Ваше здоровье

Всесвітній день боротьби проти раку

Всесвітній  день боротьби  проти  раку

Проблема онкозахворювання сьогодні - найбільш актуальна проблема охорони здоров’я.

Медиків усього світу непокоїть стійке зростання захворюваності, складність своєчасної діагностики раку та значна вартість його лікування, високий рівень інвалідизації і летальності хворих.

Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативи  «Міжнародного союзу проти раку» (ІЛСС). Його метою є підвищення обізнаності людей про рак - одне з найбільш загрозливих захворювань людини.

Рак — це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини й новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке створення аномальних кліток, що проростають за межі своїх звичайних границь і здатних проникати в прилеглі частини тіла й поширюватися в інші органи. Цей процес називається метастазом. Метастази є основною причиною смерті від раку. Рак є соціальною проблемою, яка впливає на розвиток, у тому числі економічний, суспільства в цілому. Інвестування в про-філактику та раннє виявлення раку дешевше, ніж боротьба з його наслідками. Рак може уразити будь-кого. На нього хворіють громадяни будь-якого віку з різних країн і усіх соціально-економічних груп - навіть молоді чоловіки та жінки в розквіті сил.

Основними причинами виникнення раку є:

фізичні        канцерогени        (ультрафіолетове,        іонізуюче випромінювання та ін.);

хімічні канцерогени   (азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини, миш’як та інші забруднювачі харчових продуктів і питної води);

біологічні канцерогени (інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами, та ін.).

Основними  чинниками ризику розвитку онкологічних   захворювань  є  також:

 вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту В або С і  деякими типами вірусу папіломи людини, і навіть вік людини. З віком захворюваність раком різко зростає, найімовірніше, через накопичені з роками ризики розвитку деяких онкологічних захворювань. Загальне нагромадження ризиків збільшується тенденцією до зниження ефективності механізмів відновлення клітин у міру старіння людини.

В Україні проблеми раку постають особливо гостро. Адже ризик захворіти на рак в нашій країні має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка, причому майже 30% хворих перебувають у працездатному віці.

Рак як причина смерті посідає друге місце у структурі смертності населення України і разом з серцево-судинними захворюваннями визначає рівень здоров’я наших співвітчизників.

Виявлення раку на ранній стадії та його адекватне лікування забезпечує стійке одужання у 100% хворих з І стадією, у 80% - з II стадією, 25-30% з III та у 5-8% з IV стадією хвороби.

Особливе значення в ранній діагностиці раку мають скрингові програми, що дозволяють визначати пухлину на початкових стадіях росту.

Під скринінгом розуміється систематичне проведення тестів, метою яких є виявлення людей з порушеннями, що дозволяють припускати будь-які певні ракові захворювання або передрак, і швидке направлення таких людей для діагностування та лікування. Програми скринінгу особливо ефективні для типів раку, що зустрічаються найчастіше і для яких існують недорогі, прийнятні і доступні для більшості населення скринінг-тести, зокрема:

•          ПАП-тест на рак шийки матки, який рекомендується проводити
жінкам старше 20 років (мінімум 1 раз на 2 роки);

мамографія для виявлення раку молочної залози. Рекомендується жінкам старше 40 років (1 раз на 2 роки);

колоноскопія для виявлення раку прямої кишки. Рекомендується чоловікам і жінкам старше 50 років;

Р8А-тест для виявлення раку передміхурової залози. Рекомендується чоловікам старше 50 років.

На жаль, рівень онкологічної допомоги в нашій країні ще не відповідає реальним потребам і сучасному розвитку онкологічної науки. Так, лише 65% первинних хворих у країні охоплені спеціальним лікуванням, 35% хворих помирають протягом першого року, і лише 40% хворих живуть п’ять років після встановлення діагнозу.

Для позитивних зрушень у цьому питанні створено Загальнодержавну програму боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року, яка затверджена Законом України від 23 грудня 2009 року.

Основними завданнями цієї програми є організація роботи щодо профілактики онкологічних захворювань, відновлення ефективної системи профілактичних оглядів та диспансеризації пацієнтів з передпухлинними захворюваннями, запровадження програм скринінгу молочної залози, шийки матки та передміхурової залози. Також передбачається здійснення комплексу заходів з метою зниження захворюваності на онколо-гічну патологію.

Онкологічне захворювання - це завжди трагедія. Проте багато видів раку, які колись вважалися смертельними, сьогодні можуть бути вилікувані.   

Доведено, що принаймні одному з трьох ракових захворювань можна запобігти. Медицина не стоїть на місці!

Тож, якщо вести здоровий спосіб життя і грамотно проводити профілактику раку, ризик захворюваності можна значно знизити, ос-кільки лікування, розпочате на ранніх стадіях захворювання, дає хороші результати і збільшує шанси на довголіття.

Турбота про власне здоров’я, відмова від шкідливих звичок, регулярне звернення до лікаря —  раз на рік для проходження профілактичних оглядів та при появі найменших сумнівів щодо стану свого здоров’я — це шлях до   повноцінного  та якісного життя.

Олена ВОЛКОВА.Лікар Борівської ЦРЛ.