Официально

Україна у Чикаго: саміт НАТО

Україна у Чикаго: саміт НАТО

Подією тижня світового масштабу став саміт НАТО, що відбувся 20-21 травня в Чикаго. Питань у членів Північноатлантичного Альянсу накопичилося чимало, всі вони -  гострі й неприємні. Але без їх вирішення євроатлантична спільнота не зможе рухатися далі в плані безпеки.

Створена за кілька років після закінчення Другої Світової війни, організація НАТО сьогодні все ще залишається сильною та впливовою структурою. Актуалізація значення Північноатлантичного Альянсу обумовлюється потребою формування нової системи безпеки на європейському просторі з урахуванням повальної ісламізації Європи та збільшенням проявів міжнародного тероризму. Крім того, зростання військової могутності Росії змушує НАТО перебувати в безперервних пошуках компромісу з офіційною Москвою, яка не має намірів перетворюватися на придаток до Альянсу.

Серед основних питань, що обговорювалися в Чикаго, варто звернути увагу на питання організації системи ефективної безпеки Афганістану.

Справа в тому, що на даний момент Афганістан для світової спільноти є реальною проблемою. Вона привертає до себе все більше і більше уваги, потребує вирішення та реагування не тільки зі сторони НАТО, але й більшості країн світу. Яскравим  підтвердженням важливості зазначеної проблеми може слугувати той факт, що у останній міжнародній конференції по Афганістану в грудні 2011 року в Бонні взяло участь 100 держав-членів ООН та міжнародних організацій. Основними проблемами для Афганістану, які з цієї країни поширюються світом, залишаються тероризм та наркотики. Особливо наркотики, які в останні роки заполонили усю Західну Європу та країни СНД.

У саміті НАТО в Чикаго Україна взяла участь у спеціальному засіданні з питань реалізації проекту безпеки в Афганістані. Сьогодні на території Афганістану задіяні 23 українських військовослужбовці. Вони працюють у рамках проекту Міжнародних сил сприяння безпеки Афганістану. Зокрема, українські представники беруть участь у відновленні інфраструктури місцевого населення, наданні медичної допомоги, програмі з розмінування територій та підготовці національних силових структур. За свідченням військових експертів, світова спільнота високо оцінює участь України в миротворчій місії та зважає на її минулий власний досвід бойових дій в Афганістані. Крім того, Україна цікава НАТО і в плані членства нашої держави в Альянсі, і в плані двосторонньої співпраці.

Як  свідчать останні соціологічні дослідження з приводу бажання українських громадян стати членом НАТО, у більшості українців така перспектива не викликає великих радощів. За  результатами опитування громадськості, яке у другий половині травня провів фонд «Демократичні ініціативи», 62% українців не бажають вступати до Північноатлантичного Альянсу. Сьогодні більшість населення України підтримує позаблоковий статус нашої держави, котрий став реальністю завдяки зваженій та продуманій політиці Президента Віктора Януковича.

З іншого боку, не варто забувати про існування східного сусіда – Російської Федерації. Обрання на новий президентський термін Володимира Путіна, його відмова взяти участь у саміті Великої вісімки, власний погляд на систему організації протиракетної оборони в Європі та суто російське бачення геополітичної ролі України змушують придивлятися до дій Москви.

Саміт НАТО в Чикаго став наймасштабнішим за всю історію існування Альянсу. На саміт були запрошені президенти та керівники урядів 60 країн світу, які обговорили питання ядерної безпеки, регіональної безпеки, міжнародного тероризму, ПРО.

Участь України у саміті вкотре засвідчила  наявність розуміння важливості нашої держави для регіональної безпеки Європи. Крім того, європейці усвідомлюють, що Віктору Януковичу властиві як прагматизм, так і реалізм . Янукович – по-літик, з яким можна працювати на міжнародній арені, бо саме  реалісти сьогодні ще здатні врятувати цей світ від необдуманих кроків.

Андрій Краснов.

Журналіст.