «Online події в органах місцевого самоврядування та третьому секторі» для ефективного висвітлення розвитку місцевого самоврядування в Україні, діяльності ОМС та громад шляхом поєднання навичок професійних ЗМІ та громадянської журналістики недержавних організацій і надання активним громадським діячам, головам громадських організацій, головам обласних, районних рад, селищним та сільським головам, депутатам всіх рівнів та громадським журналістам інноваційних технологій та медіаможливостей з метою підвищення активності громадян та сприяння розвитку демократичного громадянського суспільства. В рамках цього проекту в інтернетмережі активними громадськими діячами вже створено 9 авторських програм, серед яких є і моя авторська програма «Онлайн події в органах місцевого самоврядування». В цій програмі може взяти участь кожен бажаючий: в google+ проходять онлайн відеоконференції, до яких вже підключилися всі області України – члени Української асоціації районних та обласних рад, а також взяли участь представники органів влади і громадських організацій 11 країн світу (США, Індія, Нідерланди і т.д.)

Ми активно беремо участь у створенні Центру розвитку громад на території Харківської області, щоб об’єднати 350 громад області, громадських організацій в області для соціально-економічного розвитку кожної громади, утвердження розвитку демократії і верховенства права.

У вересні 2013 року я з делегацією від Харківської області побував в м. Люблін з метою вивчення досвіду розвитку громад Польщі.

У Києві 29-30 жовтня 2013 року в рамках Міжнародного наукового конгресу «Інформаційне суспільство України» проходила підсумкова конференція «Практики впровадження електронного урядування в Україні на регіональному рівні організацій – партнерів Міжнародного фонду «Відродження». У заході мною була презентована робота Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області та Центру розвитку місцевого самоврядування при Асоціації. Асоціація органів місцевого самоврядування Харківської області за активну громадську позицію у впровадженні електронного урядування в Україні та організацію он-лайн зустрічей з представниками органів місцевого самоврядування та іншими активними громадськими учасниками була нагороджена відзнакою - Подякою Національного конкурсу впровадження проектів у сфері електронного урядування, яку було мені вручено. А також вручено свідоцтво учасника Національного конкурсу впроваджених проектів в сфері електронного урядування, Борівську районну раду нагороджено в номінації «Електронна демократія».

20 грудня минулого року між Регіональним центром міжнародних проектів і програм було підписано угоду щодо співпраці з Борівською районною радою Харківської області. Даному документу передували значні результати у залученні міжнародної технічної допомоги з боку борівської громади. Першим спільним заходом в рамках підписаної угоди 22 січня 2014 р. було проведено тренінг-семінар для представників органів місцевого самоврядування, громадських активістів та керівників освітніх установ Борівського району. Серія навчальних візитів до адміністративних районів області започаткована Регіональним центром міжнародних проектів та програм, Центром розвитку місцевого самоврядування Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області. Будемо сподіватись, що співпраця Регіонального центру та Борівської районної ради стануть демонстрацією успіху секторальної співпраці, спрямованої на трансфер наукових розробок та територіальних громад Харківщини.

З 5 по 12 березня поточного року я перебував з навчальним та культурним візитом у Польщі в м. Катовіце, де проходив стажування, вивчав досвід польських громадських організацій та органів місцевого самоврядування з організації громад в рамках програми «Навчальні візити в Польщу». В рамках візиту українська делегація пройшла навчальний семінар з організації громад та створення стійких громадських організацій, участь у якому брали представники Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини, Латвії, Німеччини. Захід був організований Європейською Мережею Організації Громад (ECON).

1 квітня поточного року в Борівській районній раді була проведена зустріч з координаторами проектів ОБСЄ в Україні, експертами Радкою Рубіліною та Масанбау Йонеміцу. Експерти ОБСЄ перебували в Україні з метою надання експертної допомоги та моніторингу соціально-політичних подій в регіоні, пошуку виходу з кризи, що склалася в державі. Під час зустрічі було обговорено особливості соціально-політичної ситуації в Україні, Харківській області та на Борівщині, а також перспективи співробітництва Харківської області та ОБСЄ.

Ми і надалі докладатимемо значних зусиль, проводитимемо організаційну роботу відносно участі місцевих рад і громадських організацій в міжрегіональній співпраці і роботі з міжнародними фондами.

Сільські голови – справді центральні фігури на селі, які наділені значними повноваженнями і, в той же час, несуть велику відповідальність. Ефективне господарювання на селі визначається багатьма складовими, однією з яких є соціальна інфраструктура. Від рівня її розвитку багато в чому залежить добробут населення. В нашому районі діють 9 сільських та 1 селищна ради. Спільно з районною державною адміністрацією ми докладаємо зусилля для підвищення ролі сільських і селищних рад, їх голів, як повноправних господарів у населених пунктах, зміцнення їх авторитету, допомагаємо налагодити їх ефективну взаємодію з органами виконавчої влади. Для цього відпрацьована система навчання сільських та селищних голів, секретарів рад. В окремих випадках, в міру необхідності, проводились виробничі наради із землевпорядниками, бухгалтерами, секретарями сільських, селищної рад.

Радами на місцях проведена велика робота: це і ремонти приміщень фельдшерських пунктів, дитячих садочків, благоустрій кладовищ, ліквідація стихійних сміттєзвалищ, забезпечення паливом закладів соціальної сфери та учасників війни, інвалідів, багатодітних сімей. Для всіх нас незаперечним є той факт, що найвищим авторитетом та повагою серед своїх виборців користуються ті керівники, які спроможні вирішувати складні соціальні та господарські питання, підтримувати розвиток села, дбати про добробут селян.

Я дуже вдячний селищному, сільським головам і головам громадських організацій, які щоденно працюють над покращенням життя місцевих жителів, над розвитком і вдосконаленням інфраструктури. Окремо хочу подякувати депутатам районної ради та керівникам фермерських господарств, які надають значну фінансову допомогу сільським радам у вирішенні різноманітних питань.

У підвищенні ефективності діяльності районної ради немалу роль відіграє виконавчий апарат районної ради. Як на мій погляд, цю важливу функцію він виконує на високому професійному рівні. Тісна співпраця з базовими органами місцевого самоврядування та виконавчою владою сприяє більш ефективній роботі ради, оскільки керівники управлінь та відділів районної державної адміністрації беруть активну участь у засіданнях постійних комісій, здійснюють підготовку, інформують, вносять пропозиції та обговорюють питання, які виносяться на розгляд пленарних засідань ради.

Важливу роль в нашій роботі відіграє навчання кадрів. Так, Харківським регіональним інститутом державного управління Національної академії державного управління при Президентові України постійно проводяться навчання з сільськими, селищним головами, секретарями, землевпорядниками та бухгалтерами сільських та селищної рад.

За звітний період мною, як головою районної ради, видано 82 розпорядження з основної діяльності та 52 - з питань кадрової роботи. Всі вони стосуються функціонування ради. За цей же період на адресу районної ради надійшло 674 документи, направлено 610 листів-відповідей. Виконавчим апаратом вжито заходи щодо їх своєчасного виконання.

За звітний період підготовлені розпорядження про нагородження Почесною відзнакою районної ради «Борівська слава» 4 чоловік.

Почесною грамотою Борівської райдержадміністрації та районної ради – 125 чоловік та Подякою – 34 чоловіки.

Важливою ланкою діяльності районної ради і виконавчого апарату є робота зі зверненнями громадян. Визначено дні прийому громадян головою районної ради, заступником голови. Фактично ж проводиться прийом громадян щоденно. Звернення, які надходять до нас, детально вивчаються та розглядаються відповідно до чинного законодавства, надсилаються, за необхідності, для вирішення відповідним органам, систематично аналізуються.

Районна рада веде свою роботу відкрито і гласно. Діє офіційний сайт районної ради. З метою інформування населення району про нашу роботу, на ньому постійно розміщуються матеріали, проекти рішень, оприлюднюються рішення, а також повідомляється про діяльність ради. Рішення та інформації, які мають бути опубліковані у друкованих засобах масової інформації, обов’язково друкуються в районній газеті «Трудова слава». Це дозволяє зробити для кожного бажаючого максимально доступним ознайомлення з роботою ради. Тому вдячний працівникам засобів масової інформації, які постійно висвітлюють роботу районної ради, органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ухваленого рішення про проведення звітів депутатів районної ради перед виборцями, депутати районної ради звітували про свою діяльність перед виборцями. Проведено більше 20 зустрічей, в яких взяли участь близько 500 мешканців району. Кожен депутат вніс частку своєї особистої праці та приділив увагу виборцям через конкретні добрі справи на благо громад Борівського району.

З метою вироблення узгоджених пропозицій з питань розвитку місцевого самоврядування, обміну досвідом роботи працює Консультативно-дорадча рада з питань місцевого самоврядування при голові районної ради, яка об’єднує сільських голів. Така форма роботи дозволяє знаходити та виробляти спільні підходи до розв’язання проблемних питань територіальних громад, які стоять на часі, зокрема, дотримання чинного законодавства, земельних питань, резерву податкових надходжень до бюджетів, нотаріальні дії тощо. 28 березня поточного року було проведено чергове засідання ради, в роботі якого взяли участь голови і секретарі селищної та сільських рад Борівського району. На цьому засіданні було підтримано Звернення Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області та Української Асоціації районних і обласних рад з вимогою якнайшвидшого розгляду органами центральної влади законопроектів про мирні зібрання громадян, про державну регіональну політику, органи самоорганізації населення, про співробітництво територіальних громад, про проведення місцевих референдумів і, нарешті, про якнайшвидшу реалізацію Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, що дозволить провести децентралізацію влади у всіх сферах життєдіяльності, тим самим заклавши основу для реалізації принципу субсидіарності та положень Європейської хартії місцевого самоврядування, що передбачає, в тому числі, і формування районними та обласними радами власних виконавчих структур. Далі було розглянуто питання щодо участі територіальних громад сіл, селища Борівського району у щорічній Всеукраїнській соціально-екологічній акції «Зробимо Україну чистою» та прийнято рішення активізувати роботу органів місцевого самоврядування Борівського району по залученню якомога більшого числа жителів району для участі в даній акції.

Система органів державної влади в особі районної державної адміністрації та уповноважених органів центральної виконавчої влади і система органів місцевого самоврядування в особі районної ради, сільських та селищних рад, представляють комплекс різних за своєю природою органів, об’єднаних в організаційне ціле необхідністю забезпечувати як захист інтересів держави, так і вирішувати питання життєдіяльності територіальних громад району, реалізації соціально-економічних і культурних програм. Тому, на мою думку, дуже важливо мати чітку взаємодію у роботі районної ради і районної державної адміністрації. Саме така співпраця є надійним підґрунтям для виконання завдань щодо розвитку економіки району, соціального захисту населення, піднесення духовності.

Районна рада і районна державна адміністрація - дві різні гілки влади, але це гілки одного дерева, а влада єдина. Для виборців ми - влада, яка повинна відповідати за все, що діється в районі.

Основна мета звіту - не тільки проаналізувати діяльність ради за рік, а й разом визначитись щодо основних напрямків та пріоритетів в нашій подальшій роботі, адже у різних сферах соціально-економічного розвитку району ще залишаються проблеми, які потребують особливої уваги всіх владних структур, в тому числі й депутатів районної ради.

Я розумію, що не все ми можемо вирішити на місцевому рівні, але, на мою думку, необхідно докласти максимум зусиль, щоб першочергово вирішувати такі питання:

 • затвердження та реалізація районних програм з питань соціально-економічного і культурного розвитку, районного бюджету;
 • збільшення власних надходжень до районного бюджету;
 • сприяння забезпеченню стабільного інвестиційного клімату в районі для інвестування виробничої та соціальної сфери;
 • реалізації заходів по забезпеченню енергозбереження установами та організаціями, що фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, дошкільних навчальних закладів, сільських Будинків культури;
 • вирішення проблем галузі охорони здоров’я;
 • підтримка галузі культури, відродження національно-культурних традицій;
 • розвиток фізичної культури і спорту, формування здорового способу життя населення;
 • ефективне управління об’єктами спільної власності територіальних громад району;
 • участь у написанні грантових проектів;
 • створення умов для розвитку територіальних громад через їх участь у конкурсах проектів та програм;
 • координації дій органів місцевого самоврядування з питань благоустрою території району.

Ми приймаємо колективні рішення. Я б хотів, щоб кожен взяв на себе відповідальність за втілення їх у життя, щоб за місцем роботи, проживання кожен депутат районної ради вболівав за стан справ у районі.

Звертаюся також до депутатів місцевих рад, сільських голів зі словами вдячності за роботу, за ті позитивні зрушення, яких вони досягли у вирішенні багатьох соціально-економічних питань.

Щиро вдячний за підтримку усім, хто допомагав розумінням та конструктивними порадами. Впевнений, що разом з вами при активній вашій підтримці та участі у всіх заходах ми зможемо і будемо робити значно більше, удосконалювати свою роботу. І від наших спільних зусиль значною мірою залежить, як буде розвиватись агропромисловий комплекс району, функціонуватимуть заклади соціальної сфери, як житимуть люди. Той фундамент, що вдалося закласти спільними зусиллями нашої з вами депутатської діяльності, є твердою гарантією подальших змін на краще у житті територіальної громади, кожної родини.

Всім нам потрібно і надалі працювати з повною віддачею на благо територіальних громад Борівщини і бажаю, щоб помисли і справи кожного зміцнили впевненість людей у нашій відданості справі, відповідальності за стан справ у районі, адже від наших спільних зусиль, значною мірою залежить як буде розвиватися промисловість, сільське господарство, як житимуть люди.

Районна рада завжди відкрита для спілкування, дискусій, об’єктивних зауважень і ділових конструктивних пропозицій.

Сьогодні Україна стоїть перед необхідністю проведення реформи місцевого самоврядування, мета якої – покращення умов життя людей, оперативне та якісне надання їм послуг, покращення умов для розвитку територій, ефективне використання бюджетних коштів та інших ресурсів. 2014 рік буде непростим. Ми маємо бюджетну незабезпеченість в обсязі 4,4 млн. грн. Але, не зважаючи ні на що, для вирішення поставлених завдань у соціально-економічному та культурному розвитку району, покращення добробуту жителів громад, ми будемо продовжувати разом з вами велику, наполегливу, цілеспрямовану роботу.

Дякую депутатам районної ради за те, що ми діємо в цих непростих умовах однією командою, знаходимо спільну мову у вирішенні важливих питань.

Наша сила и наша перемога у взаємодії та взаєморозумінні.

Бажаю всім щастя і благополуччя, мирного неба, достатку, здоров’я і витримки, а головне – впевненості у тому, що завтрашній день буде кращим!