Официально

Світло в кінці тунеля: нова соціальна політика

Світло в кінці тунеля: нова соціальна політика

Головною темою тижня стали соціальні ініціативи Президента України. Нова соціальна політика, проголошена Віктором Януковичем, не залишила байдужим ані політиків, ні експертів, ні громадян. Об’єктивний аналіз ініціатив свідчить як про реальність змін, так і про їх необхідність. Тому наразі потрібно стежити за діями Уряду, якому Глава держави доручив здійснити низку перетворень в сфері соціальної політики.

 

Якщо говорити детальніше про такі перетворення та зміни, то можна зазначити, що вже з травня Кабінет Міністрів повинен забезпечити наступне:

- проведення перерахунку пенсій, призначених та перерахованих до 2008 року, із застосуванням показника середньої зарплати на одну застраховану особу в цілому в Україні за 2007 рік, з якої сплачено страхові внески;

- встановлення розміру підвищення до пенсій членам сімей померлих інвалідів війни на рівні 42% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- збільшення розмірів підвищень до пенсій відповідним категоріям учасників війни, передбаченим законом, з 10 до 15 відсотків та з 15 до 20 відсотків;

- збільшення державної допомоги працездатним малозабезпеченим особам, які доглядають за психічно хворими, до розміру мінімальної зарплати.

Крім того, Президент наполягає на підвищені розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: з 1 липня - на 10%, з 1 вересня - на 10%, з 1 січня 2013 року - на 10,5%.

Варто звернути увагу і на такий крок влади, як підвищення розміру щорічної разової грошової допомоги до свята Перемоги на 2012 рік, інвалідам війни І групи – до 2200 гривень, II групи – до 1920 гривень, III групи – до 1720 гривень.

Не забув Президент і про шахтарів-інвалідів, страхові виплати яким не забезпечувалися відповідним оновленням. Зокрема, вже цього року 190 тисяч осіб, переважно працівників галузей з високим рівнем травматизму, отримають додатково у середньому по 500 грн.

Тепер розглянемо фінансову частину забезпечення нової соціальної політики Президента України.

Загалом, на виконання доручень глави держави потрібно приблизно 16 мільярдів гривень. За попередніми оцінками міністерства фінансів акумульовано 10-11 мільярдів гривень. Як повідомила перший заступник глави Адміністрації Президента Ірина Акімова, ці кошти отримані за рахунок перевищення планових надходжень ПДВ та податку на прибуток.

Важливим моментом фінансового забезпечення реалізації соціальних ініціатив Президента є той факт, що усі кошти будуть акумулюватися виключно шляхом збільшення доходної частини бюджету. На думку економістів та політичних експертів, такий підхід свідчить про прагнення Президента не вмикати «друкарський верстат». Ця позиція є досить розумною. Вона вказує на системність змін, що мають довгострокову перспективу. Україна вже неодноразово стикалася з ситуацією, коли політики-популісти вдавалися до нехитрих дій з друкування надлишкової грошової маси. Результатом такої злочинної політики, як правило, були величезна інфляція та різке зубожіння громадян при наявності нічим не підкріплених «порожніх папірців».

Ще одним кроком Президент, що заслуговує на увагу та повагу, є введення податку на багатство. За підрахунками фахівців, така ініціатива Віктора Януковича дасть можливість тільки за перші півроку дії відповідного закону отримати близько 0,5 мільярда гривень. Додаткових  5-5,5 мільярдів гривень принесе лібералізація ринку корисних копалин. Крім того, не будемо забувати й про розробку ініціатив з детінізації зарплат, що спрямовані на реальну боротьбу з виведенням з тіні великих грошових мас.

Наразі експерти сходяться на думці про безальтернативність обраного Президентом шляху. Звісно, існують і інші шляхи, проте вони є популістськими, направленими на короткостроковий ефект, який не має нічого спільного з турботою держави про потреби своїх громадян.

Максим Конін, журналіст