Ваше здоровье

Профілактика та лікування

Профілактика  та  лікування

Туберкульоз - це соціально-інфекційна хвороба, яка і у XXI столітті залишається однією з основних інфекційних причин смерті. Туберку-льоз становить серйозну загрозу здоров’ю населення. Епідемічна ситуація почала погіршуватися з початку 1990- 1994 років, в 1995 році в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу.

В результаті реалізації загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз в Україні досягнуті позитивні зрушення щодо   епідемічної ситуації. Зменшилась захворюваність та смертність від туберкульозу, але епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні все ще залишається складною.

Щорічно вперше діагностується туберкульоз у 32 тисяч людей, понад 6 тисяч осіб помирає від цієї недуги.

Туберкульоз - смертельно-небезпечна  хвороба, що передається повітряно - крапельним   шляхом від хворих осіб з бактеріовиділенням.

При кашлі, чиханні або під час розмови хворого на туберкульоз  дрібні крапельки мокротиння виділяються у повітря, на підлогу, стіни кімнати, на предмети  побуту. Після їх висихання мікроби знаходяться життєздатними до 6-8 міс. При багаторазовому замерзанні та відтаванні збудник туберкульозу зберігає життєздатність на поверхні ґрунту на 12 міс. Все це сприяє контактно-побутовій передачі інфекції.

Крім людей, на туберкульоз хворіють і тварини. Тому заразитися можна при вживанні не кип’яченого молока, не провареного м’яса.

Клініка туберкульозу різностороння, може протікати без будь-яких скарг, і виявляється при флюоро-графічному обстеженні. Якщо не проводити своєчасно лікування, з`являються такі симптоми: кашель із виділенням мокротиння, що триває більше 2-х тижнів, втрата маси тіла, підвищена температура тіла, потіння вночі, кровохаркання, біль в грудній клітці.

При появі таких симптомів хворий повинен звернутися в лікувальний заклад первинної медичної допомоги,  де йому буде призначено  рентгенологічне або флюорографічне обстеження органів грудної порожнини та 2-разовий збір мокротиння.

При позитивному результаті дослідження мокротиння на КСБ, хворого направляють у протитуберкульозний заклад на дообстеження.

У разі негативних мазків мокротиння і виявлення вогнищевих або
інфільтративних       змін на рентгенограмі легень, пацієнту з підозрою на туберкульоз призначають антибіотики широкого спектру дії на 2 тижні, після чого
повторюють рентгенограму легень і при відсутності позитивної динаміки
пацієнта скеровують до фтизіатра.           

Дітей обстежують на туберкульоз методом туберкулінодіагностики, яка проводиться щорічно здоровим дітям віком від 4-х до 14-ти років.

Дітей до 4-х років та підлітків обстежують, за бажанням батьків, та в групах ризику щодо захворювання на туберкульоз за епідпоказниками.

Підлітки обстежуються на туберкульоз шляхом променевої діагностики в 15 та 17 років.

Хворі на  активний туберкульоз лікуються протягом 6-8 місяців. Якщо у пацієнта продовжується бактеріовиділення після 90 доз лікування, це свідчить про наявність резистентності по тесту медикаментозної чутливості до протитуберку-льозних препаратів І та II ряду. Такий  пацієнт за рішенням ЦВКК переводиться в категорію 4; як мультирезистентний туберкульоз, тоді курс лікування призначається до 20 місяців.

Профілактика:

1. Своєчасна діагностика туберкульозу, ізоляція хворих з бактеріовиділенням та проведення лікування є основними елементами первинної профілактики туберкульозу, яка спрямована на попередження інфікування здорових осіб.

2. Проводити щеплення БЦЖ, яке дозволяє знизити захворюваність на генералізовані форми туберкульозу та летальність від нього.

3.Вести здоровий спосіб життя (не палити,  не зловживати спиртним),
загартовування зміцнює імунітет людей.

4. У вогнищах туберкульозної інфекції постійно проводити дезинфекцію, встановлювати протиепідемічний режим.

ВалентинаБобрицька. Лікар - фтизіатр.