Закон и мы

Відповідальність за невиконання законних вимог державного виконавця

Відповідальність за невиконання законних вимог державного виконавця

Останнім часом явка боржників по викликах державних виконавців знаходиться на низькому рівні. Частина боржників які сплатили штрафи чи інші платежі не вважають за потрібне пред’являти квитанції до відділу державної виконавчої служби, в даних випадках державними виконавцями накладаються штрафи за невиконання законних вимог держаного виконавця.

Статтею 90 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено як адміністративна так і кримінальна відповідальність за невиконання законних вимог державного виконавця.

Фізичні, юридичні чи посадові особи за невиконання законних вимог державного виконавця, несвоєчасне подання або неподання звітів про відрахування із заробітної плати та інших доходів боржника, неподання або подання неправдивих відомостей про доходи і майновий стан боржника, а також неповідомлення боржником про зміну місця проживання чи місцезнаходження або місця роботи (отримання доходів), а також неявку без поважних причин за викликом державного виконавця винні особи несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

В разі виявлення ознак злочину в діях особи, яка умисно перешкоджає виконанню рішення чи іншим чином порушує вимоги Закону, державний виконавець звертається до правоохоронних органів з поданням про притягнення особи до кримінальної відповідальності відповідно до чинного законодавства. У ході проведення державним виконавцем виконавчих дій, спрямованих на виконання виконавчого документу та за наявності достатніх на те підстав сторони та інші учасники виконавчого провадження можуть бути притягнуті до адміністративної чи кримінальної відповідальності. Адміністративна відповідальність, відповідно до ст. 9 КпАП, настає, якщо ці правопорушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності. Результатом притягнення до адміністративної відповідальності є накладення на винну особу адміністративного стягнення. Так, відповідно до ст. 89 ЗУ «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов’язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника та призначає новий строк для виконання. Розмір штрафу становить від 170 грн. до 1020 грн. Штраф з боржника стягується на користь держави. При цьому сплата боржником штрафу не звільняє останнього від обов’язку виконати виконавчий документ.

За наявності ознак злочину в діях особи, яка умисно перешкоджає виконанню рішення чи іншим чином порушує вимоги закону про виконавче провадження, державний виконавець складає акт про порушення і звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення особи до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

А.О.Калюга.

Начальник відділу державної виконавчої служби Борівського районного управління юстиції Харківської області.