Официально

Держава і бізнес: початок цивілізованих відносин

Держава і бізнес: початок цивілізованих відносин

В Україні вже місяць як діє нова спрощена система оподаткування. Викликаючи спочатку властивий українцям в таких випадках скептицизм, а іноді і відверту недовіру, інтерес до нової «спрощенки» став справді масовим серед представників малого та середнього бізнесу. І, як свідчать цифри, це тільки початок.

 

Останні тижні 2011 року характеризувалися небаченою досі активністю. Податкові служби працювали у  «надзвичайному режимі» - з восьмої ранку і без вихідних, аби встигнути прийняти заяви про перехід на «спрощенку» від усіх бажаючих. Беручи до уваги такий факт, а також з метою задоволення можливості всім бажаючим підприємцям перейти на нову спрощену систему оподаткування, термін подання відповідних заяв було подовжено до 31 січня 2012 року. Загалом вже понад 1 200 000 юридичних та фізичних осіб подали заяви про перехід на нову модель спрощеної системи оподаткування. Чим же приваблює простих підприємців нова модель взаємовідносин «влада-бізнес»?

По-перше, Закон № 4014-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності», який набув чинності 1 січня цього року, запровадив поділ підприємців, які використовують спрощену систему оподаткування, на групи.

По-друге, запровадження диференційованого підходу до класифікації малого бізнесу, відповідно до річного обороту, реєстрація «спрощенців» як платників ПДВ та інші новації, ініційовані цим законом, повинні забезпечити платникам єдиного податку рівні конкурентні умови з суб’єктами господарювання, які працюють на загальній системі оподаткування.

Зупинимося детальніше на групах, що передбачає нова спрощена система.

Якщо підприємець тільки розпочинає свій шлях у бізнесі, а річний обсяг його доходів не перевищує 150 тис. гривень – це перша група. У такому випадку ставка податку буде дорівнювати від 1 до 10 % мінімальної заробітної плати.

Друга група – для тих осіб, які використовують працю не більше 10 найманих робітників, а обсяг доходу не перевищує 1 млн. гривень. Ставка оподаткування – від 2 до 20% мінімальної зарплати.

Ставка для третьої групи – 3% від отриманого прибутку за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ. До неї пристали особи, які мають не більше 20 найманих співробітників, а обсяг доходу підприємства не перевищує 3 млн. гривень.

До четвертої групи належать юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми відповідно до закону, якщо вони протягом календарного року використовують працю не більше 50 осіб та мають обсяг доходу, що не перевищує 5 млн. грн. Ставка для цієї групи — 3% від отриманого прибутку за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ. Слід зауважити, що відповідно до п.291.6 ст. 291 ПКУ, платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Важливим моментом також є те, що на відміну від попереднього законодавства, новим законом не передбачено збільшення розміру ставки податку за кожного найманого працівника. До того ж поділ на групи відбувається не примусово, а виключно за власним бажанням підприємців. Також для фізичних осіб-підприємців, які не є платниками ПДВ, передбачено ведення лише книги обліку доходів. Крім того, розроблено та затверджено уніфіковану форму безстрокового свідоцтва платника єдиного податку для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Практична реалізація нового закону відбувається без тиску на бізнес. На період адаптації Президентом України було ініційовано мораторій на проведення фактичних перевірок малого та середнього підприємництва. Тому можна зробити висновок, що завдяки проведеним системним перетворенням саме цей сегмент підприємництва стане рушійною силою подальшого економічного розвитку України.

Петро Власенко, журналіст.