Общество

Чорнобильська трагедія — навічно в пам’яті народу

Чорнобильська трагедія — навічно в пам’яті народу

chornobyl32Ті, що згоріли в огні у перші хвилини двобою,
Землю прикрили собою,
Як наші батьки - на війні.
Не залишили пости,
Мужньо стояли на герці.
Пам’ятник їм вознести
Треба у кожному серці.      

26 квітня 1986 року...

В історії нашого багатостраждального народу чимало скорботних дат, спогад про які пронизує серце гострим болем. Одна з них — 26 квітня 1986 року.

 

В теплу квітневу ніч нічого не віщувало біди. Ніхто й не здогадувався, що ця ніч назавжди чорними літерами буде вписана в історію нашого народу і людства. Вибух атомного реактора на ЧАЕС відгукнувся болем у серці кожної людини. Він був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які наразі входять до складу Білорусі, України та Росії. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.

Ця трагедія забрала життя багатьох людей, завдала шкоди здоров’ю мільйонів українців, її наслідки ще довго відчуватимуть на собі майбутні покоління.

26 років минуло з того страшного дня, і з кожним роком все більше усвідомлюються справжні масштаби катастрофи, все більше людей, уражених радіацією, відходить у вічність. Майже три з половиною мільйонів людей постраждали від катастрофи та її наслідків.  160 тисяч із 129 населених пунктів залишили рідні домівки і переїхали в інші місця. Внаслідок Чорнобильської катастрофи радіаційного забруднення зазнали 3,5 мільйона гектарів лісів України. На 157 тисячах гектарів заборонена будь-яка діяльність, у тому числі й полювання, риболовля та збирання грибів і ягід.

Життя триває… І ним ми зобов’язані тим людям, які собою закривали нас від страшної біди. Ми, українці, повинні пам’ятати і шанувати героїв, завдяки яким сьогодні живемо. Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно залишиться у пам’яті українського народу.

 26 квітня в Україні став Днем чорнобильської трагедії. У Білорусі також відзначають День Чорнобильської трагедії. У Росії  - День пам’яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах.

Щоб ушанувати пам’ять загиблих, віддати данину поваги живим, борівчани й гості селища кожного року збираються біля пам’ятника чорнобильцям. Мітинг пам’яті відкрив Борівський селищний голова Олександр Тертишний. Зі словами подяки до чорнобильців та із закликом до всіх людей пам’ятати подвиг ліквідаторів Чорнобильської катастрофи звернувся голова Борівської районної державної адміністрації Микола Кравцов. Схвильованим та емоційним був виступ ліквідатора аварії на  Чорнобильській АЕС Миколи Єдімента. В його словах є гірка правда: влада недостатньо уваги приділяла цій категорії громадян, здебільшого про них згадували перед 26 квітня, а потім знову забували на рік. «Ми - люди із загостреним почуттям справедливості», - сказав один із чорнобильців. І їх можна зрозуміти: нелегке життя зробило їх такими. Вони жертвували собою заради нас, а тепер змушені доводити свої статуси, за свої кошти лікувати себе, своїх дітей.   А деякі люди заздрять пенсіям, які отримують чорнобильці. «Це не пільги, - з болем у серці сказав на мітингу Микола Єдімент, - це компенсація за наше втрачене здоров’я.

На мітингу також були присутні Герой України Анатолій Криворучко і його давній знайомий, журналіст Юрій Ворошилов. Юрій Іванович – учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, він теж у когорті людей, які боролися за наше життя. «Ми – свідки, маємо написати історію для наступних поколінь, маємо увіковічнити пам’ять про героїв, які самовіддано боролися з небезпечною радіацією», - сказав він. Юрій Ворошилов зробив фотовиставку героїв-чорнобильців, її розмістили біля Чернещинського храму. Не випадково саме тут, адже дзвіниця храму побудована на честь пам’яті жертв Чорнобильської трагедії. І саме сюди, до Свято-Миколаївського храму кожного року приїжджають ліквідатори Чорнобильської катастрофи, щоб поставити свічки за упокій душі померлих товаришів і помолитися за здоров’я рідних, знайомих, друзів. На цій землі їх  завжди гостинно зустрічають Герой України Анатолій Криворучко, Чернещинський сільський голова Світлана Вразовська,  керівник агрофірми «Новий шлях» Олексій Гомон. Привітати ліквідаторів Чорнобильської трагедії прийшли з квітами й учні з Чернещинського НВК, вони з цікавістю послухали розповіді ліквідаторів, ознайомилися з виставкою. Для  вшанування пам’яті загиблих від Чорнобильської катастрофи, щоб наші діти ніколи не забули про страшну трагедію, яка торкнулася своїм чорним крилом майже кожного, виростали гідними дочками й синами українського народу, голова Борівської районної державної адміністрації Микола Кравцов пообіцяв відкрити музей, і першим його експонатом буде фотовиставка Юрія Ворошилова.

Дивіться фото в фотоархіві «День пам’яті Чорнобиля»<.

                Тетяна ГУНЬКО.

 

Разные ужасные происшествия подрывают не только экологию нашей страны, но и экономику, потому надо с особым вниманием относиться ко всему, способному как-то улучшить или стабилизировать ситуацию, сделать ее более контроллируемой. Именно этим принципам и следует установка счетчиков воды, что даст возможность не только знать точные цифры расхода воды, но и проводить различные мероприятия по экономии затрат на комунальные услуги. Установка счетчиков воды - это требование времени, здравого разума и экологии.