Официально

Чорнобиль залишається у пам`яті

Чорнобиль залишається у пам`яті

Проблеми наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за роки, що минули з дня катастрофи, зачепили практично кожну українську сім’ю. Страшні, невиліковні хвороби примусили багатьох українців до безперервної боротьби за життя. На жаль, до недавнього часу держава не дуже переймалася проблемами чорнобильців,  хоча державний бюджет передбачав кошти на потреби ліквідаторів та постраждалих. Та й міжнародна спільнота неодноразово надавала суттєву допомогу України. Але чиновники безсовісно крали ті кошти, забуваючи, що всі ми – смертні. Що ж, Бог їм суддя.

 

Проголошуючи нову соціальну політику на початку березня цього року, Президент України зробив особливий наголос на вирішенні проблем чорнобильців. На думку міжнародних експертів, чорнобильський блок президентських ініціатив є досить потужним. Тут і спеціалізоване лікування, і прискорене будівництво, і придбання житла. До того ж, не будемо забувати, що з 1 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня со-ціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Найголовніше для інвалідів-ліквідаторів аварії на ЧАЕС та інвалідів з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської трагедії – це своєчасне отримання безкоштовної медичної допомоги. У державному бюджеті на 2012 рік на спеціалізоване лікування було передбачено 21,3 млн. грн. Проте Президент дав чітко зрозуміти чиновникам, що такий стан речей є незадовільним. Чиновники замислились - і одразу знайшли гроші. Відтак, на вище-згадані потреби збільшуються видатки на 28,7 млн. грн.  Отже, загальна сума витрат із урахуванням вже затверджених обсягів буде становити 50 млн. грн., тобто вдвічі більше, ніж було заплановано.  

Іншим вагомим кроком щодо захисту чорнобильців є санаторно-курортне лікування. За результатами тендерів Міністерство соціальної політики України уклало низку угод на послуги санаторно-курортного лікування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. У списку санаторіїв, де проходитимуть оздоровлення ті, хто цього сьогодні найбільше потребують, - Волинський обласний санаторій матері і дитини «Турія», ДП «Санаторій «Конча-Заспа», ДП «Клінічний санаторій ім.Горького» ЗАТ «Укр-профоздоровниця», ТОВ «Санаторій «Славутич», ЗАТ ЛОЗ   «Трускавецьккурорт», Міжгосподарський санаторій «Токарі», ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укр-профоздоровниця», ДП «Клінічний санаторій ім.Пирогова» ЗАТ «Укр-профоздоровниця», КП санаторій матері і дитини «Пролісок» тощо. Пу-тівки до лікувальних за-кладів та санаторіїв вже придбано державою на період з квітня по кінець листопаду поточного року. Кваліфіковану допомогу отримають ті категорії чорнобильців, котрі мають проблеми з ендокринною, нервовою, сечостатевою та кістково-м’язовою системами. Також державна допомога торкнеться і інвалідів-чорнобильців, котрі мають проблеми з зором, дихальними шляхами, кровообігом та травленням.

Особливий наголос Президент України зробив на прискореному забезпеченні інвалідів-ліквідаторів аварії на ЧАЕС житлом. На думку Глави держави, сьогодні необхідно за рахунок централізованих капіталовкладень та коштів, передбачених на придбання житла, додатково ви-ділити для чорнобильців на ряду з воїнами-інтернаціоналістами та інва-лідами Великої Вітчизняної Війни 211,8 млн. грн. Такий крок влади дасть можливість придбати у травні-вересні 2012 року 706 квартир. Отже, усього буде придбано 1059 квартир, а не 353, як це планувалося раніше.

Загалом політика Віктора Януковича щодо чорнобильців є комплексною та адресною. Глава держава не шкодує ані власних сил, ані сил чиновників. Його головна мета – покращення со-ціального захисту громадян. І сьогодні ми вже починаємо відчувати, що це не просто слова.

Петро Соколовський.