Авторское, Образование

Чи готова ваша дитина йти до школи?

Зазвичай батьків майбутніх першокласників хвилює безліч запитань: чи готова їхня дитина навчатися з 6 років, чи їй варто розпочати навчання з 7, чи досить вона розвинена, що їй слід уміти і знати напередодні навчання в школі? Мета даної публікації - спонукати батьків замислитися, підійти до розв’язання цих питань розважливо і мудро.

Вступ до школи – переломний момент у житті дитини. Це перехід до нового способу життя та умов діяльності, нового стану в суспільстві, нових взаємовідносин з дорослими та однолітками.

Психологи і педагоги визначають готовність до школи насамперед тим, наскільки малюк бажає йти до навчального закладу, а також рівнем розвитку певних параметрів інтелектуальної, соціальної та психофізіологічної зрілості.

Розроблені такі показники готовності до навчання у школі:

  • здатність до довільної, цілеспрямованої, вольової поведінки: вміння зосередитися, не звертати увагу на подразники, що відволікають, орієнтуватися на вказівки вчителя, уважно слухати та точно їх виконувати;
  • інтелектуальна готовність – розвинуте наочно-образне мислення, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, виділяти істотні ознаки предметів, робити висновки, будувати речення, висловлювати свої думки;
  • фізична розвиненість дитячого організму, достатній розвиток дрібної моторики рук;
  • достатній рівень розвитку психічних процесів: уваги, пам’яті, спостережливості, уяви.

Діти шестирічного віку інтелектуально готові до шкільного навчання, достатньо орієнтуються в найближчому оточенні, родинних зв’язках, природних явищах, знають, чим займаються дорослі члени сім’ї, свою адресу, період доби, дні тижня, місяці, послідовність сезонних змін у природі та їх ознаки. Вони знають по кілька найвідоміших в даній місцевості дерев, домашніх і диких тварин, птахів.

Готовність до успішного навчання в школі дитини-шестирічки передбачає і володіння нею елементарними математичними уявленнями, такими, як уміння свідомо рахувати в межах десяти, здійснювати зворотній рахунок, рахувати від заданого числа. Необхідний обсяг математичних уявлень включає і розуміння слів «один», «багато», «більше», «менше», вміння виконувати на конкретному матеріалі дії додавання-віднімання у межах п’яти-шести, а також розрізняти основні геометричні фігури: чотирикутник, квадрат, трикутник, коло.

Необхідно наголосити на неправомірності досить поширеної вимоги до дітей, які вступають до школи, вміти читати і писати. Ці вміння формуються у школі. В дошкільний же період закладаються передумови, що дозволяють дитині більш-менш швидко всьому навчитися. Важливою складовою є особиста зрілість дитини, що виявляється у позитивному ставленні до перспективи стати учнем, бажанні стати дорослою і виконувати учнівські обов’язки та здатність підпорядковувати свої дії певній меті.

Багато з цих умінь у 6-річної дитини у зародковому стані. Якщо один або декілька показників готовності до школи в дитини не сформовані, вона відчуватиме істотні труднощі під час навчання у першому класі.

Медики стверджують, що період між шістьма та сімома роками дорівнює десяти рокам життя, настільки інтенсивно відбуваються зміни в дитячому організмі. Рік, що відокремлює 6-річну дитину від 7-річної, дуже важливий для її психічного й фізичного розвитку. На думку психологів, саме в цей рік формується багато важливих психологічних новоутворень: логічне мислення, воля, внутрішній план дій, довільна поведінка. Тому педагоги і психологи наголошують, що не кожна дитина готова в шість років сісти за парту. Чимало дослідників вважають оптимальнішим для вступу не шість, а хоча б шість із половиною років. Декому необхідно продовжити період залишаться малюками, коли ігрова діяльність переважає навчальну.

Мозок у дошкільному віці працює, як комп’ютер, маючи активні та пасивні блоки. Коли ввімкнено блок гри (не забуваймо, що гра – це метод пізнання світу та провідний вид діяльності дошкільнят), малюк не може займатися чимось іншим. Лише коли він закінчить пізнавати світ за допомогою гри, то зможе перейти на інший світ пізнання. Якщо малечу віддати до школи, коли та ще не закінчила пізнавати світ за допомогою гри, вона не зможе повноцінно віддатися навчанню. Коли ж дитина повністю пізнала світ за допомогою гри, то складає всі свої іграшки й каже, що хоче читати книжку. Якщо в цей період віддати дитя до школи, воно отримуватиме задоволення від навчання. Головне, щоб настав переломний момент, коли малюк цього захоче. І байдуже, скільки йому років, головне, що його мозок готовий вчитися та пізнавати світ за допомогою навчання.

За допомогою цього тесту можете оцінити підготовленість вашої дитини до школи.

Тест:

Відповідайте на запитання «так» або «ні».

1. Чи часто ваша дитина заявляє про своє бажання йти до школи?

2. Вашу дитину найбільше цікавлять атрибути школи (портфель, книжки, нове «доросле» становище), аніж можливість більше довідатися нового й багато чого навчитися?

3. Ви вважаєте, що ваша дитина досить посидюща й уважна навіть під час виконання не дуже привабливого для неї завдання?

4. Ваша дитина товариська як з дітьми, так і з дорослими?

5. Ви не впевнені в тім, що ваша дитина здатна добре запам’ятати й виконати усне доручення (наприклад, по телефону)?

6. Ваша дитина жодної хвилини не може залишитися на самоті й зайнятися чимось самостійно?

7. Іграшки й особисті речі вашої дитини завжди розкидані, й ви стомилися нагадувати їй, що потрібно їх прибирати?

8. Чи вміє ваша дитина рахувати до десяти й в зворотному порядку?

9. Чи вміє ваша дитина порівнювати числа і предмети?

10. Чи здатна ваша дитина додавати й віднімати в межах десяти?

11.Чи знає дитина прості геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник, прямокутник, овал)?

12. Чи вміє дитина визначати істотні ознаки в предметах (наприклад, що у птаха є дзьоб, пір’я)?

13. Чи може ваша дитина об’єднати одним словом поняття одного виду, роду, характеру (наприклад, назвати одним словом «взуття» слова «туфлі», «черевики», «чоботи»)?

14. Чи може ваша дитина знайти слова з протилежним змістом до запропонованого слова ( «весело» - «сумно»)?

15. Чи вміє вона скласти розповідь за 5-7 малюнками?

16. Чи знає ваша дитина літери та чи вміє читати по складах?

17. Ваша дитина з напруженням і без будь-якого задоволення декламує вірші й розповідає казки?

18. Чи правда, що ваша дитина не досить упевнено користується кульковою ручкою?

19. Ваша дитина любить майструвати, користуючись клеєм, ножицями, інструментами?

20. Їй подобається розфарбовувати або малювати?

21. Малюнки вашої дитини, як правило, неохайні й не завершені?

22. Ваша дитина без особливих зусиль може зібрати розрізану на кілька частин картинку?

23. Чи може ваша дитина знайти слово до запропонованого слова так, щоб вони були пов’язані за змістом, як пов’язані слова в зразку (наприклад, зразок: «дерево - гілки», до слова «книжка» необхідно назвати слово «сторінки»)?

24. Чи вважаєте ви, що ваша дитина не допитлива й погано обізнана?

Порівняйте свої відповіді з ключем.

Ключ відповідей

Якщо на запитання 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 22, 23 ви відповіли «так», то зарахуйте по 1 балу за кожну відповідь.

Якщо на запитання 2, 6, 7, 17, 18, 21, 24 ви відповіли «ні», то зарахуйте ще по 1 балу за кожну відповідь.

Підрахуйте загальну кількість балів.

Якщо вона становить:

  • 20-24 бали, то поздоровляємо! Ваша дитина готова до школи. Будьте певні, що їй буде легше справлятися зі шкільними труднощами. Подбайте про те, щоб у неї не зник інтерес до школи й до отримання нових знань.
  • 15-19 балів, вам належить приділити більше уваги своїй дитині, зміст запитань або завдання в них допоможуть вам обрати потрібний напрям роботи з дитиною. Не засмучуйтеся, ваша дитина майже готова до навчання в школі.
  • 14 і менше балів, кращою порадою для вас буде приказка: «Терпіння і труд усе перетруть». Ваша дитина чекає допомоги й співпраці. Пориньте разом із нею в розвивальні, цікаві ігри. Усе це допоможе дитині досягти успіху й піти до школи підготовленою.

Нагадуємо, що триває набір учнів до першого класу Борівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 та решти шкіл району. Бажаємо, щоб початок навчання вашого малюка в школі став приємною подією в житті всієї родини.

За інтернет-виданнями підготувала Тетяна Шкуро, заступник директора Борівської ЗОШ №1.