Официально

Збройні сили України: час змін

Збройні сили України: час змін

Патріотизм, обов’язок перед Батьківщиною, здатність протистояти зовнішнім агресорам – в останні роки ці слова втратили той сенс, який мали за часів Радянського Союзу. І провина за це лежить не на совісті громадян, а виключно на злочинній недбалості та підступній безвідповідальності невдалих політиків.

 

Колись професія військового була престижною. Юнаки мріяли потрапити до училища, потім отримати офіцерські погони, одягти форму, взяти в руки зброю і віддано служити своїй країні. Людина у військовому мундирі завжди була прикладом доблесті, честі та справедливості. Повага до ветеранів закладалася з самого дитинства, адже як ще можна ставитися до тих, завдяки кому ми сьогодні і живемо?

Та, на жаль, з приходом до влади у 2004 році так званих демократів все змінилося. Тодішня влада розпочала політику поділу на «правильних» та «неправильних» ветеранів. Ющенко і його «любі друзі» дбали хіба про витрати на шаровари, вшанування бандерівських «героїв» та будівництво псевдомузеїв сумнівної слави. Що ж до справжніх ветеранів, діючих військовослужбовців та їх сімей, то тут найдемократичніший з усіх президентів виявися повним профаном. Чи може така позиція була вигідна тим, чиєю маріонеткою і був пан Ющенко? Адже навіщо сильна армія країні, якій іноземці відводять роль третьосортної держави?

Ситуація кардинально почала змінюватися в останніх півтора-два роки. Віктор Янукович продемонстрував, що йому властиве розуміння того, якою має бути і сучасна боєздатна армія, і турбота про ветеранів та сім’ї військовослужбовців. За словами Президента Україна, головна мета – це створення сучасної професійної, потужної, технічно оснащеної та мобільної армії, яка виступатиме надійним гарантом безпеки нашої держави.

Розв’язанню нагальних проблем Збройних Сил покликаний сприяти оборонний бюджет 2012 року. У ньому передбачено в середньому втричі збільшити видатки на розвиток озброєння та військової техніки, майже вдвічі – на підготовку військ. Всі реформаторські заходи передбачають зміцнення кадрового потенціалу української армії та вирішення соціальних проблем військовослужбовців і їхніх родин.

За оцінкою військових експертів проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» Міністерству оборони передбачено фінансування, яке можна охарактеризувати як найсприятливіше з усіх, що здійснювалися у попередні роки. Законопроект передбачає реальні кошти на розвиток Збройних Сил України та проводить чітку структуризацію державних пріоритетів у сфері оборони. Зокрема, як наголосив директор Департаменту фінансів Міністерства оборони України генерал-лейтенант Іван Марко, на 2012 рік на військові потреби передбачається спрямувати 17 402,2 млн. гривень, або 1,2% ВВП, з яких 15 185,7 мільйонів — за загальним фондом. Це — найбільш позитивні для Міністерства оборони параметри фінансування, починаючи з 2004 року. Порівняно з бюджетом 2011 року, у бюджеті на 2012 рік фінансування оборонного відомства збільшено на 3 млрд. 713 млн. гривень або на 27,1%. Отож, у такий спосіб уряд держави вперше протягом тривалого попереднього періоду, якому була більш характерна турбота на словах, аніж на ділі, серйозно взявся за проблеми фінансування армії.

Водночас чи не найбільший оптимізм фахівців викликає закладена новим бюджетом можливість поступальної зміни його концептуального вектора. Так, якщо в оборонному бюджеті минулого року 86,5% видатків призначалося на утримання Збройних Сил України (це — грошове забезпечення, заробітна плата, харчування особового складу, комунальні видатки та інше) і лише 10,2% — на розвиток озброєння і військової техніки, то цього року ці показники становитимуть відповідно 79,2% і 16,5%.

Сьогодні можна впевнено сказати, що реальність дій не в гарних гаслах та словах. Реальність в самих діях, в щоденній праці та турботі про тих, від кого залежить наша безпека, мир та подальше існування.

Роман Краснов, журналіст.