Зупиніть туберкульоз, поки я живий!
24 березня 2012 року в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У цьому році Всесвітній день боротьби з туберкульозом буде проходити під ініційованим ВООЗ гаслом «Зупиніть туберкульоз, поки я живий!».
Туберкульоз (ТБ) - смертельно небезпечна хвороба, що передається повітряно-крапельним шляхом. Щороку у світі туберкульоз уражує 9-10 млн. осіб, з яких 4-5 млн. помирають.
На початковій стадії хвороба добре піддається лікуванню, однак її не можна запускати. Підступність туберкульозу полягає в тому, що часто він протікає безсимптомно, ніяк не проявляючи себе.
Збудником туберкульозу є мікобактерії туберкульозу. Джерелом зараження можуть бути хворі люди або домашні тварини. Здебільшого туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом (через легені дорослої людини за добу проходить майже 15 кубометрів повітря). При кашлі, чханні або під час розмови хворого на туберкульоз у повітря, на підлогу і стіни кімнати, предмети побуту потрапляють дрібні крапельки мокротиння та слини. Після їх висихання мікроби довго (протягом 6-8 місяців) залишаються життєздатними, особливо у темних місцях.
Дуже схильні до захворювання на туберкульоз ті люди, які зловживають алкоголем і курінням. Від початку 90-х років минулого століття в усьому світі спостерігається значне зростання захворюваності на туберкульоз. У 2005 році захворюваність на туберкульоз в Україні досягла загрозливих масштабів і становила 84, 5 випадку на 100 тис. населення. Однак протягом останніх 5 років темпи її поширення уповільнилися: порівняно із 2005 роком захворюваність у 2010-2011 рр. знизилась на 14%, а рівень смертності - на 29%. Проте за рік в Україні реєструється майже 35 тис. нових випадків захворювання на туберкульоз і від нього помирають понад 8,5 тис. осіб.
Щоденно у Харківській області помирає від туберкульозу одна людина. В той же час хвора людина інфікує майже 30 осіб.
Сьогодні на Харківщині функціонує 40 лабораторій 1-го рівня на базі центральних районних та міських лікарень, 6 лабораторій 2-го рівня протитуберкульозних закладах, 1 лабораторія 3-го рівня (обласни протитуберкульозний диспансер № 1). З метою підвищення ефективності лікування проводиться робота по заохоченню до лікування хворих на туберкульоз шляхом надання їм соціальних послуг.
Питання поліпшення епідемічної ситуації щодо туберкульозу залишається одним з пріоритетних напрямків діяльності закладів охорони здоров'я. Для підвищення результативності профілактичних оглядів у Харківській області взято курс на установку сучасного рентгенівського обладнання, зокрема цифрових стаціонарних та пересувних флюорографів у лікарнях районів області та поліклініках міста Харкова. Адже доза опромінення під час обстеження на цих апаратах у 5 разів менша, ніж на застарілих. ПАМ'ЯТАЙТЕ: Вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню, ніж задавнений.
Для профілактики захворювання необхідно уважно ставитися до санітарних умов, в яких проживає людина. Чистота - запорука того, що у Вашому помешканні немає мікобактерій туберкульозу.
Важливо також вести здоровий спосіб життя (не палити, не зловживати спиртним), бути фізично активними, повноцінно і раціонально харчуватися.
Загартовування зміцнить імунітет людини, що не допустить проникнення в організм збудників хвороби. Харчування має бути вітамінізованим, містити достатню кількість білків, жирів, вуглеводів. Не можна пити сирого молока, купленого на ринку, а тим більше придбаного у місцях стихійної торгівлі, як кажуть, «з асфальту» Обережно треба ставитися до сиру та м'яса, купуючи ці продукти лише у тих продавців, які мають висновок ветеринарно-санітарної експертизи.
Піклуйтеся про своє здоров 'я, адже туберкульоз - це хвороба, яку легше попередити, аніж лікувати!