Официально

Перинатальні центри як символ надії

Перинатальні центри як символ надії

Влада нарешті зробила вагомий крок в сфері охорони здоров`я немовлят в Україні. Національний проект «Нове життя – нова якість охорони материнства і дитинства» досяг фази практичної реалізації. 31 січня відкрився перший обласний перинатальний центр у Кіровограді. За цією подією настане черга інших пілотних областей, що беруть участь в реалізації модернізації та покращення якості медичного обслуговування.

 

Проект «Нове життя» було ініційовано Президентом України ще у 2010 році. 25 серпня 2010 року на засіданні Комітету з економічних реформ проекту «Нове життя - нова якість охорони материнства та дитинства» було надано статус «Національного проекту». Нагадаємо читачам, що «Національними проектами» були визначені такі, реалізація яких матиме визначний вплив на соціально-економічний розвиток країни, покращення якості життя громадян і підвищення рівня національної безпеки. Національним проектом «Нове життя - нова якість охорони материнства та дитинства» передбачено забезпечення населення висококваліфікованою медичною допомогою, доступними послугами з питань планування сім’ї, високоякісною медико-генетичною допомогою, створенням умов для безпечних пологів завдяки мережі з 27 перинатальних центрів по всій країні. Національний проект повністю узгоджується з системною модернізацією в охороні здоров’я, яка спрямована на підвищення якості та доступності медичної допомоги. 

6 червня 2011 року Голова Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами Владислав Каськів за участі членів наглядової ради Національного проекту «Нове життя » провів в Українському домі публічну презентацію Національного проекту. Саме тоді і стартувала робота з підготовки до практичної реалізації основних положень проекту.

Що ж собою являє перинатальний центр? Це самостійний лікувально-профілактичний заклад III рівня надання спеціалізованої висококваліфікованої медичної допомоги вагітним з акушерською та екстрагенітальною патологією, породіллям та новонародженим. За словами кандидата медичних наук, керівника Національного проекту «Нове життя» Віктора Сірмана, зазвичай перинатальний центр створюється на базі обласного пологового відділення багатопрофільного лікувального закладу, оскільки основними причинами материнських та плодових втрат є екстрагенітальні захворювання жінок та передчасні пологи, що потребує постійного спостереження вузькими спеціалістами. Для підвищення рівня перинатальної допомоги, створений на базі обласного пологового відділення у складі багатопрофільного лікувального закладу перинатальний центр, має стати ад-міністративною одиницею відповідно до «Положення про перинатальний центр» наказу МОЗ України від 28.12.2003 р. № 620 «Про організацію надання ста-ціонарної акушерсько-гінекологічної та неонатологічної допомоги в Україні». Такий підхід дає можливість самостійно вирішувати питання організації перинатальної допомоги у регіоні та своєчасно перенаправляти пацієнтів, здійснювати аналітичну, методичну та навчальну діяльність, підвищити рівень відповідальності медичних працівників.

Три перинатальних центри буде відкрито вже незабаром — у Кірово-граді, Донецьку і Харкові. Можливість освоєння коштів з’явилася лише в середині 2011 р., тоді ж почалася розробка проектно-кошторисної документації для його функціонування. Також до проекту долучився Київ, де на міському рівні прийнято рішення укрупнити 3 пологових будинки до надання допомоги на ІІІ рівні.

Всього  на початку   2012 р. запрацюють перинатальні центри ІІІ рівня у 4 регіонах. Такий стан речей свідчить про серйозність намірів Президента довести розпочату справу до кінця. Що ж, час покаже, як зрозуміли чиновники ініціативу Віктора Януковича, на яку так довго чекали мільйони українських немовлят та їх матерів.

Петро Соколовський, журналіст.