Общество

Схаменіться, добрі люди, бо лихо нам буде 2013

Схаменіться, добрі люди, бо лихо нам буде

chamenitsya1Ці перефразовані рядки геніального письменника Т.Шевченка пригадалися мені, коли разом із заступником голови Борівської райдержадміністрації Сергієм Шутьком робили об’їзд Борової. Найбруднішою вулицею, як і в минулому році,  знову можна назвати 14 квартал. Та, на жаль, сміттєзвалища є й на інших вулицях.  

chamenitsya2За ініціативою голови Борівської РДА Миколи Кравцова була створена робоча група, що буде виявляти людей, які засмічують Борівщину, фотографуватиме їх, і в подальшому вони притягуватимуться до адміністративної відповідальності. Влітку й восени минулого року мешканці Борової ліквідували смітники, які «прикрашали» наше селище. За кілька місяців зими на тому ж місці виросли нові купи сміття. Боротися з громадянами, які кидають сміття там, де їм заманеться, цього року будуть жорстко - насамперед чималими штрафами. Може, тоді люди схаменуться?! 

Вже люди не живуть, а виживають,
невже вони цього не помічають?
І той кошмар, який вони створили,
Усе живе сьогодні отруїло.

chamenitsya3 chamenitsya4

Біля гаражів та сараїв на 14 кварталі для курей кожен рік будується «ресторан», у якому безкоштовно їх пригощають. Влада, мабуть, не розуміє, як добре тут живеться птахам і тваринам, які чудові запахи влітку розносяться на пів-Борової, і кожної весни зносить «ресторан». Але люди не здаються і будують його знову й знову.

chamenitsya5 chamenitsya6

А дорогою до залізничної станції «Переддонбасівька» якесь товариство з необмеженою безвідповідальністю створило розплідник для щурів. Тут про них добре дбають - кожного дня підкидають сміття, щоб і щурам, і їхнім нащадкам багатьох поколінь гарно жилося. Для тих людей, які вирішили відвідати Борову електричкою, дорога від вокзалу до центру селища - це чудова нагода побувати в зоопарку - де ж іще вони змогли б побачити таких рідкісних тварин, як не в Боровій?

Незабутні враження  можна отримати, їдучи або йдучи дорогою в Борівську Андріївку (Веселівку). Глянеш ліворуч - поле зеленіє, глянеш праворуч - сміття рясніє. Так і хочеться, дивлячись на всю цю красу, довго згадувати злим і нетихим словом усіх, хто її створював. 

chamenitsya9 chamenitsya8

Це не всі «визначні місця» Борової, їх дуже багато, побачити їх можна майже на кожній вулиці. З ранньої весни працівники організацій, установ і підприємств ведуть запеклу боротьбу зі смітниками в усьому селищі, я впевнена, що жодна з тих людей, які хоч раз взяли участь у суботнику, не викине  сміття на вулицю.  То хто ж тоді смітить? З іншого міста чи села нам навряд чи привезуть сміття. Виходить, накидає той, хто не прибирає, при цьому не поважає працю інших. На цьому тижні працівники управління Пенсійного фонду України в Борівському районі прибирали на кладовищі по вул. Колгоспна. Сміття були величезні купи, понад парканом - вінки, пляшки, сухі гілки. Довго трудилися люди, щоб навести тут порядок, але тільки вони розійшлися, сміття знову почало з’являтися за парканом. Невже в людей зовсім немає совісті?! Нас усіх однаково виховували, привчали до порядку, поважати працю інших. На жаль, не всі ці уроки засвоїли добре.

chamenitsya10

Радує лише одне: не всім людям байдуже, в якому селищі жити. Страшно уявити, якою була б наша Борова, якби кожна людина кидала сміття там, де їй хочеться. 

Нещодавно народний депутат від фракції Партії регіонів Олег Зарубінський запропонував доповнити Кодекс України про адміністративні правопорушення новою статтею і таким чином посилити відповідальність за засмічення території.

 - Законопроект спрямований на те, щоб людина, яка є за своєю суттю, очевидно, непорядною в плані того, що треба жити в чистоті, має розуміти, що вона буде покарана. Наприклад, у Сінгапурі,  в Гонконзі людину, яка кидає недопалок або жувальну гумку, штрафують на 500 доларів. Вона має такий страх, що їй уже вдруге ніколи не захочеться цього робити, – зазначив депутат.
Пропонується  в Україні встановити максимальний штраф за засмічення - в розмірі 1700 гривень. На сьогодні за за-смічення території фізичну особу можуть оштрафувати до 700 гривень, а посадову особу чи підприємство – до 1700 гривень.

Штраф, який діє сьогодні, для наших громадян теж чималий. Але, мабуть, його не сплачували ті, хто засмічують територію. Сплативши хоч раз, виносили б сміття на машину. Тож варто  правоохоронним органам посилити боротьбу з недобросовісними людьми.

chamenitsya11Значною проблемою є викид сміття з машини. Їдучи в м. Ізюм, можна побачити, як у кожному ярочку, в кожній посадці лежать купи різнокольорових пакетів зі сміттям. І знову хочеться згадати одну із закордонних країн - в Іспанії за викид сміття з вікна автомобіля штрафують на 200 євро. Викинутий недопалок коштує 90 євро. Ось чому за кордоном чисті вулиці й дороги - люди не хочуть разом зі сміттям викидати гроші на вітер. А ми постійно звинувачуємо владу в тому, що в нашій країні брудно. Народна мудрість говорить: «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять».  Тож нам потрібно навчитися любити свій край, берегти його, поважати працю інших людей, виховувати в собі культуру, поведінку. Лише ми самі можемо зробити свою Борівщину чистою і красивою. Ми посадим довкола берізки і клени.
Хай наш край розцвітає і буде зелений.
Ми очистимо землю свою від сміття
Й буде в нас чарівне і здорове життя!

Бережіть свій край – і зробіть із нього рай!

Тетяна ГУНЬКО.

Фото Тетяни КОЛЕСНІК і Тетяни ГУНЬКО.