Образование

Де вода, там і життя

Де вода,  там і життя    

djereloВода у будь-якій формі  - чи то глибоке море , чи мілкий став, брили льоду чи пухнасті хмаринки  -  завжди служила джерелом життя. Для поетів, композиторів, художників вода – джерело натхнення. Глибока вода, високі хмари – вічний цикл життя, надихаючий художні твори живою  душею.

  «Там, де вода, там і життя» - це надзвичайно проста істина, яка народилася на Сході, доволі повно відображає взаємозв'язок між водою та життям. 

 Усім відомо, що життя на нашій планеті розпочалося у воді. І все було  добре, доки не з'явилася людина. Вона стала розумною і сильною. І відчула себе володарем Землі: вигадала багато різних машин, побудувала тисячі фабрик і заводів, що чорною хмарою диму оповили планету.

     Вже зараз вода розглядається не тільки  як природний ресурс, сьогодні вона має ще й соціальну значимість, оскільки наявність достатньої кількості води належної якості є однією з основних чинників безпечних умов життя та розвитку держави. На превеликий жаль, наші річки та озера перетворилися на сміттєзвалища. Основними джерелами забруднення водоймищ є недостатньо очищені стічні води промислових і комунальних підприємств, тваринницьких комплексів. Визначаючи значимість проблеми, американський фонд «Чистої води» в партнерстві з Міжнародною водною асоціацією вперше оголосили про Всесвітній день моніторингу води 2003 року. З того часу Всесвітній день моніторингу води відзначається щороку 18 жовтня.

      Учні Гороховатської загальноосвітньої школи, усвідомлюючи проблему чистої води, провели моніторинг води джерела, що знаходиться на території Гороховатки. Моніторинг проведено за такими показниками: температура, розчинний кисень, рН, мутність, вміст нітратів.

     Температура води – дуже важливий показник її якості, вона впливає на кількість розчинного кисню, швидкість процесу фотосинтезу у водних рослин та чутливість організмів до токсичних стоків, паразитів та хвороб.

      Розчинний кисень дуже важливий для здоров'я водних екосистем. Природні води з високим рівнем розчинного кисню є більш здоровими і можуть підтримувати різноманітні водні організми. Високий рівень бактерій, як результат забруднення стічними водами, або велика кількість рослин, що перегнивають, є причиною зниження кількості розчинного кисню.

      рН – міра кислотних або основних властивостей води. Вода в природі завжди має рН =6,5 – 8,2. Більшість водних організмів адаптуються до певного рівня рН та можуть загинути навіть при мінімальній зміні рН води. На значення рН впливають сільськогосподарські стоки та промислові відходи.

      Мутність є мірою відносної прозорості води. Мутність води є результатом наявності у ній суспензованих та колоїдних речовин, таких як: глина, мул, органічні та неорганічні речовини й мікроскопічні речовини. Мутність води може бути результатом ерозії грунту та наявності в ній стічних вод, цвітінь водоростей.

      Значна кількість водоносних горизонтів забруднена різними шкідливими для організму сполуками. І особливої уваги серед них заслуговують нітрати – солі нітратної кислоти, багато з яких під назвою «селітри» широко використовуються у сільському господарстві як мінеральні добрива. Крім того, нітрати є природним продуктом кругообігу азоту у біосфері і головною формою неорганічного азоту в грунті. На жаль, в результаті нераціональної і необдуманої діяльності людини виникло порушення його екологічного балансу, що спричинило накопичення нітратів у рослинних продуктах, питній воді і,  в свою  чергу, привело до різкого збільшення нітратного навантаження на організм.

      Ознайомившись з технікою безпеки при проведенні водного моніторингу, отримавши тести та інструкції з їх використання, ми провели дослідження води в джерелі на території Гороховатки.

      Цього літа жителі села   були в скрутному становищі з центральним водопостачанням.  Механічне устаткування та водопровід по селу  було обладнано майже 60  років тому.  Потреби в питній воді були збільшені в зв’язку зі спекою. Водонапірна башта не витримувала і жителям доводилось ходити до джерела. Користуючись природним багатством, не всі дбали про чистоту  навколо джерела. Ми  навели порядок навколо нього та викопали східці для зручнішого спуску та збереження біогеоценозу навколо природного ресурсу питної води села Гороховатка.   Ми прибрали хмиз, пластикові пляшки та зробили східці біля води. Наполегливо працюючи,  ми були щасливі  й не відчували втоми, бо ніхто, окрім нас самих, не зробить наш дім, наше село, нашу країну чистішою та красивішою.

Протягом навчального року продовжуємо досліджувати  воду та підтримуємо порядок. В одне з найбільших християнських свят, на Водохреще, ми відвідали своє цілюще  джерело, бо віримо, що єднання з природою дає не тільки фізичну, а й духовну підтримку.

Підготувала  учениця 11 класу  Гороховатської  ЗОШ І-ІІІ ступенів

 Нікітенко Аліна.