Официально

Роздуми про соціалку

Роздуми про соціалку

Україна вступає в цікаву фазу свого історичного розвитку. Соціальна політика держави, нещодавно проголошена Віктором Януковичем, відкриває нові орієнтири державної політики та кардинально змінює відносини на рівні «влада-громадянин». Держава стає більш соціальною, спрямованою на вирішення першочергових потреб різних категорій населення. І це дає надії на кардинальні перетворення не тільки в діях влади, але й в сприйнятті цих дій у свідомості простих українців.

 

Ряд політичних експертів називають ініціативи Президента початком політики відновлення соціальної справедливості в Україні. Сьогодні перед вітчизняними чиновниками стоїть чітке завдання : реалізувати президентські ініціативи з максимальним ефектом для громадян. І варто зазначити, що робота вже почалась.

За повідомленнями урядовців, на виконання програми соціальної політики потрібно приблизно 25 млрд. гривень. Сума чималенька. Навіть дуже. Проте фінансові аналітики говорять про те, що знайти таку суму можливо. Де ж взяти ці гроші?

Одразу відзначимо прагматичний та цілком розумний підхід президентської команди щодо зовнішніх позик. Влада повністю розраховує на власні сили, а не на кредити МВФ, Світового Банку та інших організацій, що сплять і бачать, як би ще більш загнати Україну в глухий кут. Воно і зрозуміло – для цинічних псевдодемократів з Заходу ми лише гарна здобич, козирна карта для великої гри з Росією.

Не менш категорично відкидається метод увімкнення «друкарського верстату». При задіянні останнього неодмінно відбудеться колосальна інфляція, а потім і знецінення національної валюти.

Економічне зростання останніх двох років на макрорівні дає підстави стверджувати про те, що кошти на реалізацію соціальних ініціатив Президента будуть знайдені. Так, понад 14 млрд. гривень планується отримати за рахунок економічного зростання. Як видно з динаміки перших двох місяців цього року, ця цифра цілком реальна. Близько 800 млн. гривень щороку можна буде отримати від податку на розкіш, який запропонувало Міністерство праці та соціальної політики. Президент поставив завдання впровадити цей податок якомога швидше. Понад три мільярди гривень надходжень очікується від ухвалення законопроектів про оподаткування операцій з офшорними зонами і трансфертного ціноутворення. Таким чином, прогрес є.

Тепер перейдемо до тих, кого торкнеться нова соціальна політика Президента.

Перш за все, це пенсіонери. Вже з травня понад 9 млн. громадян похилого віку отримають осучаснені пенсії.  Також додатково будуть підвищені пенсійні виплати для пенсіонерів з числа ветеранів війни та членів сімей померлих інвалідів війни. Зокрема зростуть доплати до пенсії членам сімей померлих інвалідів війни з 28% прожиткового мінімуму до 42 %. Буде на 10% підвищено основний та мінімальний розмір пенсії інвалідам війни. Підвищаться пенсії і колишнім військовослужбовцям. Крім того, 7400 пенсіонерів та інвалідів із малозабезпечених сімей отримають додатково щомісячно по 168 гривень.

Вагомим та соціально значущим кроком Президента України є вирішення питання з ціною на ліки. Загальновідомо, що ціни на необхідні ліки в нашій державі зростають не днями, а годинами. Така ситуація б’є не тільки по кишенях громадян, але й по здоров’ю нації, роблячи її більш слабкою як фізично, так і морально.

Саме тому Віктор Янукович доручив Кабінету Міністрів поступово ввести референтні ціни на ліки. Референтна ціна — це фактично середня ціна медпрепарату: вартість у п'яти різних країнах поділена на 5. 

Ще одне нововведення, яке треба добре запам’ятати, — це реімбурсація, тобто відшкодування вартості ліків для важкохворих. Ця ініціатива Президента передбачає систему часткового відшкодування вартості ліків для тих груп важкохворих пацієнтів, де спостерігається найвища захворюваність і смертність.

Аналізуючи тільки перші з цілої низки соціальних нововведень, мимоволі приходиш до думки про правильність обраного Президентом шляху. Адже, тільки перемагаючи злидні, влада має право говорити про реальну турботу та заявляти свої права на управління нашою державою.

Микола Курикін