Официально

Відповідальність боржників за несплату аліментів

     Відповідальність боржників  за несплату аліментів

 Переважна більшість  неплатників аліментів не мають постійного місця роботи, проживання, відповідно  реального майна, тому такі боржники притягуються до кримінальної  відповідальності за ст. 164 Кримінального Кодексу України. Державні виконавці  органів державної виконавчої служби згідно п.10. ст.74 Закону України «Про  виконавче провадження» у разі наявності заборгованості із сплати аліментів у  розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців мають  право за заявою стягувача  звертатися до  правоохоронних органів  з поданням про притягнення  платника аліментів до кримінальної відповідальності за злочин, а саме злісне  ухилення від сплати встановлених рішенням суду аліментів на утримання дітей, а  також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або  непрацездатних  дітей,  що перебувають на їх утриманні.

Під  ухиленням від сплати аліментів розуміється дія або бездіяльність винної особи, спрямовані на невиконання рішення суду про стягнення з неї на користь дитини  (дітей) визначеної суми аліментів. Вони можуть виразитись як у прямій відмові  від сплати встановлених судом аліментів, так і в інших діях чи бездіяльності, які фактично унеможливлюють виконання вказаного обов’язку: приховуванні доходу, що підлягає облікові при відрахуванні аліментів, змін місця роботи чи місця проживання з неподанням відповідної заяви про необхідність стягування аліментів, ігнорування викликів і попереджень державного виконавця тощо.

  Такий  злочин згідно ст. 164 Кримінального кодексу України карається  штрафом  від  ста  до  двохсот  неоподатковуваних мінімумів  доходів громадян  або громадськими  роботами на строк від 80 до 120 годин або виправними роботами на строк до  одного року, або обмеженням волі на строк до двох років. Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, карається  громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин  або виправними роботами на  строк до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.

  У ВДВС Борівського РУЮ Харківської області станом на 01.02.2014 року перебуває 272  виконавчих проваджень про стягнення аліментів, з них перебуває на виконанні в бухгалтеріях 49 проваджень, кількість виконавчих документів, за якими сплата здійснюється боржником систематично, складає 252  провадження, кількість виконавчих документів, за якими сума заборгованості перевищує за 6 місяців-  20 проваджень.

 Алла Калюга. Начальник ВДВС Борівського РУЮХарківської  області