Официально

Торгівля людьми і протидія цьому

Торгівля  людьми  і протидія  цьому

Торгівля людьми або здійснення іншої незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи, - караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років. (Кримінальний кодекс України стаття 149. Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини).
Серед найголовніших порушень прав людини в сучасному світі актуальним є злочин, який має багато назв – «біле рабство», «торгівля людьми», «контрабанда людьми». За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. людей стають «живим товаром». Наприкінці ХХ сторіччя з його проявами зіткнулась і Україна.

На сьогодні проблема боротьби з торгівлею людьми (особливо жінками) стала надзвичайно актуальною для нашої держави. Україна, як і більшість країн Центрально-Східної Європи, вже має досить тривалий сумний досвід втрати значної кількості жінок і дівчат, вивезених з її території за кордон, де вони стають жертвами різноманітних методів та форм експлуатації, найпоширенішою з яких є примушення до заняття проституцією.

Складна економічна та нестабільна політична ситуація в Україні змушують наших співвітчизників шукати кращої долі за кордоном. Однак досить часто такі пошуки закінчуються плачевно, а однією з основних причин трагічного фіналу є незнання своїх прав, неволодіння інформацією та повна довіра незнайомцям.

Прагнучи достойно заробляти собі на життя, українці нерідко стають жертвами торговців людьми, часто надовго потрапляють у трудове рабство (тут треба наголосити, що наші співгромадяни нерідко і в Україні стають жертвами трудової експлуатації). 

Щоб не стати рабом!

Для того, щоб не стати жертвою трудового рабства, треба пам’ятати про кілька основних моментів: завжди дуже детально перевіряйте дані про майбутнього роботодавця (в умовах сьогодення всю необхідну інформацію можна дізнатися за допомогою Інтернету); за жодних обставин не віддавайте свого паспорта – всі дані з паспорта роботодавець може отримати у вигляді копії документу; уважно читайте договір, який підписуєте з роботодавцем і завжди пам’ятайте, що у Вас має бути один екземпляр цього договору. Ніколи не варто одразу довіряти незнайомцям, тим більше тоді, коли вони обіцяють мало не «золоті гори». Слід пам’ятати, що при запрошенні на роботу за кордон Вам мають відкрити робочу візу, а не туристичну. Якщо за кордоном Ви потрапили у важку ситуацію, зверніться по допомогу до посольства або консульства України в країні перебування або зателефонуйте до Міністерства закордонних справ України (дізнайтеся номера телефонів даних установ перед від’їздом за кордон).

Якщо Ви стали жертвою торгівлі,  звертайтесь за телефонами:

Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації: (057)705-53-45;

Регіональна телефонна-консультативна «гаряча лінія» з попередження торгівлі людьми: (057)714-38-50;

Національна «Гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми:

0-800-505-501 (дзвінки безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні);

527 – безкоштовно з номерів Київстар, МТС, Life:) та Beeline;
         Національна «Гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації Центру «Ла Страда-Україна»:  0-800-500-335 (дзвінки безкоштовно  зі стаціонарних телефонів в Україні),

386 – безкоштовно з номерів Київстар, МТС, Life :) та Beeline, або

6-13-01   -  управління праці та соціального захисту населення Борівської РДА.

Олена Суржик.

Провідний спеціаліст відділу праці та зайнятості населення УПСЗН Борівської РДА.