Образование

Участь школи в розвитку громади

Участь школи в розвитку громади

treningУ  березні цього року в Піско – Радьківській ЗОШ І – ІІІ ст. сталася  надзвичайна  для нашої громади подія. Школа, вигравши грант, підійшла до головного етапу участі в Програмі розвитку громадської свідомості (SPA-проекті) - проведенні тренінгів. Ця  Програма Підтримки малих проектів (SPA), спрямована на формування компетентності чоловіків та жінок, юнаків та дівчат у місцевих організаціях та громадах.

        Наш проект покликаний сприяти громадянській активності серед жителів села Піски-Радьківські шляхом створення постійного Центру. Громадський комітет з числа 50 активістів, які брали  участь у  тренінгах, проводитиме щотижневі зустрічі в школі. Комітет працюватиме в Центрі для задоволення місцевих потреб в орга-нізації громадських проектів, інформаційно-просвітницьких кампаній, публікацій щотижневого інформаційного бюлетеня. У громадському Центрі активності учням, батькам, педагогам будуть представлені уроки для поліпшення навичок спілкування, здорового способу життя, волонтерства, екології, інформаційно- пропагандистської роботи, роботи на комп’ютері, проектування та управління, інших питань, необхідних суспільству. У нас не було устаткування для такої діяльності, створення презентацій, їх демонстрацій. Проте, завдяки тренінгам, ми отримали обладнання для здійснення такої діяльності.

      Все це відбулось з ініціативи та під керівництвом волонтера Корпусу Миру США Блейклі Неффа та директора Піско-Радьківської ЗОШ І-ІІІ ст. Русанової Л.Л.

     Фінансування програми здійснювалося за рахунок коштів, виділених Агентством США з Міжнародного Розвитку (USAID). Відповідно до положень та вимог Агентства США з Міжнародного Розвитку  при втіленні програми SPA потрібно було  переконати SPA- комітет, що потреби, на які зорієнтований проект, є важливими для  громади. А що може бути важливішим для громади, ніж екологія, здоровий спосіб життя, профілактика захворювань, волонтерство, лідерство, журналістика?

       З усіх цих питань протягом 4 днів з учнями, батьками, вчителями, представниками громади села працювали тренери, люди з досвідом  роботи та жагою до змін у суспільстві на краще.

    Протягом роботи тренінгів панувала доброзичлива і позитивна атмосфера взаємин. Приємно вражав склад аудиторії, підібраний для  співпраці: дорослі і діти; батьки, вчителі і учні. Це – прекрасна нагода поспілкуватися в нештатній життєвій ситуації в позаурочний час, можливість краще пізнати одне одного. І в цьому ми були єдині, що доведено результатом нашої невтомної роботи, якої було дуже багато, і виконувалася вона у вільний від роботи і занять час, по  п’ятницях та суботах.

     Заняття кожного дня складалися  з трьох модулів. Ми ознайомилися з основами діяльності волонтерського руху, з екологічним станом села Піски – Радьківські; дізналися про туберкульозну небезпеку та небезпеку ВІЛ/СНІДу, про  необхідність  берегтися від цього лиха, бо воно може бути зовсім поряд. Змістовні заняття вказали на фактори, від яких залежить наше життя, і допомогли нам усвідомити, що здоров’я – це найбільша цінність, подарована нам природою, берегти його потрібно змолоду. Звучали заклики не бути байдужими до тих, хто потребує сторонньої  допомоги.

       В рамках екологічного проекту ми прибирали територію села від сміття та бруду, з надією, що люди побачать нашу працю, і не будуть викидати сміття на вулиці. Кожен із нас зробив висновок, що чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Такий заклик ми написали на одному з 12 щитів, які виготовили для розташування по всій території села. Ми  закликаємо  не забруднювати територію  села, а сприяти його очищенню. Захист своїх робіт у художній формі, з віршами, піснями, інсценуванням представила кожна команда.    

 Під час  вирішення всіх завдань учасники тренінгу показували свою майстерність не тільки в роботі, а й в умінні допомагати товаришу. Навколо вирувала атмосфера взаємодопомоги, уболівання за успіх іншого, яка залишила дуже гаряче відчуття в душі, по-іншому змусила нас подивитися один на одного. Хочеться сказати: ,,Які ми молодці! Залишаймося такими!’’

         Цікавими були відомості про ,,Журналістику’’. Цей напрямок дуже близький присутнім, особливо  вчителям, які займаються краєзнавчо-пошуковою роботою, збирають відомості, обробляють їх і використовують у своїй діяльності. Кожен із присутніх на  тренінгу також перебував у пошуку інформації до відповідної теми, до проблеми, яка його хвилює. Ми зустрічалися з односельцями, старожилами, записували їхні спогади про життя, про події, що відбувалися в селі, і зараз прагнемо відтворити історію Пісок. Працювали з книгами, Інтернетом, обробляли отриману інформацію і представляли її (вчителі – дітям, працівники – керівництву, учні – вчителю, класу…) Кінцевим результатом такої роботи є урочисті зустрічі, бесіди, конкурси, турніри, вечори. 

     На тренінгу з «Журналістики» ми  вивчали, як верстати і самостійно виготовляти газету. Три команди випустили свої номери газет. І тепер  наша школа буде випускати свою власну газету!

     На модулі «Лідерство» ми переконалися, що кожен з нас не тільки лідер в душі, а є таким і в житті – на роботі серед колег, в сім’ї, серед однокласників, у своїй спеціальності, тобто у майстерності своєї справи, і це ми доводимо кожного дня своєю роботою і навчанням. Ми приймаємо рішення і відповідаємо за результат. Отримані знання  будемо застосовувати у повсякденному житті.   

     Тепер, після тренінгу з психологом, ми знаємо, що кожен з нас повинен бути психологом, щоб уміло розв’язувати проблеми у різних життєвих ситуаціях, уміти знімати напругу у відносинах на роботі, у колективі, у класі, у сім’ї, транспорті, тощо.

    Учасників тренінгу переповнюють почуття вдячності організаторам цього проекту, перш за все, Фонду Міжнародного розвитку  в особі Блейклі Неффа, директору       школи Русановій Л. Л., яка йшла крок  за  кроком  і  створила нам такі умови, своїм прикладом надихає нас не зупинятися на досягнутому, а  самовдосконалюватися. Безмежно вдячні нашим тренерам - Гунько Т. О., Колеснік Т. В., Бужор І.В., Труш К. Г., Ка-м’янській Н. О.,         Чмирьовій Т.В.,          Калмиковій О.М.,  які не шкодували часу, щоб нам передати те краще, що в них є.

 Велике вам спасибі!

З нетерпінням будемо чекати нових знайомств, нових зустрічей, нових вражень!

В.С. Кононенко.

Вчитель історії Піско- Радьківської ЗОШ І-ІІІ ст.