Авторское, Образование

Для вас, старшокласники

Весна вступила в свої права, за вікном сонячно, квітнуть дерева, погода пречудова. Але для деяких молодих людей цей час свідчить про наближення важливого моменту в їхньому житті – здавання ДПА та ЗНО. Ці практичні рекомендації можуть допомогти старшокласникам комфортніше пройти цей період.

Спочатку підготуйте місце для занять: заберіть зі столу зайві речі, зручно розташуйте потрібні підручники, посібники, зошити, папір, олівці тощо.

Можна додати до інтер’єру кімнати жовтий і фіолетовий кольори, оскільки вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього іноді досить якої-небудь картинки у таких тонах.

Складіть план занять. При цьому чітко визначте, що саме сьогодні буде вивчатися, які розділи й теми. А також необхідно визначити час занять, враховуючи біоритми організму.

Розділіть день на три частини: готуйтеся до іспитів 8 год. у день; займайтеся спортом, гуляйте на свіжому повітрі, танцюйте - 8 год.; сон має становити не менше 8 год.; якщо є бажання й потреба — влаштуйте собі «тиху годину» після обіду.

Харчування має бути 3-4-х разовим, калорійним і збагаченим вітамінами. Вживайте у їжу горіхи, молочні продукти, рибу, м’ясо, овочі, фрукти. Вітамін С, який міститься в лимонах, апельсинах, шипшині і журавлині, допоможе впоратися зі стресом. Морква активізує обмін речовин, капуста знімає дратівливість, морепродукти корисні для мозку. Між основними прийомами їжі потіште себе сухофруктами та горішками – вони додають енергії  більше, аніж штучні енергетики, і дозволяють організму не стомлюватися. Незайвим буде і шоколад (краще чорний) із бананами – вони допомагають боротися зі стресом, додають упевненості в своїх силах і дозволяють на світ дивитися позитивно. Ще одна порада: перед іспитами не слід наїдатися.

Для того, щоб у кризовій ситуації не панікувати, не ставте перед собою неможливих завдань. Не варто чекати, доки ситуація стане катастро­фічною. Починайте готуватися до іспитів заздалегідь, потроху, вроздріб, зберігаючи спокій. Якщо дуже важко зосередитися — спробуйте запам’ятати спочатку найлегше, а потім перейдіть до вивчення складнішого матеріалу.

Існують деякі закономірності запам’ятовування: великий уривок вчити корисніше, ніж коротке речення; що вищий ступінь розуміння при однаковій роботі, то більша кількість матеріалу запам’ятовується; краще вчити з перервами, ніж підряд; краще потроху, ніж все одразу; ефективніше більше часу витрачати на переказ по пам’яті, ніж на просте багаторазове читання; якщо працюєте із двома матеріалами — більшим і меншим — починайте з більшого.

Готуючись до іспитів, ніколи не думайте про те, що не впораєтеся із завданням, а навпаки – подумки малюйте собі картину тріумфу.

Залиште один день перед іспитом на те, щоб знову повторити всі плани відповідей, ще раз зупинитися на найскладніших питаннях.

Багато хто вважає: для того, щоб повністю підготуватися до іспиту не вистачає останньої ночі перед ним. Така думка – помилкова. Не потрібно себе перевантажувати. Навпаки, з вечора перестаньте готуватися, прийміть душ, прогуляйтеся. Обов’язково треба виспатись якнайкраще, щоб прокинутись бадьорим, із відчуттям здоров’я, сили, «бойового» настрою. Адже іспит – це своєрідна боротьба, у якій потрібно показати свої можливості й здатності.

Пам’ятайте, хвилювання перед іспитом - це цілком нормальне і природне явище.

Якщо хвилювання вам заважає, спробуйте оволодіти собою: вийти з будинку раніше, пройтися пішки.

Думки відганяти не треба, тому що це може викликати додаткову напругу. Виконайте дихальні вправи для зняття напруги: сядьте (або станьте) зручно; глибоко вдихніть носом (2-3 с); затамуйте подих (2 с); видихніть дуже повільно (приблизно 25-40 с). 7 таких дихальних циклів вистачає для зняття напруги та стабілізації емоційного стану. Таким чином зможете не тільки заспокоїтися, а й збагатити мозок киснем.

Під час тестування уважно слухайте інформацію, яку вам повідомлять інструктори.

Намагайтеся зосередитися на тестових завданнях, відключитися і не звертати жодної уваги на те, що відбуватиметься навколо вас.

Коли щось вам незрозуміло, не соромтеся задати запитання інструкторам.

Працюйте швидко, але без поспіху.  Двічі перечитуйте питання, щоб зрозуміти його правильно. Поспіх не повинен призводити до того, що ви, намагаючись зрозуміти умови завдання «із перших слів», добудуєте кінцівку у власній уяві. Це – надійний спосіб зробити прикрі помилки навіть у найлегших завданнях.

Не турбуйтеся з приводу завдань, які не вдалося вирішити, тому що ті,  що вас чекають попереду, обов’язково принесуть бажані бали.

Не зупиняйтесь надовго з тим завданням, яке не вдається вирішити відразу. Заплануйте пройти спочатку по легких завданнях, а потім приступити до тих, що з першого разу здалися складними або незрозумілими.

Користуйтеся методом виключення (виключайте заздалегідь неправильні відповіді). Не забувайте: іноді є сенс довіряти своїй інтуїції.

Щоб успішно справитися з тестуванням, потрібно працювати, звіряючись з часом, що залишився, і з кількістю невирішених завдань.

Намагайтесь залишити хоч би трохи часу для перевірки своєї роботи: для того, щоб встигнути виправити явні помилки, описки, які зробили від хвилювання або поспіху.

Прагніть виконати всі завдання, але пам’ятайте, що на практиці це неможливо. Враховуйте, що тестові завдання розраховані на максимальний рівень труднощів і кількість вирішених вами завдань цілком можуть виявитися достатньою для гарної оцінки.

Бажаю вам, шановні старшокласники, удачі і високих балів!

Наталія Кам’янська, практичний психолог Борівської ЗОШ №1.