Советы юриста

Роз’яснення щодо застосування ст.19 Закону України “Про відпустки” в частині надання додаткової соціальної відпустки 2013

Роз’яснення щодо застосування ст.19 Закону України “Про відпустки” в частині надання додаткової соціальної відпустки

    Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. 
    Згідно п.2 ст.243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування над дитиною віком від 14 до 18 років.
Отже, особа, яка взяла дитину під опіку, має право на додаткову соціальну відпустку до досягнення дитиною 14 років, а особа, яка в установленому порядку визнана піклувальником – з досягнення дитиною віку 14 років і до виповнення їй 18 років, оскільки ст.186-1 КЗпП України гарантії, встановлені ст. 182-1 цього Кодексу, поширено також на піклувальників.
     Ці відпустки надаються понад тривалість щорічної відпустки і переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному ст. 11 Закону України “Про відпустки”.
       Зазначені відпустки належать не до щорічних, а до соціальних відпусток. Тому вони можуть надаватися у будь-який час протягом календарного року, понад тривалість щорічної відпустки, передбаченої ст. 6, 7 і 8 Закону України «Про відпустки» незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини – до чи після. 
    Працівник також не втрачає право на неї в році досягнення дитиною граничного віку для її надання, а вразі звільнення має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні відпусток, як це передбачено ст.24 Закону України «Про відпустки».
    Законодавством не передбачено терміну давності, після якого втрачається право на додаткову відпустку працівникам, які мають дітей.
      Право на додаткову соціальну відпустку залежить від віку дитини.
     Відповідно до ст. 1 Закону України “Про охорону дитинства” та ст. 2 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” дитина - це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше.
     Тому, жінка, яка працює і має дитину-інваліда, усиновлену дитину, одинока мати, яка виховує дитину без батька, батько який виховує дитину без матері, мають право на додаткову оплачувану відпустку до досягнення дитиною повноліття.