Ваше здоровье

До Всесвітнього дня боротьби проти раку

До Всесвітнього дня боротьби проти раку

Проблема раку - найбільш гостра проблема охорони здоров’я України, актуальність якої пояснюється стійким зростанням ураження населення і летальності хворих.

4 лютого світова спільнота відзначає День боротьби проти раку. Адже ризик захворіти на рак в Україні має кожен третій чоловік і кожна п’ята жінка, причому 30% хворих складають особи працездатного віку. Щороку реєструється понад 160 тис. нових випадків раку (470 випадків що-дня), більше 85 тис. осіб помирають від цього захворювання (щодня 250 смертей). У структурі за-хворюваності чоловічого населення провідне місце посідають злоякісні пухлини легенів, шлунка, шкіри, передміхурової залози, прямої кишки, у той час, як у жінок новоутворення виникають частіше у молочній залозі, тілі або шийці матки, ободовій кишці. Рівень захворюваності на рак серед городян на 15% вище, ніж у сільського населення. За прогнозними оцінками, до 2020 р. рівень захворюваності на злоякісні новоутворення в Україні сягатиме 180 тис. нових випадків на рік, тобто зросте на 15%.

 

Однією з причин такої ситуації є низький рівень виявлення раку, недостатня забезпеченість онкологічних установ медичною апаратурою, а також дефіцит засобів спеціального (хіміотерапії) лікування.

Виявлення раку на ранній стадії та його адекватне лікування забезпечує стійке одужання у хворих з І ст. 100%, II - до 80%, III - 25-30%, ІУ - 5-8%. Особливе значення в ранній діагностиці відіграють скринінгові програми, які дозволяють визначити пухлини на початкових стадіях росту. Важливе значення має інформованість населення про виліковність раку, усвідомлення того, що рак -це не вирок.

За останнє десятиріччя вдалося досягти деяких успіхів в організації онкологічної допомоги населенню: смертність зменшилася на 15%, летальність хворих до року - на 5%, занедбаність раку - на 7%.

Однак недостатнє бюджетне фінансування закупівлі лікарських засобів, витратних матеріалів та реагентів не дозволяють повністю забезпечити хворих необхідним лікуванням.

Головною установою МОЗ України, яка розробляє та запроваджує сучасні методи діагностики та лікування раку, є Національний інститут раку, в якому кожний пацієнт може отримати високоспеціалізовану онкологічну допомогу.

Основними завданнями реформування онкологічної служби України є організація роботи щодо профілактики онкозахворювань, відновлення ефективної системи профілактичних оглядів та диспансеризації пацієнтів з передпухлинними захворюваннями, запровадження програм скринінгу молочної залози, шийки матки та передміхурової залози, спрямування коштів, які виділяються на боротьбу з раком на конкретного пацієнта, а не на фінансування онкологічних закладів.

Валентина БОБРИЦЬКА.

Онколог Борівської ЦРЛ.