Общество

Щастя дитини — жити в родині

Щастя дитини - жити в родині

dituОсновне завдання Служби у справах дітей Борівської районної державної адміністрації  - соціальний захист дітей району. Особливу увагу працівники Служби  приділяють дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям, які проживають у сім’ях, що опинилися в складних життєвих обставинах.

Про роботу Служби в справах дітей Борівської райдержадміністрації розповіла начальник Служби Наталія Мірончук.

-           Наталіє Петрівно, розкажіть, будь ласка, про колектив Служби.

-           Наш колектив невеликий: крім мене, працює головний  спеціаліст сектору усиновлення, опіки, піклування, розвитку сімейних форм виховання Світлана Максімова та спеціаліст І категорії Маргарита Кузурман.

-           Скільки дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, на обліку в Службі?

-           Всього на первинному обліку таких дітей 56. З них: 40 знаходиться під опікою та піклуванням, 14 - у прийомних сім’ях і дитячому будинку сімейного типу, 2 - в інтернатному закладі. Всіх дітей ми намагаємося влаштувати в сімейні форми виховання, при цьому не роз’єднуючи братів і сестер. Так, наприклад, у дитячому будинку сімейного типу виховується 5 дітей із однієї родини.

-           На території якої сільської ради створено найбільше прийомних сімей?

-           Найбільше - 4 - на території Богуславської сільської ради. На мою думку, це свідчить про те, що тут живуть небайдужі люди. Ще одна прийомна сім’я є на території Першотравневої сільської ради. Гордістю для нашого району є дитячий будинок сімейного типу, в якому виховується 7 дітей-вихованців і 3 - під опікою. Варто зазначити, що, крім цих дітей, родина Шелупець має одного неповнолітнього і двох повнолітніх рідних синів.

-           Ви неодноразово відвідували дитячий будинок сімейного типу, розкажіть, як складаються стосунки між його членами?

-           Спочатку, звичайно, не все було добре, адже діти - з різних сімей, різних вікових категорій, але завдяки Олені Афанасіївні Шелупець, яка є вихователем від Бога,   уже через півроку всі діти знайшли порозуміння між собою, стали розкутішими, сміливішими, та головне, вони відчули підтримку, турботу, увагу, яких до цього в їхньому житті не було. З подарунками до них не раз приїжджав керівник ФГ Микола Кириченко, надавав допомогу керівник ФГ Олександр Гомон.  Відвідували дитячий будинок сімейного типу і голова Борівської ра-йонної державної адміністрації Микола Кравцов, і його заступник Ольга Суховій. Діти люблять гостей і  майже кожного разу готують для них якусь цікаву концертну програму, під час якої демонструють свої таланти. Олена Афанасіївна прищеплює дітям багато різних навичок, які будуть необхідні їм у подальшому житті, і основною з них є самостійність. Наприклад, у їхній родині є День мами. Одна з дівчат у цей день виконує обов’язки мами - при цьому її слухаються не тільки всі діти, а й дорослі. Для дівчат це не тільки цікаво, а й дуже корисно: вони вчаться розподіляти обов’язки між усіма членами родини, куховарять, слідкують за тим, щоб всі діти вивчили уроки, словом, щоб усюди був порядок.

-           Не маючи постійного заробітку, ведучи аморальний спосіб життя, часто родини потрапляють у складні життєві обставини. Яку допомогу надає Служба дітям із таких сімей?

-           На обліку Служби знаходиться 23 дитини, які проживають у сім’ях, що потрапили в складні життєві обставини. Всі діти - під со-ціальним супроводом Борівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, контроль над цими сім’ями здійснюється координаційною радою Борівської РДА. Голова цієї ради - Ольга Суховій. Протягом року ми спостерігаємо за родиною, якщо позитивних зрушень немає, комісія з питань захисту прав дитини, яку очолює голова Борівської РДА Микола Кравцов, подає позовну заяву до Борівського районного суду про відібрання дитини без позбавлення батьківських прав.

-           Чи дається після цього батькам  ще один шанс  на виправлення?

-           Так, протягом року батьки мають такий шанс, але, на жаль, за 8 років моєї  роботи в Службі лише одна сім’я поновила батьківські права.

-           Тобто, є побоювання, що 23 дитини, які зараз проживають у сім’ях, що потрапили в складні життєві обставини, будуть позбавлені батьківського піклування?

-           Будемо вірити в краще й сподіватися, що батьки стануть на правильний шлях, але на сьогодні вже готуються матеріали про позбавлення батьківських прав на двох дітей. У 2013 році до Борівського районного суду було подано 6 позовів про позбавлення батьківських прав відносно 9 дітей. Усі ці діти влаштовані під опіку в сім’ї  своїх родичів. Приємно відзначити, що серед опікунів є два дідусі, вони створюють всі належні умови для розвитку й виховання дітей.

-           Яку роботу проводить Служба з  дітьми, які проживають у сім’ях зі своїми рідними батьками?

-           Служба проводить попередню профілактичну роботу, здійснює спільні з міліцією, центром соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді рейди «Діти-вулиця-вокзал» з метою виявлення продажу неповнолітнім алкоголю і тютюнових виробів, попередження злочинності, бездоглядності, безпритульності. Також Службою проводиться перевірка в школах району щодо стану виховної роботи та ефективності заходів з питань попередження правопорушень серед учнів. 

-           Підсумовуючи наше інтерв’ю, можливо Ви хотіли б до когось звернутися?

-           Так, я хочу звернутися до всіх батьків:  даруйте своїм дітям любов, більше спілкуйтеся з ними, приділяйте їм увагу, ніколи не залишайтеся осторонь їхніх проблем. Ті люди, які  не змогли пізнати радість батьківства, можуть усиновити дитину або взяти її опіку, піклування, стати прийомними батьками або батьками-вихователями. Пам’ятайте, що щастя дитини - жити в родині.

Підготувала Тетяна ГУНЬКО.