Официально

Україна звіряє симпатії

Україна звіряє симпатії

«Електоральні наміри виборців України» - під такою назвою пройшло соціологічне дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). За результатами дослідження експерти отримали нове бачення того, як змінилися виборчі вподобання українців. Ці зміни можуть стати вирішальними, коли наступного разу Україна обиратиме нового Президента. Тож варто поговорити про політичну розстановку сил та істинні бажання громадян нашої держави.

Дослідження КМІСу проводилося у другій половині квітня і закінчилося на початку травня. Методом  інтерв’ю було опитано 2040 респондентів, які мешкають в усіх регіонах України. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3% для показників близьких до 50%, 2.8% - для показників близьких до 25%, 2% - для показників до 10% і 1,4% - для показників близьких до 5%.

Як показує дане со-ціологічне опитування, безсумнівним лідером громадської думки є Президент України Віктор Янукович. Друге місце вже традиційно займає екс-прем’єр Юлія Тимошенко. Третє-четверте місця ділять Віталій Кличко та Арсеній Яценюк. Далі йдуть Петро Симоненко, Сергій Тігіпко, Наталія Королевська, Анатолій Гриценко та Олег Тягнибок. Решта кандидатів мають підтримку, нижчу за 1%.

Якби вибори Президента України відбувалися найближчим часом, най-більшу кількість голосів здобув би діючий Глава держави Віктор Янукович. Так, за нього сьогодні готові голосувати 19,1% громадян. Варто зауважити, що серед тих, хто не заперечив участі у виборах, за Януковича віддали б свої голоси 21,7%, а серед тих, хто визначився зі своїми вподобаннями – 28,3%.

Говорячи про Юлію Тимошенко, соціологи відзначають нестабільність рейтингів екс-прем’єра та поступове зменшення громадської довіри до неї. Наразі Тимошенко може розраховувати на підтримку 10,7% від загальної кількості виборців України. За останні два роки екс-прем’єр втратила значну кількість підтримки населення, що пояснюється певним розчаруванням громадян та неспроможністю Юлії Володимирівни запропонувати населенню ефективну програму дій.

Лідер політичної партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк теж почав втрачати народну підтримку. Сьогодні він поступився третім місцем у президентському рейтингу Віталію Кличку, за якого готові голосувати 8% виборців. В свою чергу, Яценюк може розраховувати на підтримку не більше 7% громадян. Правда, не потрібно забувати про факт об’єднання «Фронту змін» з ВО «Батьківщина», що може принести Арсенію Петровичу зайвих 3-4% за рахунок потенційного електорату Тимошенко. Але в такому випадку ці ж 3-4% втратить Юлія Володимирівна. Крім того, існує й проблема серед українських опозиціонерів: незрозуміло, кого ж сьогодні мають називати  лідером № 1 опозиції? Деякі аналітики зазначають, що поки Тимошенко знаходиться за гратами, Яценюк та його найближче оточення намагатимуться використати фактор ув’язнення екс-прем’єра на свою користь.   

Щодо Віталія Кличка, то його можна назвати найуспішнішим в аспекті рейтингів після Віктора Януковича політиком України. Проте, зростання народної підтримки Кличка пояснюється не якимись особливими заслугами перед державою чи особистими якостями чемпіона світу з боксу, а його віддаленістю від подій в Україні. Експерти не сприймають всерйоз Кличка як політика. В нього відсутній будь-який управлінський досвід, немає чіткого ідеологічного підґрунтя, наявний брак кваліфікованої та професійної команди. Саме це може зіграти злий жарт з прихильниками Кличка, адже останній буде неспроможним адекватно представляти та захищати їхні інтереси у системі влади.

Останні рейтинги чітко відображають наявні у громадян настрої. Їх зміна залежатиме від спроможності політиків запропонувати щось нове та дієве. Як показує дослідження, поки що певні досягнення демонструє Президент України Віктор Янукович. Тому і має найвищий рейтинг, бо люди вже не вірять словам. Громадяни вірять виключно діям, спрямованим на покращення ситуації в країні.

Петро Гришин .