Общество

У якому стані знаходяться посіви озимих

 

  У якому стані знаходяться посіви озимих

Ми живемо і працюємо в зоні ризикованого землеробства, тому щороку аграрії стикаються з проблемами, що стосуються вирощування сільгоспкультур. Так, зокрема, минулорічна осінь була досить затяжна, морози прийшли у наш ре-гіон лише у січні, їм передували дощі. Все це не могло не позначитися на розвитку озимих культур. Щороку проводиться моніторинг стану озимих, адже цей захід дозволяє приймати обгрунтовані рішення щодо корекції догляду за посівами, раціонального використання агротехнічних ресурсів. Тож саме про це веду розмову з в.о. начальника районного управління агропромислового розвитку Володимиром Кавуном.

- Дійсно, погодні умови вересня та жовтня минулого року виявилися вкрай несприятливими для проведення всього комплексу осінньо-польових робіт. Так, вересень був дощовим і прохолодним, середня температура повітря нижча від норми на 1-2 градуси. За 23 дні вересня випало до 140 мм опадів, що становить 200-285% місячної норми.

У жовтні також спостерігалася нестійка дощова погода. Якщо перша декада жовтня була прохолодною, то друга, навпаки, теплою.

Тож всі ці фактори призвели до затягування строків сівби озимих, рослини недоотримали необ-хідну кількість тепла і як результат – нерівномірно розвивалися.

- Моніторинг посівів озимих проводиться протягом всього їх розвитку, ще з осені?

- Так, його необхідно проводити ще з осені, адже важливо знати чи не зріджені посіви, у якій фазі розвитку входять у зиму.

Минулорічний осінній моніторинг показав, що рослини, сівба яких проводилася у І та ІІ декадах  вересня, перебували у фазі кущення і встигли утворити 3-5 пагонів, висота їх в середньому 16-25 см. На полях озимих, де сівбу проводили у третій декаді, рослини перебували у стані 2-3 листків, тобто на початку кущення, висота рослин була 10-14 см. Там,  де сівбу проводили  у І декаді жовтня, рослини перебували у фазі 2-3 листків, висота 8-10 см. І значно відставали у розвитку ті озимі, які висівалися у грунт у другій декаді жовтня та пізніше. Там рослини сформували по 1-2 листка.

- Якщо узагальнити все вищесказане: у якому стані озимі на полях сільгосппідприємств району ввійшли в зиму?

- 42 відсотки озимих культур знаходяться у доброму стані, 31 – у задовільному і 27% віднесено до слабких та зріджених.

- Як взимку проводять моніторинг посівів?

- Найбільш ефективним методом визначення стану посівів озимих культур в зимовий період є метод монолітів. Зазвичай проби відбирають 25 січня, 20 лютого, 10 березня а також після сильних морозів та інших несприятливих чинників.

Слід зауважити, що при температурі повітря починаючи з 14-16 градусів морозу, зразки відбирати не слід, бо рослини можуть отримати пошкодження і дані будуть недостовірними.

Тож у січні цього року через сильні морози відбір монолітів не проводився. Після встановлення відповідної температури моніторинг обов’язково буде проведений.

Практично всі посіви знаходяться під достатнім сніговим покривом, що дає надію на успішну перезимівлю озимих у люті морози.

- А весна, як завжди, ще внесе свої корективи?

- Так, звичайно, ніхто не може передбачити весняну погоду, але вже зараз всім сільгосппідприємствам району необхідно завчасно подбати про запас азотних добрив, щоб підживити посіви озимих, особливо ті, що ввійшли у зиму недостатньо розвиненими.

- І все ж, не зважаючи на  всі негаразди, торік аграрії району посіяли значно більші площі озимих?

- Так, під урожай 2014 року по усіх категоріях господарств було посіяно на зерно і зелений корм 16,8 тис. га озимих, що значно більше, ніж торік і взагалі це найбільша площа за останні 8 років.

У сільгосппідприємствах району посіяно 16 тис. га озимої пшениці, 561 га жита і 30 га озимого ячменю.

- Взимку в господарствах ведеться робота по підготовці до весняно-польових робіт, вирішуються нагальні питання?

- Хочу звернути увагу керівників господарств на необхідності виготовлення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

За відсутність відпо-відних планів керівники 6 господарств району були притягнуті до адміністративної відповідальності державною інспекцією сільського господарства Харківської області.

На сьогоднішній день 36 сільгосппідприємств отримали дозвіл на виготовлення проектів землеустрою та уклали договори з відповідними структурами на їх виготовлення. Цю роботу слід завершити якомога швидше, щоб не допускати порушень Земельного законодавства.

Підготувала Олена КОЛЕСНІКОВА.