Общество

Податок на нерухомість платитимуть не всі

Податок на  нерухомість платитимуть не всі

Новий податок на нерухомість, за попередніми підрахунками, додасть місцевим бюджетам України 550-600 млн грн. Це лише 2-3% від всіх доходів державної скарбниці - порівняно з іншими країнами досить скромна сума. У більшості держав світу, де стягують податок на нерухомість (сьогодні близько 135 країн), надходження від нього становлять третину всіх доходів місцевих бюджетів. У Франції податок на нерухоме майно приносить муніципалітетам половину доходів, а в США взагалі 70%. У Союзі міст України стверджують, що ставки нашого податку мають бути вищими. Але для цього в Україні ще дуже низький рівень життя населення.

Ставки податку в Україні прив’язані до метражу об’єктів нерухомості. Для квартир площею менше 120 і будинків менше 250 житлових «квадратів» встановлено нульовий податок. Це так звана податкова пільга - максимальні розміри житла, на які має право усякий мешканець країни без сплати будь-яких податків. «Аналогів такої пільги немає ніде в світі, - говорить юридичний консультант у сфері податкового права Олексій Зубцов. - У більшості країн її взагалі не існує, а там, де є, пільгова площа житла набагато менше. У Росії зараз обговорюється безподатковий метраж у розмірі 20 житлових «квадратів» на одну особу».

За кожен метр «перевищення» встановленої пільги (до такого перевищення відносяться не тільки дуже великі квартири або будинки, але й кожен другий, третій і т.п. об’єкт житлової нерухомості) українець платитиме 1% від мінімальної зарплати (на сьогодні 11,5 грн). Якщо квартира або будинок більші, ніж 240 і 500 кв. м відповідно, ставка зростає до 2,7% (31 грн). «Навіть у столиці під таке оподаткування потрапляє максимум 15% усього житла, - констатує ріелтор В’ячеслав Боровицький. - Думаю, що в регіонах цифри будуть ще меншими».

В той самий час за кордоном податок на нерухомість платять практично всі, хто має у власності хоч один об’єкт нерухомості. Щоправда, там ставки і суми податку залежать не від метражу житла, а від його кадастрової, ринкової або оціночної вартості. «У ряді країн ставка податку на нерухомість зафіксована на рівні від 0,5 до 1% ціни квартири або будинку, - говорить Зубцов. - Це, як правило, країни з першої лінійки членів Євросоюзу. Правда, там є ще й муніципальний податок, який у кожному місті місцеві влади встановлюють на свій розсуд. А ось у  країнах Балтії ставка податку на нерухомість збільшується залежно від ціни. Наприклад, у Латвії з квартир і будинків дешевше 57 тис. євро стягується 0,2% кадастрової вартості. Якщо ціна вище 107 тис. євро, сплачують 0,6%, а житло в ціновому інтервалі між цими цифрами оподатковується за ставкою 0,4%».

Практика стягування податку на нерухомість у всіх різна, але в Україні в остаточному підсумку він вийде «найслабкішим» з точки зору наповнення місцевих бюджетів. Про це повідомляють експерти Союзу українських міст. «За нашими підрахунками, по всій країні під оподаткування потрапляє не більше ніж 10% об’єктів нерухомості», - йдеться в дослідженні орга-нізації. З одного боку, критика справедлива: міські та районні бюджети постійно відчувають дефіцит коштів, а податок на нерухомість міг би стати для них доброю підмогою. А з іншого боку, у нашій країні це неможливо, поки доходи українців менші, ніж в мешканців Євросоюзу.