Официально

ПРАВА СПОЖИВАЧА У ВИПАДКУПРИДБАННЯ ТОВАРУ НЕНАЛЕЖНОЇ ЯКОСТІ

ПРАВА СПОЖИВАЧА У ВИПАДКУПРИДБАННЯ  ТОВАРУ  НЕНАЛЕЖНОЇ  ЯКОСТІ

У випадку придбання товарів неналежної якості споживач має право вимагати повернення грошей або заміни товару на аналогічний без жодних обмежень. А якщо продавець відмовиться відшкодувати споживачеві збитки, він має повне право звернутися до правоохоронних органів, організації по захисту прав споживачів, у територіальні органи Держ-споживстандарту.

У випадку виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків, споживач, в порядку та в строки, встановлені законодавством, має право вимагати:

1) пропорційного зменшення ціни,

2) безкоштовного усунення недоліків товару,

3) відшкодування ви-трат на усунення недоліків товару.

Пунктом 2 ч.1 ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачено, що у разі виявлення протягом гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності  висновком експертизи, споживач, в порядку та строки, встановлені законодавством і на підставі обов’язкових для сторін правил має право на:

1) розірвання договору та повернення грошової суми, сплаченої за товар;

2) вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця.

Вимоги споживача задовольняються відносно товарів, строк гарантії на які не закінчився.

Пунктом 12 статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» під істотним недоліком розуміється такий недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, виник з вини виробника (продавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з нижченаведених ознак: а) він взагалі не може бути усунутий; б) його усунення потребує понад чотирнадцять календарних днів; в) він робить товар суттєво іншим, ніж передбачено договором.

Необхідно відзначити, що дане правило поширюється на будь-який товар неналежної якості. Поширені в магазинах оголошення на кшталт «Одяг, куплений на розпродажі, обміну та поверненню не підлягає» - не скасовує вищевказаних норм Закону. Про брак у виробі покупець повинен бути повідомлений до здійснення покупки: в цьому випадку продавець робить відповідну відмітку в товарному чеку. У всіх інших випадках неякісний товар, куплений на розпродажу або під час акції, можна повернути так само, як і будь-який інший. Закон «Про захист прав споживачів» діє незалежно від того, був товар придбаний зі знижкою або за повну вартість.

Продавець і виробник під час продажу (реалізації) товару повинні інформувати споживача про підприємства, які розглядають претензії споживачів. У разі ненадання такої інформації вони несуть відповідальність, встановлену Законом України “Про захист прав споживачів”.

При заміні товару з недоліками на аналогічний товар належної якості, ціна на який змінилася, перерахунок вартості не проводиться.

У випадку придбання споживачем продовольчих товарів неналежної якості продавець зобов’язаний замінити їх на якісний товар чи повернути споживачу сплачені ним гроші, якщо вказані недоліки виявлені у рамках строку придатності. При цьому розрахунки із споживачем проводяться в та­кому ж порядку, як і по непродовольчих товарах.

При пред’явленні споживачем вимоги про безоплатне усунення недоліків товару, вони мають бути усунені протягом 14 днів чи, за згодою сторін, в інший строк.

На письмову вимогу споживача, на час ремонту йому надається (з доставкою) аналогічний товар незалежно від моделі. Для цього продавець та виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача) повинен мати (створювати) обмінний фонд товарів.

Перелік товарів, з яких формується обмінний фонд, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.94 № 172 і включає в себе:

·           телевізори,

·           магнітоли,

·           магнітофони,

·           радіоприймачі,

·           холодильники,

·           морозильники,

·           пральні машини,

·           мікрохвильові печі,

·           кухонні машини,

·           в’язальні машини,

·           пилососи,

·           електропраски,

·           електроміксер,

·           електросокоробки,

·           телефонні апарати, в тому числі мобільного зв’язку,

·           персональні комп’ютери та комплектуючі до них,

·           апаратуру для відеозапису і відтворювання зображення та звуку,

·           електрочайники,

·           електрофени,

·           електрокавоварки.

За кожен день затримки виконання вимоги про надання аналогічного товару і за кожний день затримки усунення недоліків вище- зазначеного строку (24 днів) споживачеві сплачується неустойка у розмірі 1% вартості товару.

При усуненні недоліків шляхом заміни комплектуючого виробу або скла­дової частини товару, на які встановлено гарантійні строки, гарантійний строк на новий комплектуючий виріб і складову частину вираховуються з дня видачі споживачеві товару після ремонту.

Інспекція з питань захисту прав споживачів у Харківській області.