Безопасность

Національні дні діагностики раку шкіри

Національні дні діагностики раку шкіри

Заходи, присвячені «Національним дням діагностики раків шкіри», проведені в останній тиждень квітня, мали на меті привернути увагу громадськості до цього захворювання, поліпшити обізнаність хворих щодо сучасних підходів до лікування і ранньої діагностики та об’єднати всіх, небайдужих до цієї проблеми, людей.

Рак розвивається з однієї єдиної клітини. Перетворення нормальної клітини в пухлинну відбувається в ході багатоетапного процесу, що звичайно являє собою розвиток передракового стану в злоякісні пухлини. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини й трьома категоріями зовнішніх факторів, що включають:

-фізичні канцерогени (ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання та ін.);

-хімічні канцерогени (азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини, миш’як та інші забруднювачі харчових продуктів питної води);

-біологічні канцерогени (інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами та ін.).

Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є також: впливання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, навіть вік людини.

Часом смертність від меланоми в Україні складає ледь не 95%, тоді як у Європі - лише 5%. Головне, такий сумний показник зумовлений аж ніяк не відсутністю методів лікування, а несвоєчасним діагностуванням меланоми.

Сукупність основних симптомів малігнізації передпухлинних захворювань можна відзначити як синдром малих ознак меланоми та раку шкіри. До них відносяться:

асиметрія родимки;

нерівні, фестончаті краї;

колір (неоднорідний);

розмір (більше 6 мм).

Виявлення раку на ранній стадії та його адекватне лікування забезпечує стійке одужання у 100% хворих з І стадією, у 80% - з II стадією, 25 - 30% - з III стадією і 5 - 8%> - з IV стадією хвороби.

Це виліковне захворювання, якщо проведено своєчасну діагностику та адекватну терапію.

Основою протипухлинного захисту організму є підвищення імунітету, щоб канцерогени не призвели до розвитку раку. Найважливішими складовими профілактики онкологічних захворювань є оздоровлення навколишнього середовища і здоровий спосіб життя (захист від сонячних променів, фізична активність), а також захист від деяких вірусів, що викликають рак.

При появі відкритої виразки, яка не загоюється 3 тижні, плями чи виразки, що супроводжується свербежем, печією, болем, кровотечею, появою кірки, коричневої плями, яка змінила свій колір, розмір та має фестончаті границі треба звертатися до дерматовенерологів та онкологів за місцем проживання.

При виникненні питань з проведення всеукраїнського дня огляду пацієнтів на предмет наявності раків шкіри звертатися за тел. 712-33-96.

Олена ВОЛКОВА. Відповідальна за онкологічну службу Борівської ЦРЛ.