Ваше здоровье

«Маленький укус – джерело великої небезпеки»

«Маленький укус – джерело  великої  небезпеки»

Трансмісивні хвороби - це заразні хвороби людини, збудники яких передаються кровоссальними членистоногими (комахами, кліщами).

На території України зустрічаються такі трансмісивні захворювання: конго-кримська геморагічна лихоманка, кліщовий енцефаліт, лайм-бореліоз, марсельська лихоманка, туляремія, лихоманка цуцугамуши, ку-лихоманка, ерліхіоз.

Конго-кримська геморагічна лихоманка - гостре вірусне захворювання, що відноситься до природньо-вогнищевих зоонозних інфекцій.

Зараження відбувається при укусі кліща або через дрібні травми при контакті з кров’ю хворих людей (при внутрішньолікарняному зараженні). Хвороба розвивається гостро. На першій стадії різко, за короткий час підвищується температура до 39-40 ° С і вище, починається головний біль, озноб, іноді спостерігається гіперемія обличчя і слизових оболонок. Виникають ознаки загальної інтоксикації організму (сильна слабкість, біль у м’язах, суглобах, нудота, блювання). Через 2-4 дні починається друга, геморагічна стадія захворювання. Стан хворого різко погіршується. З’являються крововиливи на шкірі і слизових оболонках у вигляді висипу, плям, гематом. Спостерігається підвищена кровоточивість ясен, місць ін’єкцій. Можливі носові, маткові кровотечі. Хвороба може ускладнюватися сепсисом, набряком легенів, вогнищевою пневмонією, гострою нирковою недостатністю, отитом, тромбофлебітом. Летальність становить від 2 до 50%.

Для лікування хворих обов’язково ізолюють в інфекційне відділення стаціонару. Після одужання залишається імунітет, який зберігається 1-2 роки.

Профілактика і заходи боротьби

Для запобігання зараження, основні зусилля спрямовують на боротьбу з переносником захворювання.  При укусах кліща необхідно негайно звернутися в медичний заклад за допомогою. У лікувальних установах слід враховувати високу контагіозність вірусу, а також його високу концентрацію в крові хворих.

Кліщовий енцефаліт - природно-осередкова трансмісивна вірусна інфекція, що характеризується переважним ураженням центральної нервової системи та передається кліщами.

Для кліщового енцефаліту характерна сезонність з двома піками захворюваності: навесні (травень- червень) і в кінці літа (серпень- вересень).

Інфікування людини вірусом кліщового енцефаліту проходить під час кровосмоктання кліщів.

Захворювання розвивається гостро, через 1.5-3 тижні після укусу. Вірус уражає сіру речовину головного мозку, рухові нейрони спинного мозку і периферичні нерви, що проявляється судомами, паралічем окремих груп м’язів або цілих кінцівок і порушенням чутливості шкіри. Пізніше, коли вірусне запалення охоплює весь головний мозок, відзначаються сильний головний біль, блювання, втрата свідомості, аж до коматозного стану, або, навпаки розвивається психомоторне збудження з втратою орієнтації в часі і просторі. Пізніше можуть виникати порушення серцево-судинної і травної системи.

При встановленні діагнозу енцефаліту, хворий повинен бути госпіталізований в інфекційне або неврологічне відділення.

Профілактика

кліщового енцефаліту

Найнадійнішим захистом проти кліщового енцефаліту є власні антитіла, які виробляються у відповідь на щеплення.

Основою захисту від кліщового енцефаліту є правильна поведінка в лісі. Вирушаючи в лісопарк або ліс, краще надіти головний убір, одяг, що закриває все тіло, окропити одяг репелентом для відлякування кліщів. Гуляючи, тримайтеся стежок, не лізьте в гущавину. Після повернення з прогулянки необхідно роздягтися і оглянути один одного на наявність кліщів з ніг до голови.

Хвороба Лайма – це інфекційне трансмісивне природно-вогнищеве захворювання, збудниками якого є спірохети, а переносниками – іксодові кліщі.

Інфікування людей відбувається в весняно-літній період сезонної активності кліщів.  Захворювання характеризується поліморфізмом клінічних проявів, серед яких найбільш характерними є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця.

Індивідуальний захист від кліщів передбачає проведення само –  і взаємооглядів кожні 2 години. У разі виявлення кліща необхідно звернутися до найближчої медичної установи, або видалити його самостійно. На кліща необхідно крапнути рослинну олію, вазелін, гліцерин, рідкий крем. Якщо ж він самостійно не відділяється через 2-3 хвилини від поверхні шкіри, то захопивши кліща пінцетом або ниткою, закріпленою між хоботком кліща і шкірою людини, обережно спробувати його видалити. Необхідно тягнути за голову, повільно обертаючи проти часової стрілки. Якщо хоботок залишається в тілі людини, його видаляють обпаленою голкою або гострою шпилькою. Місце укусу присмоктування кліща обробляють 2-5% настойкою йоду. Потім кліща  потрібно помістити в чисту скляну банку  разом з вологою серветкою (ватою) і доставити в Харківський обласний лабораторний центр Держсанепід-служби України (за адресою: Помірки – 70, тел. 732-16-38).

Малярія

В Україні малярію було ліквідовано ще в середині минулого століття. Однак останнім часом імовірність завезення цього захворювання значно зростає.

Сприйнятливість до малярії дуже висока. З метою запобігання захворюванню на малярію, проводиться обов’язкова індивідуальна профілактика протималярійними препаратами перед виїздом до тропічної країни та під час перебування на її території.                    

Дирофіляріоз – небезпечне природно-осередкове гельмінтозне захворювання людини, собак, кішок і диких тварин сімейства псових та котячих.

 Людина заражається тільки при укусі кровососних комах, в основному комарів. Безпосередньо від собак і кішок людині дирофіляріоз не передається.

Перші симптоми захворювання – безболісна пухлина, у місці локалізації якої відчувається сверблячка і печія, набряк, почервоніння, підвищення температури, головний біль, нездужання. пухлини під шкірою.

Попередження захворювання людей на дирофіляріоз включає: своєчасне лікування тварин (собак, котів) як джерела хвороби; дезінсекційні заходи боротьби з переносником; лікування та диспансерний нагляд (до трьох місяців) за хворими людьми в лікувально-профілактичному закладі.

Лілія Міщенко. Лікар відповідальний за інфек-ційну службу Борівської ЦРЛ.