Ваше здоровье

Всесвітній день боротьби проти раку 2013

Всесвітній день боротьби проти раку

Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативою «Міжнародного союзу проти раку». Його метою є підвищення обізнаності людей про рак - одне з найбільш загрозливих захворювань людини.
У 2013 році основна увага буде зосереджена на декларації «Розвіяти міфи і невірні уявлення про рак» під девізом «Рак - чи знаєте ви?»
Як відомо, певна частина населення має невірні уявлення щодо цього захворювання.
Міф 1: «Рак - це проблема лише охорони здоров'я». Насправді рак є соціальною проблемою, яка впливає на розвиток, у тому числі економічний, суспільства в цілому. Інвестування в профілактику та раннє виявлення раку дешевше, ніж боротьба з його наслідками.
Міф 2: «Рак - це хвороба багатих, літніх людей і розвинених країн». Адже рак може уразити будь-кого. На нього хворіють громадяни будь-якого віку з різних країн і усіх соціально-економічних груп - навіть молоді чоловіки та жінки в розквіті сил.
Міф 3: «Рак - це вирок». Онкологічне захворювання - це завжди трагедія. Проте багато видів раку, які колись вважалися смертельними, сьогодні можуть бути вилікувані.
Міф 4: «Рак - це доля». Доведено, що принаймні одному з трьох ракових захворювань можна запобігти. Медицина не стоїть на місці. Сьогодні добре відомі причини виникнення онкологічних захворювань, щорічно удосконалюються методи боротьби з ними. З'явилися навіть вакцини проти деяких видів цього страшного захворювання.
В Україні проблеми раку постають особливо гостро. Адже ризик захворіти на рак в нашій країні має кожен третій чоловік та кожна п'ята жінка, причому майже 30% хворих перебувають у працездатному віці.
Нині на кожні 50 жителів України приходиться 1 онкологічний хворий. На обліку в онкологічних установах перебуває майже 1 млн хворих. Щодня реєструється 470 нових випадків захворювання і 250 смертей від раку, за рік це становить понад 160 тис. нових випадків захворювання і 85 тис. смертей. За прогнозними оцінками до 2020 року рівень захворюваності на злоякісні новоутворення в країні досягне 180 тис. нових випадків, тобто збільшиться на 15%.
Виявлення раку на ранній стадії та його адекватне лікування забезпечує стійке одужання у 100%о хворих з І стадією, у 80% - з її стадією, 25-30% з III та у 5-8% з IV стадією хвороби. Особливе значення в ранній діагностиці раку мають скринінгові програми, що дозволяють визначати пухлину на початкових стадіях росту.
Під скринінгом розуміється систематичне проведення тестів, метою яких є виявлення людей з порушеннями, що дозволяють припускати будь-які певні ракові захворювання або передрак, і швидке направлення таких людей для діагностування та лікування. Програми скринінгу особливо ефективні для типів раку, які зустрічаються найчастіше і для яких існують недорогі, прийнятні і доступні для більшості населення скринінг-тести, зокрема:
• ПАП-тест на рак шийки матки, який рекомендується проводити
жінкам старше 20 років;
• мамографія для виявлення раку молочної залози. Рекомендується
жінкам старше 40 років (1 раз на 2 роки);
* колоноскопія для виявлення раку прямої кишки. Рекомендується
чоловікам і жінкам старше 50 років;
• Р8А-тест для виявлення раку передміхурової залози.
Рекомендується чоловікам старше 50 років.
Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя і грамотно проводити профілактику раку, ризик захворіти можна значно знизити, оскільки лікування, почате на ранніх стадіях захворювання, дає хороші результати і збільшує шанси на довголіття.