Общество

Світло різдвяної зірки

Світло  різдвяної  зірки

zirkaУ суботу, 11 січня, в Ізюмі відбулася подія, яка, безперечно, увійде в історію православної Харківщини. За ініціативи народного депутата України, президента громадської спілки «Со-ціальний Рух Поваги» Віктора  Остапчука та з благословення архієпископа Ізюмського та Куп'янського Єлисея в місцевому Палаці культури відбувся Перший фестиваль церковного хорового співу «Різдвяна зірка».

У фестивалі взяли участь чоловічий архі-єрейський хор Ізюмської єпархії, хори храму Різдва Пресвятої Богородиці смт Борова, Свято- Вознесенського кафедрального собору, Хресто -Воздвиженського і Спасо -Преображенського храмів м. Ізюм, Свято- Троїцького храму смт.  Шевченкове, Свято- Миколаївського кафедрального собору м. Куп'янськ, Петропавлівського храму села Петропавлівка Куп'янського району, а також спеціальний гість - хор Свято- Покровського чоловічого монастиря м. Харків, який виступив з благословення митрополита Харківського і Богодухівського Онуфрія.

Зі сцени звучало безліч прекрасних співів, серед яких були і піднесені духовні твори, і дивовижні за глибиною авторські композиції, і улюблені в народі Різдвяні колядки.

Незважаючи на духовний контекст виступів, захоплена публіка не могла стримати емоцій. Крики «Браво! » лунали на адресу багатьох учасників. За словами однієї з глядачок,  найбільше враження на неї та інших глядачів справили виступи визнаних метрів - хору Свято- Покровського чоловічого монастиря Харкова та чоловічого архі-єрейського хору Ізюмської єпархії, а також колективу з села Петропавлівка Ку-п'янського району.

Жіночий хор сільського храму апостолів Петра і Павла став справжнім відкриттям фестивалю. Традиційні різдвяні пісні  « Небо і земля » і « Тиха ніч » (обробка Ольги Токар ) у виконанні цього колективу буквально зачарували залу своєю красою. До речі, регент хору Ольга Андрєєва з дитинства співала в церковних хорах, а під час навчання в Московській консерваторії була учасницею патріаршого хору при Патріархові Московському і всієї Русі Пімена. Приїхала в Петропав-лівку в 90 -му році з Чорнобиля і незабаром на прохання голови місцевого колгоспу почала створювати хор при Петропавлівському храмі.

- В Ізюм приїхав кістяк нашого колективу - одинадцять чоловік , у тому числі   78 -річна Валентина Пили-півна Гриненко,  колишня завідуюча Петропавлівської біолабораторії, - розповідає Ольга Володимирівна. - Для нас фестиваль церковних хорів - величезна подія. Ніколи ще в Харківській області не було подібного заходу. Ми подивилися, послухали, за кимось будемо тягнутися, хтось буде рівнятися на нас. Це чудова ідея - проводити такий фестиваль.

А регент Ізюмського чоловічого Архієрейського хору Ізюмської єпархії Олег Кадюк підкреслив:

 -    Фестиваль,   який обіцяє стати традиційним, сприятиме зростанню виконавської майстерності і досягненню нових творчих вершин. А люди, які приходять на такі концерти, багато хорошого для себе черпають, стають духовно світліше.

Думку колег поділяє Анна Щеглова, регент знаменитого хору Свято- Покровського чоловічого монастиря, який вважається кращим у Харківській єпархії, є лауреатом багатьох міжнародних православних фестивалів і конкурсів.

- Фестиваль церковної хорової музики «Різдвяна зірка» під патронатом Віктора Миколайовича Остапчука зробив би честь і будь-якому обласному центру, і столиці, - зазначила Ганна Валентинівна. - Ми дуже зворушені теплим прийомом організаторів фестивалю і глядачів. Збираємося, якщо владика Онуфрій благословить,  приїхати на фестиваль «Різдвяна зірка» і в наступному році. Такі фестивалі цікаві і слухачам, і учасникам. Нехай подібних заходів буде побільше!

За словами Ганни, в її колективі співають, в основному, студенти Харківської консерваторії. А взагалі люди приходять в церковний хор по- різному.  Борис Тарасенко з смт. Шевченкове працював шкільним учителем. Після виходу на пенсію почав співати в хорі Свято- Троїцького храму, отримуючи, за його словами, колосальне духовне підживлення. А є такі хористи, які співають у церкві з дитинства. Наприклад, студентка музучилища  Ірина Абраменко співає в хорі Хресто -Воздвиженського храму з 12 років. Вперше до церкви її привела бабуся...

 Всі учасники фестивалю отримали дипломи та пам'ятні подарунки від Віктора Остапчука та Його Високопреосвященства владики Єлисея. Архієпископ Ізюмський і Куп'янський подякував народному депутату за організацію цього духовно -музичного свята.

- Наша єпархія - дуже молода, вона була створена в травні 2012 року. Величезне спасибі Віктору Микола-йовичу, який з самого початку підтримує нас у всіх духовних питаннях. В одну з наших зустрічей,  ще восени,  ми обговорювали проведення Архиєрейської ялинки,  і тоді він запропонував провести в різдвяні дні ще й фестиваль церковного хорового співу. Упевнений, що сьогодні покладено великий початок хорошої,  доброї традиції.  У майбутньому намагатимемося  розширити масштаби фестивалю, щоб разом з дорослими хористами в ньому брали участь і «соколята» - маленькі співаки, будемо також запрошувати єпархіальні хори з інших областей.

За словами Віктора Остапчука, фестиваль «Різдвяна зірка» - це черговий внесок очолюваного ним громадського союзу у підтримання статусу Ізюма як одного з центрів православ'я,  духовних центрів України.

- Нам, старшому поко-лінню, що виросло в Радянському Союзі, часом важко прийти до розуміння Бога, тому що у нас занадто мало відповідних знань і занадто слабкий фундамент цих знань.  Без  навчання,  як неодноразово підкреслював Блаженніший митрополит Володимир, осягнути істинну віру дуже складно.  І я вважаю, що,  організовуючи парафіяльні школи, проводячи такі от фестивалі хорового церковного співу, ми й самі осягаємо віру,  долучаємося до великої християнської культури і християнських цінностей і, найголовніше, - долучаємо до них наших дітей, - зазначив Віктор Миколайович.

  Лілія Двоскіна.