Обережно!Випалювання сухостою може призвести до біди
Останнім часом на території Харківської області встановилася суха вітряна погода, що сприяє виникненню великомасштабних пожеж.
Масові лісові пожежі можуть виникати зокрема від необережного поводження з вогнем, очищення поверхні землі випалюванням сухої трави та з інших причин. Вони можуть викликати ураження людей та тварин, спалах будівель в населених пунктах, дерев’яних мостів, дерев’яних стовпів ліній електромереж та зв’язку, складів нафтопродуктів та інших матеріалів, що горять.
У більшості випадків, пожежі в лісових масивах та інших природних екосистемах виникають через необережність людей: непогашеного вогнища, кинутого недопалка тощо. Найбільш пожежонебезпечні ліси в кінці весни та на початку літа, коли на поверхні ґрунту багато торішнього листя, трави, хвої. В суху пору року і в пожежонебезпечних місцях слід бути особливо обережним при поводженні з вогнем: очищати місце, призначене для вогнища, від сухої трави, листя, гілля та іншого лісового сміття; не розкладати вогнище поблизу звисаючих крон дерев, в хвойних молодняках, серед сухого очерету; не залишати вогнище без нагляду; не залишати місць відпочинку, не впевнившись, що вогнище погашено.
При розкладанні вогнища треба старатись, щоб з повітряного боку від багаття, тобто там, куди летять іскри, розташовувались водойма, велика калюжа або відкрита місцевість. При штормовому вітрі бажано з навітряної сторони захистити вогнище стійкою спорудою з жердин, вбитих в землю і вкритих плитами дерну. Категорично забороняється підпалювати ліс з метою подачі сигналу порятунку. В суху погоду біля багаття завжди повинен бути черговий. Невеликі займання, які виникли в результаті викиду з вогнища жаринок, необхідно негайно гасити, заливаючи водою, засипаючи піском, землею, покриваючи брезентом, затоптуючи взуттям, збиваючи мокрими ганчірками, віниками, в крайньому випадку – одягом. Бити краще збоку, за напрямком вогню, з невеликим притисканням після удару.
Борівський РС ГУ ДСНС України у Харківській області звертається до всіх громадян: дотримуйтеся елементарних вимог правил пожежної безпеки! Перебуваючи на природі, не залишайте багаття без нагляду, не йдіть із місць відпочинку, не переконавшись, що вогонь загашений. Не кидайте недопалки!
Пам’ятайте – зупинити розповсюдження вогню значно легше, ніж загасити велику пожежу.
Віталій СЕРНЕЦЬКИЙ.Провідний інспектор Борівського РСГУ ДСНС України у Харківській області.